Nepovedená předváděčka záchranářů ze Sebnitzu

30 Čvn

p1010477.jpg 28. 6. 2008 jsem se spolu s lezeckou skupinou hřenských hasičů zúčastnil mezinárodního cvičení v Saském Švýcarsku na věži Grosser Lorenzstein. Jednotlivá družstva předváděla různé dovednosti při hašení a evakuace zraněných osob z nepřístupného terénu.

p1010477.jpg

Asi v polovině cvičení nastoupili záchranáři ze Sebnitzu. Předpisově zavázali figuranta do speciálních nosítek. Pět záchranářů se cvaklo asi metr dlouhýma odsedávačkama přímo do nosítek.

p1010481.jpg

A začalo se sestupem velmi příkrou, místy až kolmou roklí.

p1010491.jpg

Pro zajištění byla nosítka přivázána k jednoduchému lanu, které spouštěl přes půlloďák asi čtrnáctiletý chlapec.

p1010492.jpg

p1010483.jpg

Chlapec si stoupl k půlloďáku tak nešťastně, že v podstatě zrušil polovinu celého uzlu. Když začalo spouštění, evidentně měl co dělat, aby své kolegy udržel. Během procedury byl asi třikrát vyzván, aby dobral „natvrdo“, což evidentně neklaplo, a pořád pomalu povoloval. Koukali jsme na něj a čekali, jestli mu HMSka nesežere ruce. Naštěstí se nikdo ze spouštěných neopřel plnou váhou do lana.

Nedokážu si představit, že by spouštění lidé překročili skalní práh. Nejen, že by je ve volném visu chlapec určitě neudržel, ale ještě by všichni viseli kolem nosítek jako hrozen vína a ztratili kontakt se zraněným v nosítkách. Myslím, že to jsou hodní kluci a vážím si jejich práce. Pokud se však někdy dostanete do jejich péče, tak se radši pořádně podívejte, co s váma budou vyvádět.

Text a foto: Vlasta Peroutka

10 odpovědí na “Nepovedená předváděčka záchranářů ze Sebnitzu

  1. Takovej malej klučina a už je záchranář, ještě že to je jen cvičení :-).

    Vlasto, moc pěkný info!

  2. Jako figurant asi nic moc.Představ si , že by tě někdo pustil zavázaného jako mumii, hlavou napřed a nemohl by jsi si dát ani ruce před obličej.

  3. Btw. o tom, jaká je správná pozice záchranáře u nosítek, včetně vztahu k mrchožravému ptactvu, viz dnešní Ranpův kout

  4. 2 Papouš: Skorem jako bychom se s Vlastou dohodli. Markantní rozdíl je právě v tom, že Sasští záchranáři by ftáka na hostinu nejspíš zvali a případně i nabídli něco ze „svého“.

  5. Jsou nějaké výsledky či hodnocení tohoto cvičení, kolik bylo družstev, jak dopadli Češi, co se musí zlepšit, jak často se to koná, je to pravidelná akce a jak se o nás postarají záchranáři, kdyby náhodou jsme je potřebovali?

  6. Oni fungují jako profesionálové, nebo ti záchranáři jsou něco jako dobrovolní hasiči v ČR?

Komentáře nejsou povoleny.