Roklice – nové cesty, věže a masivy, průvodce

Autor Karel Bělina | Datum 01.28.2013

Horolezecké objevování Dubských skal v osmdesátých a začátkem devadesátých let vedlo ke zlézání řady nových skalních věží, prostoupení nových cest i poznání dosud nevyužitých úseků skal. Toto přetrvává a bylo tomu i tento rok.

Jednou z nejvyhledávanějších lezeckých oblastí Dubských je úzké údolí Loubenského potoka. Ukrývá nádherné skalní masivy a věže, místy až 20 metrů vysoké. Výhodou je dobré autobusové či automobilové spojení s možností parkování u první vodárny. Nachází se zde několik dobrých bivaků a dobré prostranství na stanování u druhé vodárny pod Zlým bratrem.

Jedna z mnoha mapek obsažených v samizdatovém průvodci novými cestami Roklice (viz odkazy na konci článku)

Výstupy, které vám předkládám, se nacházejí: první část od Orlího hnízda až po Skálu na ostrohu v délce 350 metrů a druhá část od Skály na ostrohu až k bivaku trempů, kde je poslední skála Otesánek. Tento úsek není tak dlouhý jako předešlý (90 – 100 metrů). Mezi těmito novými lezeckými úseky se nacházejí již věže evidované ve vydaných průvodcích Dubských skal.

O ne/veselých chvílích při loňském vrtání se možno dočíst ve vyprávění Tomáše Vlčka – Roklické létání

Řazení výstupů, masivů a věží je v souladu s již vydanými průvodci Dubských skal. Orientace v terénu je velmi snadná.

Na každém z těchto masivů a věžích je osazen slaňovací kruh, vrcholová kniha a dobírací vrtané háky.

Celkem bylo slezeno 24 nových masivů a věží, na kterých bylo uděláno 155 prvovýstupů s použitím 130 stabilních kruhů, 22 dobíracích vrtaných háků a 21 slaňovacích kruhů. Dosud bylo vloženo 11. vrcholových knížek.

Karel Bělina

KE STAŽENÍ:


 1. Komentáře: 89 - “Roklice – nové cesty, věže a masivy, průvodce”

 2. Venca z Posázaví | 08.02.2013 - 15:28:06 | Reagovat

  Pavle, nevím co si mám o tvém příspěvku myslet. Netuším v jakém rozpoložení to píšeš, nebo jak se u toho tváříš, jak moc je to myšleno vážně,… Odpovím ti stejnou zbraní, možná že si trochu zaspal u PC, třetí kolo se nekoná, presidenta už máme, chtělo by to více reality, nebo máš zájem něco zamést pod koberec, tak jak nám to předvedl Venca při amnestii.

 3. ranpa | 08.02.2013 - 19:55:21 | Reagovat

  Za amnestii dík. Zatlačíme na Vlka, třeba se nad recidivisty taky smiluje.

 4. Rosťa Š. | 09.02.2013 - 10:21:54 | Reagovat

  Prosím Tě, co to tady povídáš…proč nedokážeš rozumně podat argument? Někdo Ti šáhnul na Miláčka? Tobě se to fakt nezdá jako prasečina? A za pár let to zaroste? Za kolik? Za dvacet? Názory správce oblasti jsou pro Tebe o ničem? Kdo jiný by měl mít respekt, když ne on? Nebo je tam zvolen špatně? Ranpíku, zkus argumentovat normálně. Co myslíš, že by se stalo, kdyby tohle dělal ve Skaláku? Dostal by do držky.R.

 5. Myk | 10.02.2013 - 08:43:16 | Reagovat

  Taky si přispěju názorem.

