Singing Rock Rama – recenze nového poloautomatického jistíka

Autor EuroClimbing.com | Datum 04.09.2019

Singing Rock Rama

Singing Rock přišel na trh s novinkou Rama. Tuhle Ramu si ale na chleba nenamažete. Jedná se o nový poloautomatický jistící prostředek na sportovní cesty.

ECstore.cz dal Ramu několika zkušeným lezcům, aby otestovali tuto horkou novinku. Podívejte se na recenzi od skalních profíků.

 

 

 

Rama v rukou instruktora Josefa Beňa
Instruktor vícedélkového lezení klasy RCI, správce čedičové skály u Arnultovic.

V uplynulých cca třech týdnech, tedy 6-ti trénincích horolezců
(horolezčat) z Nového Boru jsme prověřovali účelnost,kompaktibilitu a
sympatie nového jistítka v životě mladých lezců.

Jako vždy při nástupu novinek jsou názory různorodé. Statisticky jsme je
sestavili takto.

Reprezentační vzorek 23 lezců a lezkyň

  • 15 lezců bylo nadšeno a je schopno efektivně jistit i spouštět prvolezce
  • 5 lezců neutrální postoj postrádají účelnost ,nelze slaňovat ,malá
    univerzálnost
  • 3 lezci (lezkyně) nemají důvěru v konstrukci a funčnost,nechtějí tímto
    jistit.

 

Můj vlastní názor,co by lezce a instruktora lezení úrovně RCI, je toto
jistítko skvělé. Za předpokladu, že je určeno na jištění na stěnách,či
jednodélkových cestách pro lezce s malými zkušenostmi. Skvělá je
odolnost při mimořádných situacích, kdy prvolezec vypadne ze stěny a
jistící zazmatkuje. Toto jistítko situaci , při správném založení,
zvládne samo, super. Hodnotím při dozoru více lezců.

Je samozřejmé k čemu je určeno a k této činnosti je rozhodně vhodné a
efektivní.

Hodnocení sestavil lezec Ing.Beňo Josef

instruktor vícedélkového lezení klasy RCI

 

Rama v rukou horolezce Michala Hlaváče

Aktivní horolezec a cestovatel, správce pískovcových skal u Rynoltic, profesionální arborista.

Dostává se mi do ruky novinka firmy Singing Rock, sympaticky vypadající jistítko Rama. Nabízí určitě hodnotnou a v dnešní době lezci oceňovanou funkci víceméně automatické blokace při pádu.

Ač svým principem fungování na první pohled hodně připomíná mnou v současnosti používaný Edelrid Mega Jul, raději nejdříve studuji návod. V návodu je nejdříve textová část, která je hodně obecná a o praktickém zacházení s jistítkem se nedozvíte nic. Na to jak máte tuto pomůcku používat při samotném lezení musíte použít obrázkovou část. A to mi především pro nezkušeného uživatele přijde málo. Mimochodem, s Mega Julem budu také tento výrobek srovnávat.

 

 

Výrobce popisuje svůj produkt jako „Intuitivní jisticí prostředek se zvýšeným brzdným účinkem určený pro jištění při sportovním lezení a lezení jednodélkových cest“. Podle mě velice výstižný popis. Důležité je si uvědomit, co se za těmito slovy skrývá. Opravdu ho použijete jen při těchto lezeckých disciplínách, protože postrádá jednu zásadní vlastnost. Neslaníte na něm. Jedinou možností je použití jen jednoho pramene lana. Stejně tak nezajistíte druholezce na stanovišti. Tedy oproti Mega Julu postrádá trochu všestrannost.

Co se týká jeho použití při jištění na sportovních cestách, tedy činnosti, na kterou je primárně určen, funguje bezvadně. Zkoušel jsem různá lana s různými průměry a vše bez chybičky. Oproti Mega Julu se s lanem pracuje opoznání lépe. Především podávání lana jde velmi plynule. Také v případě pádu je práce s ním lepší. Plusem prodlužujícím životnost pomůcky je použití nerezových komponentů na nejvíce namáhaných místech.

