Historická komise OVK Labské pískovce

27 Kvě

Předseda OVK Labské pískovce Jan Pleticha požádal Jiřího Cháru, aby se ujal role koordinátora při sestavování historické komise OVK Labské pískovce. Její nutnost si vyžádala stále náročnější práce OVK LP a fakt, že centrální historická komise při ČHS zatím není zcela funkční. Zájemci o práci v této komisi se mohou hlásit buďto osobně u Jiřího Cháry nebo předsedy OVK Labské pískovce anebo využít e-mailové spojení chara.jiri@gmail.com, respektive jenik.pleticha@email.cz.

Novinky z archivu vrcholových knížek

V pátek 10. května 2013 proběhlo v prostorách badatelny Státního okresního archivu v Děčíně uložení vrcholových knížek, které se vrátily ze složitého a nákladného procesu renovace. Převzetí, kontrole, třídění a následné kategorizaci byli přítomni předseda OVK Labské pískovce Jan Pleticha, archivář SOA Antonín Votápek a na pomoc přizvaní Helmut Weigel s Jiřím Chárou. Byla tím završena dlouhá, úmorná a občas i nevděčná práce, jejíž největší díl táhl na svých bedrech právě Jeník Pleticha.

Cílem komise by měla být spolupráce s OVK LP, získávání a schraňování historických dat a materiálů o lezení v daných oblastech a spolupráce s archivem vrcholových knih.

V badatelně Státního okresního archivu v Děčíně třídí, kontrolují a kategorizují zrenovované vrcholové knížky zleva předseda OVK Labské pískovce Jan Pleticha, archivář SOA Antonín Votápek a sedící Helmut Weigel.

Nyní trocha čísel. Z celkového počtu 201 ks dosud získaných a identifikovaných knih jich bylo díky grantu ČHS komplexně renovováno 120 ks a další 4 ks nechal zrenovovat předseda OVK LP na své vlastní náklady. Cena za jednu opravenou knihu se přitom pohybuje v průměru kolem 250,- Kč, takže se nejedná a lacinou záležitost. (Jen pro porovnání – v Německu knížky renovují za cenu 250 – 500 €!) Výsledek je ale mnohdy malý zázrak, protože některé knihy šly do procesu svého znovuzrození ve stavu doslova žalostném.

Část knih, nachystaných k procesu renovace

Mít svůj vlastní archiv vrcholových knih (doposud existující pouze v Drážďanech), byla touha mnoha horolezců. Vědělo se, že se mnohdy vzácné a nenahraditelné kousky nacházejí porůznu ve vlastnictví jednotlivců a dostat se k nim bylo takřka nemožné. Co bylo vůbec nejhorší, v případě úmrtí vlastníka docházelo nezřídka k jejich definitivní ztrátě, neboť dědicové tento poklad často vyhodili, jako nepotřebné haraburdí.

Až roce 2007 se hledání vhodného místa pro VK začali plně věnovat Helmut Weigel s Jiřím Chárou, přičemž základ tvořila Helmutem vlastněná pozůstalost po zemřelém bratru Hynkovi Weigelovi a několik kousků, které různí dárci darovali redakci CAO News. Oslovili několik institucí a prostřednictvím lezeckých webů a časopisu CAO News i všechny lezce, aby se k problému vyjádřili. Mezitím začala práce na digitalizaci knížek. V únoru 2009 byly všechny knihy digitalizovány, a protože se nenabídl nikdo s lepším místem, zahájili jmenovaní jednání s archivem SBB v Drážďanech.

Malá ukázka výsledné renovace. Vrcholová knížka z věže Mumie – vlevo před renovací, další dva obrázky po renovaci..

Teprve pak se začaly ledy hýbat a do snahy o archivaci knih se zapojil i ČHS v čele s Boženou Valentovou. Nakonec se přes mnohá jednání rozhodlo, že vrcholové knížky pocházející z oblastí spadající do kompetence OVK Labské pískovce a OVK Tisá budou uloženy ve Státním okresním archivu v Děčíně (se sídlem na Zámku Děčín).

V dílně Valentovi, kde se knížky opravují

Kdokoliv ze zájemců má již nyní možnost archiv navštívit a uložené knížky si v přilehlé prostorné a příjemné badatelně prohlédnout. Vyhledávání knížek je pohodlné a možné podle mnoha kritérií. Nejstarší knihy jsou z třicátých let minulého století. Mnohdy pak lze říci, že co podpis, to lezecká legenda a potvrzuje se tak známé úsloví, že vrcholová knížka je malou kronikou lezení..

OVK Labské pískovce

5 odpovědí na “Historická komise OVK Labské pískovce

  1. Ahoj!
    Parádní práce!!! Víc takových „makáčů“ do skal. Díky.
    H

  2. Možná by i pomohlo, kdyby víc horolezců přispívalo na stránky, které mají k historii českého lezení nejblíže. Pomohlo by třeba opravit již zadané informace, poslat fotku, dokument, nebo připsat pár slov či vět. V současné době má nejvíc programátorsky a funkčně našlápnuto Historielezeni.cz. Jakás historie horolezectví je i na stránkách Horosvaz.cz, ale chybí moižnost pro pružné vkládání, čili nové informace lze zadat pouze přes email. Šikovný nápad je Horopedie.cz, ale někdo by musel nakopnout kluky z Horolezecké abecedy a by po zaspamování web promazali a zprovoznili vkládání, nejde ani opravit chyby. Některé témata se dají zpracovat nebo rozšířit i na Wikipedii a nejen české, to jsou zase stránky, na které zabloudí i nehorolezci,… možná ale ještě vznikne nějaký historický web nový:)

Komentáře nejsou povoleny.