  Karel je blázen, který si usmyslel, že jeho životním posláním je lezení a prvovýstupy. Není sám, podobní jsou (či v nějaké době byli) Špek, Prachtl, Mezera, Cikán, Rosol a další. Všichni jsou to jistém smyslu “magoři”, kteří mají svůj vyhraněný pohled na to, co je dobré pro skálu, pro lezce a pro přírodu a si to dělají po svém (někdo je schopen v rámci posvátné čistoty lezení řeže kruhy flexou a nechává čumět ze skály dříky, někdo dával svého času místo borháků kus ohnutého drátu, někdo se snažil vyrobit co nejvíc nelezitelnejch pomníků bez kruhů, někdo má jako fetiš oranžovou barvu :) ). Málokterý z nich je schopen diskuse nebo sebereflexe (to byl například Franta Mezera Algena, který uznal výtky k jištění a změnil názor nebo aspoň to začal dělat jinak).

  Karel mezi nimi trošku vyniká kvantitou cest. Neodvažoval bych se tvrdit, že to dělá jen pro své ego, protože kromě prvovýstupů má Karel na svém kontě nespočet vyměněných kruhů a slaňáků. Kdyby jeho jedinou pohnutkou bylo zanechat po sobě co nejvíc prvovýstupů, nemusel by se výměnou železa vůbec zdržovat.

  Co se týká ponechávání směrů budoucím generacím, na to se mělo myslet v 80tých a 90tých letech, tehdy to mohlo mít smysl. Mě například hodně štve, jak Bělina s Cikánem zazdili Modřín tím, že v 80tých letech proběhli na Modřínu prakticky drtivou většinu cest v obtížnosti V-VIIc a vytvořili tam skanzen vražd a dnes se tam skoro neleze, přestože je to super materiál a super panoramatická oblast. Někdo to naopak vidí jako plus, ale tím, že tam nedělalo prvovýstupy více lidí tam prostě není taková pestrost stylů jištění a chybí dobře zajištěné cesty v lehké části stupnice, které se v jiných oblastech vždycky najdou. Nicméně dneska už je to skoro fuk, Karel paběrkuje v oblastech, které jsou z 90% hotové a navíc změnil styl dělání cest. Tím, že dneska dává víc kruhů, paradoxně Karel zvyšuje pestrost třeba i u vlastních cest, které dříve tolik nejistil.

  Co se týká prasení přírody, to souvisí s tím paběrkováním. Dneska Karel doslova vyhrabává věže (takové očištění vršku věže je taky prasečina, i když bez toho by věž nevznikla) nebo další stěny odhaluje tím, že prořeže vegetaci. Je to diskutabilní. Stejně jako v názorech na to, jestli se maj nebo nemaj dávat hojně kruhy, se neshodneme v tom, jak velká škoda tím vzniká. Někdo by rád zakonzervoval divoký a ponurý vzhled Roklice, někomu vadí spíš to, že ty stromy po sobě Karel neuklidil, ale jinak je rád, že se stěny prosvětlily. A někdo je rád, že se stěny prosvětlily a škodu na stromech považuje za minimální, protože vegetace zase doroste.

  Sám mám smíšené pocity. Na jednu stranu jsem rád, že vznikají cesty lezitelné pro mě, ne druhou stranu souhlasím s Hlínou, že kácení stromů bez souhlasu vlastníka je zásah do vlastnických práv. Kdybych byl vlastníkem pozemku, tak bych souhlas asi udělil. Nicméně, kdyby mi tam někdo vykácel stromy bez souhlasu, tak bych se fakt naštval a z principu bych pak dělal všechno pro to, aby tam lezci nelezli vůbec. Asi se to dá tolerovat u vyřezání náletů, ale vzrostlé stromy by prostě Karel kácet vůbec neměl, i kdyby to znamenalo, že nové cesty nevzniknou.