Pořídíte-li si tedy Ramu s jasným cílem jejího použití, budete určitě spokojeni. Nejen vy, jakojistič, ale váš kamarád prvolezec.

 

Rama v rukou Mikiho z ECstore.cz

Pokud umím výborně jistit s nějakým jistítkem, tak je to Grigrina a osma. Jsem stará konzerva. Když ale Singáč přišel s tímhle novým jistítkem, byl jsem zvědavý. A to hodně! Přeci bych jako fanoušek českých lezeckých značek nevyzkoušel tohle nové jistítko.

Ramu jsem letos otestoval zatím jen 4x na písku a 2x na umělé stěně.

Výhody:

+ vysoká bezpečnost. Přijde mi to více blbuvzdorné než Grigrina, která může být pro začátečníka poměrně složitá. Jelikož to je poloautomatika, tak na sportovkách i lepší než osma nebo kýbl.

+ je to levné. Rama se prodává na ECstore za 529 Kč. Set jistítka včetně karabiny Singing Rock OXY (twistlock) se pak prodává za 798 Kč. To je na poloautomatické jistítko velmi málo.

+ nízká váha. Skoro nic to neváží.

+ když se s Ramou naučíte, tak se dobře lano podává prvolezci.

+ zvládne menší i větší průměry lan

 

Nevýhody:

chce se to s jistítkem naučit, dostat cit do jištění. To mi chvilku trvalo než jsem si na něj zvykl. Hodně mi pomohla rada od Lumíra ze Singáče, jak jistítko správně uchopit.

ze začátku se mi i lehce zahřívala karabina při spouštění. Ale nic strašného.

nelze dát prokluz při pádu. Jistič může při pádu trochu nadskočit a stlumit tak pád do “měkka” (podobně jako u zmiňované Grigriny)

je to novinka. Jistítko určitě nejlépe prověří čas.

 

 

 

 

 

I Martin Janata z Doks otestoval jistíko

 

Rama v rukou sportovního lezce Lumíra Fajkoše ze Singing Rocku

Jistících prostředků jsem vyzkoušel mnoho. Za prvé, že mě to baví a zajímá a za druhé, že jsem hledal a hledám Svatý jistící grál… Je jasné, že každé jistítko je trochu jiné a tudíž je potřeba si na ně zvyknout, abychom využili jejich plnou funčknost. Rama mě překvapila, že jsem si zvyknul docela rychle. Když nezačnu využívat jistítko naplno v určitém časovém horizontu, tak mu již další šanci nedávám. Tímto způsobem mi sice může sítem propadnout nějaké zrníčko zlata, ale já nehledám zrníčko, ale Svatý grál, že ano… Je potřeba říct, že každý má jiné zvyky a požadavky, takže není na světě jistítko takové, aby se zalíbilo lidem všem. Moje dosavadní hodnocení po roce a půl používání:

+ stejný princip jako kýbl = stejné jistící návyky

+ jednoduché až blbuvzdorné jistítko. I při opačném založení funguje.

+ bezpečnost – snadná vizuální kontrola správného založení a i při tenčím laně a těžším spolulezci díky brzdnému efektu udržím pád bez problému

+ nízká váha a tudíž příjemnější na manipulaci oproti těžším poloautomatickým mechanismům

+ dvě základní možnosti spouštění. Já osobně mám rád využití páky dlaní, tudíž minimálního úsilí.

+ cena

Absence pasivního prokluzu, což ale není mínus v pravém slova smyslu, resp. u takového jistítka nesplnitelné vzhledem k výhodě zvýšeného brzdného efektu. Když potřebuji prokluz, tak stejně žádné podobné jistítko (včetně BD Pilot, který má mít dynamičtější blokaci) nechytne pád tak jako standardní kýbl.

při „zaučování“ u rychlého nebo dlouhého spouštění, kdy úchop jistítka ještě nemá jistič vychytaný, tak může dojít ke kontaktu ruky se zahřátou karabinou (poctivého ale nepálí…). Zahřívání ale známe i u osmy a kýblu.

 

 

 Sorry, comments for this entry are closed at this time.