Archiv vrcholových knížek

14 Pro

Každá lezecká oblast má svůj specifický lezecký vývoj a historii. Její nedílnou součástí jsou i zápisy lezců ve vrcholových knížkách, které jsou často nazývány kronikami skal. V těchto knihách jsou trvale zapsány výkony jednotlivých lezců, i to, jak který z nich byl v té době lezecky činný, včetně nejznámějších lezeckých osobností.

OVK Labské pískovce si plně uvědomila, jaký historický význam pro celou oblast Labských pískovců vrcholové knížky mají, a bylo nám jasné, že vrcholové knížky musíme uchovat i pro další generace. Naší prioritou bylo, aby knihy byly pro lezeckou veřejnost snadno dostupné k prohlížení a badatelům k historickému studiu, to znamená, aby byly trvale uloženy co nejblíže oblastem Labských pískovců.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli oslovit Statní okresní archív v Děčíně, jaké možnosti by byly pro uložení vrcholových knížek a zajištění jejich dostupnosti lezecké i laické veřejnosti v prostorách děčínského zámku. Díky řediteli archivu panu Mgr. Janu Němcovi a archiváři Antonínu Votápkovi se nám náš záměr podařilo zrealizovat.

Albrecht Kittler, Jeník Pleticha, Helmut Weigl, Tonda Votápka a Robert Leistner

Po sérii velice vstřícných jednání nám bylo umožněno založit oficiální archív OVK Labské pískovce v reprezentativních zámeckých prostorách SOA Děčín. Budou zde uloženy nejen vrcholové knížky, ale i další archiválie s tím, že vrcholové knížky budou mít statut Českého kulturního dědictví. Tím je zajištěno jejich adekvátní uložení i ošetření a snadná dostupnost pro badatelskou činnost široké veřejnosti. Za tento přístup vedení i celému kolektivu děčínského archivu velice děkujeme.

Kromě „našich“ knížek, budou v archivu uloženy rovněž vrcholové knížky z oblastí působnosti OVK Tisá, čímž se badatelské možnosti ještě více rozšíří.

Velkým úspěchem bylo, že se po jednáních s představiteli německého svazu SBB a archívu vrcholových knížek v Drážďanech, podařila dohoda o úzké vzájemné spolupráci. Nelehká jednání byla dovršena dne 25. listopadu 2011 na společném setkání v děčínském zámku s předsedou lezecké sekce SBB Robertem Leistnerem a Albim Kittlerem, kde došlo k vyjasnění podmínek. Zástupci německé delegace nám poté předali několik našich vrcholových knížek, které byly do doby uloženy v archivu SBB v Drážďanech, a současně byla dohodnuta vzájemná spolupráce do budoucna.

Kniha z Růžové věže:

Dlužno podotknout, že tento archiv vrcholových knížek by asi nikdy nevznikl, pokud by nám s jeho založením nepomáhala řada dalších lidí. Proto bych na tomto místě rád poděkoval Helmutovi Weiglovi, který nám výrazně pomohl při jednáních s SBB, Jardovi Uhrovi a Jiřímu Chárovi, kteří veškeré vrcholové knížky zdigitalizovali, Zdeňku Kropáčkovi za přípravu k jednáním o vrcholových knížkách, dále vedení NPČŠ za dočasné uložení VK, Františku Plhoňovi za pomoc při překládání materiálů a tlumočení a dalším.

Momentálně se v archivu nachází necelé dvě stovky vrcholových knížek a větší množství jiných písemností. Pevně doufám, že toto je jen začátek dlouhé cesty a vrcholové knížky nám budou ve vlastním zájmu úspěšně přibývat.

Za čas budou naše jména zapomenuta, ale hlavní je, že se povedlo důstojné a bezpečné uložení historicky cenných vrcholových knížek pro budoucnost. Tak bude zaznamenána i historie lezení v oblastech Labských pískovců…

17 odpovědí na “Archiv vrcholových knížek

  1. Jsem rád, Jeníku, že naše započatá práce o archivaci vrcholových knížek jde správným směrem. V době, kdy jsem fungoval v OVK nám děčínský archiv chtěl tuto službu zpoplatnit. Aby byly knihy zpřístupněny všem zájemcům – badatelům, byla jediná možnost – archivace ve Správě Národního parku ČŠ. NPČŠ nám jediný vyšel vstříc a zdarma vrcholové knihy uložil do svého archivu. Chválím.

  2. díky, díky, pouze malá drobnost…já jsem měl na tomto projektu jen drobnou zásluhu a „sledoval vše z povzdálí“ ale jsem rád, že jsem toho mohl být součástí ;)

  3. „Sledovat vše z povzdálí a poté se do věci vložit“ nebo jak to je? Pěkná práce, ale stejně nejlepší je na nějakou památeční knížku narazit v terénu. Tuhle sme jednou v Teplicích odevřeli krabičku a v ní rozdělaná krabička od startek (ani to nebyla krabička, jen takovej ten papír z toho měkýho obalu) a tam sotva 4 zápisky snad za deset let… Kdo ví, estli tam ještě je.

  4. Nemusíš se obávat. Všechno bude. Zatím mám kompletně nafoceno 148 knih z Labských pískovců, 21 knih z ostatních pískovců a 16 knih z nepískovcových oblastí.

  5. Je to skvělé vidět podpisy starých pardálů Karla Krobholze a Helmuta Weigla z roku 1948! Dík za ukázku a za důstojné umístění knížek /v archivu SBB by sice byly taky důstojně uložené, ale prohlížení by bylo moc komplikované/. Co kdyby se taky někde dostupně uložily knížky z Tisé a okolí?

  6. Z oblastí OVK Tisá se vrcholové knížky budou, také ukládat do Děčinského archívu.A pevně doufám, že se ještě objeví další vrcholový knížky z Labských oblastí po Novým roce dáme seznam vrcholových knížek co jsou dispozici v archívu a budeme dále hledat další vrcholový knížky.

  7. Pár vrcholových knížek má určitě doma Karel B. a třeba rád věnuje. :-)

  8. Jenom krátká poznámka k archivu vrcholových knížek : v sousedním Sasku existuje archiv vrcholových knížek od roku 1912, nám to trvalo 99 let než se dílo podařilo. Snad se blýská na lepší časy !

  9. Zdravím,
    akce archivace popsaných a poškozených vrcholových knih úspěšně pokračuje.
    Dnes 16.12.2016 jsem převezl
    staré vrcholové knihy z Ústeckých oddílů a horolezců do archívu na Děčínském zámku a předány
    archiváři Tondovi Votápkovi.
    Jedná se o 109 vrcholových knih převážně z oblasti Ostrov,
    pár z Tisé a Tisá-Modřín.
    Nejstarší vrcholové knihy:
    Verlassene z roku 1928
    Gründelmühlscheibe 1938
    Hlásný 1939
    Vztyčená věž 1945
    Hore zdar Pavel Henke

Komentáře nejsou povoleny.