Osazování borháků, kruhů a nýtů – školení na Škrovádě

24 Dub

snfmek-151.jpgJak správně osazovat borháky, kruhy a nýty se 5. dubna 2008 učili správcové skalních oblastí. Školení proběhlo v lomu Škrovád u Slatiňan pod vedením Vladimírů „Ťéši“ Těšitele a „Vlka“ Wolfa a také Radka „Zobana“ Lienertha.

Na lípu před hospodou na návsi byl k tomuto účelu vytažen pomocí hupcuku žulový blok, do kterého se postupně osadily nýty Petzl, nýty vyrobené Zobanem, borháky Raveltik a doma vyrobený kruh.

snfmek-150.jpg
Žulový blok na testování


Osazení nýtu

Zoban si z 2 mm silného nerez plechu vyrábí plakety, které osazuje hlavně v horách. Důležité při osazování hmoždinky je umístění její vnější části zároveň s úrovní povrchu a pečlivé vyčištění vrtané díry od prachu. Ideální je i sesekat povrch skály do roviny, aby plaketa seděla celou plochou na skále a neviklala se.

snfmek-187.jpg
Téšovo trhací zařízení

snfmek-189.jpg
Zobanovy plakety při trhání obstály. Kolmo na osu nýtu vydržely 22 kN.

Při použití plakety Petzl sice došlo k natažení plakety, ale po dosažení cca 25 kN se přestřihl šroub, kterým byla plaketa upevněna.


Zalepení borháků Raveltik a doma vyrobeného kruhu dvousložkovým lepidlem Den Braven a ampulemi s lepidlem Fischer

Několik důležitých podmínek pro správné osazení jištění:

1. vybrat vhodné místo (pozor na spáry a praskliny v okolí plánovaného umístění jištění, nevrtat v blízkosti hrany skály a do volných bloků)

2. vrtat kolmo ke skále

vlk1.jpg

3. vyvrtat dostatečně hlubokou díru, aby byl borhák zapuštěn ve skále až po oko. Když borhák trčí volně ze skály, je namáhán na střih. Při zatížení se může ohnout a dokonce i uvolnit.

4. vyseknout nebo vyvrtat drážku pod dírou, aby se oko borháku se opřelo o skálu. Drážka pod borhákem brání případnému protočení borháku.

vlk2.jpg
Vlk vysekává drážku pod dírou na borhák.

5. vyvrtanou díru pečlivě vyčistit kartáčkem a vyfoukat od prachu. Jen tak lepidlo dobře přilne k hornině.

vlk3.jpg
Čištění díry kartáčkem…

vlk4.jpg
…a vyfouknutí díry hadičkou.

6. vyvrtaná díra by měla být suchá. Neosvědčil se postup, kdy se jeden víkend hromadně vrtají díry jen proto, že je momentálně k dispozici vrtačka, a další víkend se lepí borháky. Během této doby se (ani nemusí pršet) vysráží vlhkost, která je ve skále, takže ač skála vypadá suchá, vyvrtaná díra již být nemusí.

vlk5.jpg
Ťéša plní díru na borhák dvousložkovým lepidlem Den Braven.

vlk6.jpg
A už tam jede borhák.


Testování stěnového pískovcového pozinkového kruhu a borháku Raveltik v lomu na Škrovádu

snfmek-156.jpg

U testovaného kruhu se podle očekávání pouze natáhlo oko. Překvapivě obstál i lepený borhák. Sice se výrazně protáhl, ale zůstal ve skále. Za dobrý výsledek borhák vděčí velmi dobré kvalitě místního pískovce. Nelze tovšak brát jako návod, že je povoleno na pískovci osazovat borháky (vyjma několika málo oblastí s velmi tvrdým pískovcem, kde je možné použít borháky Raveltik s dlouhým dříkem).


Trocha geologie: jištění jen do kompaktu

Geolog Radek Mikuláš upozornil na nutnost umístění kruhu do kompaktní skály. Podle něj je nebezpečné osazovat kruhy do bezprostřední blízkosti trhlin, spár, hran a výstupků (může dojít k odlomení celého výstupku). Pozor na kvalitu pískovce – na první pohled se může zdát na povrchu velmi tvrdý, ale často se jedná jen o několik cm silnou krustu, pod kterou je již pískovec s velmi malým obsahem tmelu, který ho drží pohromadě. Osazovač jištění proto musí zvážit správnou délku dříku kruhu. I 30 cm dlouhý kruh nemusí na některých strouhankách (např. Dubské skály) stačit.

Text a foto: Čibi
autor je správce skal ve Sloupu v Čechách

3 odpovědi na “Osazování borháků, kruhů a nýtů – školení na Škrovádě

  1. Nebyl by k mání ten žulový blok, co se do něj zkušebně vrtalo? Jinak dobrá a věcná reportáž pro vrtače. :-)

  2. Kdo poradí jakou vrtačkou na žulu, hlavně něco finančně dostupného. Díky Jirka

Komentáře nejsou povoleny.