Legenda Fred Nicole stále jede bomby

Autor Michal Plaček | Datum 10.01.2014

Fred NicoleLegendární Fred Nicole v Rocklands přelezl boulder The Escapist 8B+ (8B) a ukázal, že i ve 44 letech má stále na to přelézat bouldry v této obtížnosti. Jasně, není ještě tak starej…a v lezení na věku tolik nezáleží. Na laně se dají lízt těžký prásky i po padesátce. Jenže v boulderingu, který klade veliký nároky na maximální sílu, je to přece jen trochu něco jiného. Ne však pro Freda Nikola!

Pro ty, kdo Freda tolik neznají, je potřeba říct, že tenhle chlapík ze Švýcarska byl na vrcholu světové (nejen) boulderingové scény po dvě desetiletí. Během této doby udělal nespočet těžkých prvovýstupů v Hueco Tanks, Rocklands, v různých oblastech Švýcarsku a všude jinde po světě. Mezi nimi první světové 8B Le Danse del Balrogs v roce 1992, první 8B+ Radja roce 1996 a podle mnohých také první 8C Dreamtime (všechno ve Švajcu). Ten byl sice potom shozen na 8B+, ale bylo to spíš vlivem zvětšení chytů masivním očišťováním kartáči :)

 

Autorem bouldru The Escapist je Nalle Hukkataival, který navrhl klasu 8B+. Potom ho zopakovali borci Daniel Woods (dokonce na flash), Jimmy Webb a Alex Megos. Daniel a Jimmy měli názor, že je to spíš 8B.

Fred k tomu napsal na svém Instagramu:
Posledních pár týdnů tady v Jižní Africe bylo úžasných! Neskutečná krajina, krásné skály, milí lidé, výborné jídlo a víno. A pořád je tu tolik míst k vidění a tolik skal k přelezení! Před několika dny se mi povedlo vylézt boulder The Escapist 8B+, jehož prvovýstup udělal Nalle Hukkataival v roce 2012. Jde o krásný směr objevený Berndem Zangerlem v roce 2003 s ostrými malými lištami (teda aspoň pro moje tlustý prsty).

 

Fred Nicole v bouldru The Escapist 8B+, Rocklands

Fred Nicole v bouldru The Escapist, Rocklands.


Přelez Nalleho Hukkataivala najdete v následujícím odkazu v čase 3:20Sorry, comments for this entry are closed at this time.