 6. V. Heininger | 10.02.2013 - 10:44:14 | Reagovat

  Byli jsme tam 1.1.2013, když jsme tam se Šiškou došli (k Cimbuří), tak nás málem omejvalo. Prasečina, co tam udělali, končí až u Orlího hnízda. Cesty, co tam udělal jsou pěkné a lezitelné. Jenom velký problém je, že stromy podřízl a některé nechal viset ve vzduchu. Neuměl některé pokácet, tak u nich alespoň podřezal kořeny (což je “hovadismus”). A jestli je takový frajer a to i ti, kteří tam s ním byli, tak bez nějakých keců a psaní po internetu by se měli spojit s hajným v Jestřebí a domluvit se, jak to odčinit. My Lípáci, to za ně uklízet nebudeme, už těch prasečin jsme v Roklici uklidili dost. Tak přestaňte psát a šáhněte si na ruce!! Předem děkuji, s pozdravem V. Heininger

 7. Piškot | 10.02.2013 - 12:20:57 | Reagovat

  Když jsem byl kdysi poprvé na Modřínu, bylo to možná rok po velkých prořezech, které tam myslím Karel udělal. Bylo to tam parádní. Pak jsem tam byl po pár letech a oblast už zas pohlcovaly břízky u nástupů i ve stěnách. Říkal jsem si, že by bylo prima, kdyby se čistič Karel vrátil. Roklici nemůžu komentovat, ale leckdy je práce s pilou záslužná věc.
  A taky si nemyslím, že Karel dělá prvovýstupy kvůli slávě, jak to tu někteří hloupě vykřikují. Spíš bych odhadoval, že je dělal celý život a nemůže bez toho být. Že je to jeho život. I když to je z pohledu “normálního člověka” možná stav zralý na léčbu, mám pro to pochopení. Tak jsem rád, že se ozval Tomáš Vlček, a asi i Myk.
  S vědomím všech možných excesů jsem coby stará konzerva pořád radši, když se ve skalách pohybujou různí Bělinové, než kdybych tam potkával jenom samý absolventy nováčkovských kurzů ve funkčním prádle, s posledníma schválenejma jistítkama, s průkazkama všeho druhu a permicema na bouldrovky po celým světě – i když by dodržovali pravidla od A do Z :))
  (Tu oranžovou by teda Karlovi ale někdo vylít mohl.)

 8. Ruda | 10.02.2013 - 16:33:49 | Reagovat

  Moc hezke poctenicko-skoda,ze uz se na to nemohu jit podivat.Neslouzi mi kolena.Karla obdivuji za jeho agilnost a preji jeste hodne krasnych cest.

 9. hlína st. | 10.02.2013 - 17:43:28 | Reagovat

  To MYK:

  no to byl sakra dlouhej diskuzní příspěvek a asi bych ho neměl problém podepsat svým jménem. Navíc se mi líbí, jak na konci vygradoval:
  …… na druhou stranu souhlasím s Hlínou, že kácení stromů bez souhlasu vlastníka je zásah do vlastnických práv. Kdybych byl vlastníkem pozemku, tak bych souhlas asi udělil. Nicméně, kdyby mi tam někdo vykácel stromy bez souhlasu, tak bych se fakt naštval a z principu bych pak dělal všechno pro to, aby tam lezci nelezli vůbec. konec citátu. Tedy i ty připouštíš, že drsný zásah do tvých vlastnických práv může ovlivnit tvé rozhodnutí, do sféry emocí a ne faktů. Tak nevím, buď budem pořád žít v bolševické nostalgii, jak bylo všechno všech a okrádat druhýho bylo vlastně hrdinství, nebo přijmem ten fakt, že tu máme kapitalismus a ten má nějaký premisy (čímž neříkám, že česká forma kapitalismu je vrchol hitparády).
  Jsem teď línej hrabat ve starších číslech časopisu Sächsische Schweiz Initiative, ale byly tam materiály o pravidelném pracovním dohadování mezi Správou parku a lezčíky o odstraňování stromů, z důvodů zlepšení podmínek lezení u některých věží. Pochopitelně to bylo vyjednávání a výsledkem byl kompromis. Což znamená, že ne vše, co lezci navrhli prošlo a na druhé straně, že ne všechno, co lezci navrhli bylo zamítnuto.

