Říp z lezecké perspektivy

29 Led

rip_topoHora Říp u Roudnice nad Labem bezesporu patří mezi zásadní vršky naší země. Význam je především kulturní, historický, snad i turistický, ale jak je to se světem vertikál? S oblíbeným heslem „není vyhaslé sopky bez kusu lezitelné skály“ se kvakerská sekce redakce EuroClimbing.com pustila do pátrání.

V lednových krutomrazech přišly vhod hodiny strávené v teplotně konstantních archivech, hospodách, méně už telefonáty z prochladlých domovů a vůbec nejhorší byly nucené práce v terénu. Šťavnaté plody na sebe však nenechaly dlouho čekat a zanedlouho se podařil nebývalý objev ve formě vetchého průvodce se slibným názvem Lezecké oblasti Roudnicka.

pruvodce_min
Průvodce lezecké oblasti Roudnicka. Klikni pro zvětšení.

Jak bylo zjištěno, jedná se o samizdatovou publikaci, která byla v roce 1998 vytištěna nákladem jednoho kusu. Autoři průvodce i cest jsou redakci známi, avšak z rozličných důvodu si přejí zůstat v anonymitě. Třešničkou na dortu se stala jedna zažloutlá fotografie.

Hned první strana průvodce popisuje skalní objekt, nacházející se na severní straně hory v místech pod tzv. Roudnickou vyhlídkou, nedaleko místa diskutabilního vyjmutí základního kamene pro stavbu Národního divadla.

praotec_cech
Ramenatý horolezec leze cestu Praotec Čech 5, masiv Akutní nedostatek slaňovacích kruhů, Klettergarten Říp, rok 1998.

Kolmá stěna s nezvyklým názvem Akutní nedostatek slaňovacích kruhů poskytuje čtyři cesty ve střední a spodní části stupnice obtížnosti, charakteru stěnového lezení, převážně v pevném materiálu. Výšku stěny lze odhadnout na cca 6 metrů. V době prvovýstupu byla použita jen jedna skoba shodná pro dvě cesty, a tak je vhodné dojistit vlastními prostředky. Vrcholová kniha, ani, jak název stěny napovídá, slaňovací kruh osazen není.

rip_topo
Tady to je.

Vzhledem k uvedené výšce skály lze dnes také uvažovat o možnostech využití pro bouldering. Dopad je zde bezpečný, pro bouldrmatku vhodný. S lezením bez lana souvisí i přilehlé, průvodcem neprávem opomíjené stěnky v bezprostřední blízkosti výše uvedené. Najdeme zde několik směrů, které byly dle domorodců též hojně využívány. Jeden takovýto objekt by se s ohledem na místní měřítka dal dokonce též nazvat věží, turisticky nepřístupnou.


Zvětšit mapu

Až se pojedete zjara točit na labutě na Řipskou pouť, nezapomeňte přibalit k i igelitovému pytlíku i lezečky, mohly by se hodit. Jakékoliv další informace o aktuálním využívání skal na Řípu přivítáme.

Text: Ranpa
Foto a repro: archiv EuroClimbing.com

18 odpovědí na “Říp z lezecké perspektivy

  1. no myslím, že toho průvodčíka ani nepotřeboješ, vzhledem k tomu, že lezení není povoleno od 1.1.-31.12.

  2. Já teda nevím jestli si teď nevyseknu ostudu, neboť bych to asi měla vědět…
    Lezení je zakázaný protože je to v chráněným území, je v průvodci. No Říp byl vyhlášený jako Státní přírodní rezervace (tuším 1951?), ale tato ochrana byla zrušena a teď tam rezervace není, takže tohle omezení by nemělo platit. Teď je to Evropsky významná lokalita, na skalách jsou zajimávý kytky pořád.

  3. ad naštípané metry: ta cena je krvavá. A propos Houba má garáž plnou dříví, Ranpa má za Southforkem taky haldu dříví – to byste se, chlapci, mohli navštěvovat a navzájem si narubat. E?

