Lagundo – rulové bouldry u Merana

Autor Martin Čermák | Datum 05.13.2008

fidler2.jpgAž budete mít plné zuby oklouzaného vápna a davů lidí v Arcu nebo třeba cestou na jih Evropy budete mít trochu času, určitě stojí za náštěvu málo známá bouldrová oblast Lagundo (německy Algund) v blízkosti Merana.

last-minute.jpg
Martin Čermy Čermák v silové klasice za spoďáky Last Minute 7A+.

Oblast se skládá z devíti sektorů, které leží na jižním svahu. Bouldrů je kolem 400, od trojek po 8A+. Ty nejtěžší mají na svědomí Toni Lamprecht a Klem Loskot. Dají se tu ale najít i panenské kameny pro další projekty.

hrad-v-udoli.jpg
Hrad u Lagunda. Můžete se na něj vypravit třeba v rámci restdeje.

Materiál je rula, velmi pevná a ostrá, hodně podobná Kaitersbergu. Převažují lišty, různé bočáky, spoďáky, najdou se ale i obliny. Leze se v převisech, kolmicích i rajbech. Výška kamenů je mezi dvěma a šesti metry.

fidler2.jpg
Čermy ve Fiddler in the Roof 7B.

Z bouldrů můžu doporučit Last minute 7A+ (zdejší silová klasika za spoďáky), Weekend Warriors 7A (převislá stěna po lištách), Shanghai Baby 7B (dynamika v převise), z těch lehčích třeba Frodos Ass 6A (převis), Ameisenlutscher 5 (hrana) a další.

okoli-merana.jpg
Okolí Merana.

Vhodné období na lezení je jaro a podzim, v průvodci doporučují i zimu. V létě tu bývá vedro, ale při lezení lehčích věcí to až tak nevadí (vlastní zkušenost z července).django-reinhard.jpg
Čermy v boulderu Django Reinhard 7C+.

juval.jpg
Další tip na restdej – Messnerův hrad Juval.

Lagundo – rulové bouldry u Merana

Přístup: Z autostrady A22 sjedete v Bolzanu po silnici SS38 přes Merano až do Lagunda. Tady se dá zaparkovat u stanice lanovky nebo u hotelu Burggräfler.
Průvodce: Výborný průvodce I-bloc, který vyšel loni, popisuje několik bouldrových oblastí severní Italie, seženete buď v Meranu v horokšeftě Sportler, nebo na www.gebro-verlag.de za cenu 30 € .
Spaní: Spát se dá bud v kempu u Merana nebo v místních penzionech. Další možnost je nechat auto na parkovišti v Lagundu a jít přespat do lesa ke kamenům (sektory Knödelmann a Dormitorio). Nebo můžete vyjet směrem na Vellau a najít nějaký vhodný flek.
Restdej: Při odpočinku se dá naštívit místní hrad, vyjet lanovkou nebo vyšlapat na vyhlídku. Mužete se podívat i na nedaleký hrad Juval, který patří Reinholdu Messnerovi. Kousek od hradu je čtyřicetimetrová žulová stěna s 60 cestami od 4 do 8a. Ale o tom třeba někdy příště.

Případné další info přes e-mail nebo v komentech.

Text: Martin Čermák
Foto: Adam Sýkora


 1. Komentáře: 4 - “Lagundo – rulové bouldry u Merana”

 2. Miki | 13.05.2008 - 11:51:40 | Reagovat

  Moc pěkný info na zajímavou oblast. Díky! Budu to tam muset někdy navštívit.

 3. Houba | 14.05.2008 - 07:36:38 | Reagovat

  Znám místní skalky z lezení s lanem. Taky dobrý.

  Hele, Martine, nepřeháníš to posilování?? Ty bys mohl jít soutěžit i v kulturistice. Ale svalová hmota je dost těžká. Boulderista musí být vychrtlý a šlachovitý!
  :o)

 4. č. | 14.05.2008 - 10:18:37 | Reagovat

  No,popravdě potřeboval bych nějaký to kilčo schodit:-)
  Je už teplo,tak vytáhnu kolo a snad něco schodím.
  Kdy bude nový Cao?A pojedeš do Roklice?

 5. Houba | 14.05.2008 - 10:59:02 | Reagovat

  Venku krásně, tráva na zahradě musí zrovna teď růst jako pitomá a k tomu mně odešel foťák. To je molotovův koktejl! Ale včera jsem v makru provedl technický update a o víkendu má pršet. Vidím to na pondělí – úterý..

  Do Roklice bych rád alespoň na sobotu. Zkouknout šetrnou lesní exploataci :o)

Sorry, comments for this entry are closed at this time.