  4. to Hanka: taky sem se to snažil vygooglovat, ale nic moc jasnýho na mě nevypadlo. Takže díky za poznámku.

    Polízt něco na Řípu je pěkná pocta Praotci Čechovi a důstojná oslava české státnosti.

    Největší environmentální impakt tu podle mě nadělaj různý ty Paroubci a spol., který si na Řípu honěj trika a plácaj střívka v oranžovejch maškarádách.

    Jestli Bělinovy oranžový kruhy vyplašej pár ptáčků zpěváčku, jedna návštěva Parouba musí odradit celý hejna ptáků na dlouhý generace.

  5. Jako naštípané metry dříví? To byste mohli ulevit trochu Řípu, beztak byl původně holý a je odtud mizerný výhled!

  6. To je slovo do pranice! Motorovka by si zařádila, stepní květena by pookřála, kozy bezoárový by měly pastvičku a eště by se kamarádi z Horce vohřáli u táboráku….

  7. …a když už to tady máme posvěcený od zelených…
    Jinač IMHO Říp jednu dobu sice holý byl, ale to až po tom, co ho domorodci vykáceli/vypálili a nasadili hladovou zvířenu.
    Hlasuju pro teplo a ovce.

  8. Ještě Jaroslav Seifert psal, že lije v Žernosekách a čumí na rotundu na Řípu. Ze začátku by to vypadalo divně (kdo chce vidět, jak divně, nechť se jede podívat na Zelenou horu). Ale jsem ochoten ustoupit od kácení, když provozovatel Boumovy chaty na vrcholku prodlouží otevírací dobu.

  9. …po odlesnění by to mohla bejt druhá Raná. Dalo by se tu pěkně paraglajdit. Ze severu by mohla možná bejt sjezdovka (napíchat tam děla a halogeny, aby se dalo i na večerní lyžování) a snowpark a po vrstevnici by se dala prohrábnout nějaká bajková a běžkažská trasa. No a do toho to lezení…

    Vidim to v jasnejch konturách – Rip Mountain National Heritage Arena – multi-kulti-sporty komplexik. Rotundu zbourat, na vršku postavit 50 metrovou sochu Praotce s vyhlídkovou plošinou a trendy biobarem (mlíko + strdí, Mekáč by se tam nehodil, když to má bejt national heritage).

    Ty kytky by daly nahňahňat do nějaký tý voplocenky s vlezem za ojro – Rip Biosphere Reservation, jakože sme šetrný k přirodě.

    Kousek vod hájveje, kousek od Prahy i ze Sudet, ideální poloha.

    Jo a Praotec by s tim na tuty souhlasil, páč byl taky vizionář :-)

  10. Klíďo. Ty ale budeš lajnamanager s odpovědností za lajnovej trojuhelnik mezi Řípem, Házmburkem a Milešovkou.

  11. tak jo :))
    Jinak Roudnice(jako každý město) má i dobrý možnosti na buildering,když sem tam byl před x-lety na škole,chodili sme lezt po zdi a pilířích mostu,na tu bídu,dobrá zábava.

  12. Když brácha študoval geologii, našel jsem skripta, kde byl Říp vyobrazen jako Devils Tower. Halt jsme o pár milionů let jinde. Nebo o pár tisíc km?

  13. Ten praotec by měl mít aspoň 120 metrů. Z levé dlaně by se skákal bunjee, z pravé by startovali rogalisti. Na nohách, zádech a hlavě by měl chyty. Po celé soše by byly sprchy, aby se to v zimě dalo přetvořit na ledovou stěnu. Celé bych to nechal zapsat do Uneska (kdyby se cukali, dal by se třeba unést ředitel) a z prachů japončíků by se to celé zaplatilo. Vstup do ohrádky s flórou by byl za deset eur (kdyby to stálo euro, tak by jich tam šlo míň), vymyslel bych k tomu plky o vzácnosti, výjimečnosti atd. Výtah na sochu by stál taky deset eur.

  14. vemte mě taky do klubu dřevorubců ;-), taky mám svojí trošku za mlýnem ;-)

Komentáře nejsou povoleny.