 10. Miki | 10.02.2013 - 21:07:41 | Reagovat

  Do redakční pošty nám dorazily aktuální fotografie z Roklice od Josefa Novotného.

  Zveřejňujeme v článku viz http://euroclimbingcom.ecstore.cz/?p=20605

 11. Venca z Posázaví | 10.02.2013 - 21:38:43 | Reagovat

  Dnes jsem navštívil údolí Roklice a na vlastní oči si udělal vlastní obrázek o “hrozné spoušti” pod skalami, jak to sarkasticky nazval Tomáš Vlček. Cestu od Orlího hnízda až k Otesánkovi u srubu trempů jsem šel(a podle stop nás bylo více) přes dvě hodiny a udělal stovku fotek a natočil 20minutové video. Jestli tento stav věcí v Tomášovi nevyvolal žádné pohoršené, tak mě to připadalo, jako by zde řádil Kyrill s motorovou pilou. Pravda je tak někde uprostřed. Je smutné, že to takhle bere a hají to, co kácením provedli, ale asi máme každý jiný úhel pohledu na vzniklou devastaci okolí skal. Nepočítal jsem pařezy uřezaných vzrostlých stromů, ale krátká procházka s pilou, jak radí, to stoprocentně neuklidní. Poprvé jsem viděl na písku suříkové šipky nástupů, názvy skal a obtížnost cest. Nejsem místní, nesoudím jen mapuji skutečnost, poprvé jsem v tomto romantickém údolí lezl před 40lety cesty od Karla, ale nechtěl bych být v roli správce oblasti a členů VK Dubské skály, kteří to budou posuzovat. A stačilo jen dodržovat pravidla a ty jasně na webu ČHS v databázi Skalní oblasti pro Roklici a Loubenský potok doslova říkájí: Při uvažovaném prvovýstupu na skálu, která na SO není zapsána, je dobré ještě před lezením vše zkonzultovat s místním správcem skal. Důvodem je to, že některé skalní objekty jsou nařízením ogránů OP pro lezení dlouhodobě uzavřeny a příslušné orgány OP výslovně nechtějí, zveřejněním na SO, na tyto skály upozorňovat.
  správce Pikovické jehly

 12. Rosťa Š | 11.02.2013 - 10:08:53 | Reagovat

  Ahoj Tomáši, můžu se prosím zeptat? Kdy tu krátkou procházku s pilou podnikneš a uklidíš to? Dle fotek ti to určitě zabere jen chvilku. Prosím o odpověď.

 13. Piškot | 11.02.2013 - 10:50:21 | Reagovat

  Poklesla mi čelist, když jsem to viděl. Rozhořčení místních už naprosto chápu. Můj minulý komentář v téhle souvislosti nemá místo.

 14. Tomáš Vlček | 11.02.2013 - 11:35:36 | Reagovat

  Má výzva k úklidu byla motivována snahou uklidnit pořád dokola se točící diskusi. Původně jsem myslel, že nadhodím nějaký termín a JÁ včetně DALŠÍCH dobrovolníků se sejdeme na místě a vložíme do toho trochu svého času. Nerozumím tvé výzvě, že to mám jít uklidit já sám???

  V diskusi bylo několikrát citováno, že jakýkoliv zásah má být projednán se správcem oblasti. Takže kontaktuji správce oblasti a domluvím se s ním, jak je možné úklid provést.

 15. Myk | 11.02.2013 - 15:44:37 | Reagovat

  to Hlína:
  myslím, že nejsme ve sporu, chtěl jsem napsat, že ač jsem rád za nové cesty, tak ne za cenu partyzánského kácení vzrostlých stromů.
  Jsem proti kácení vzrostlých stromů kvůli stavbě Lidlu, v parcích kvůli tomu, aby se vysadily nové proutky a shrábla za to dotace a jsem i proti řezání vzrostlých stromů kvůli tomu, aby se prosvětlila skála pro lezce. Ano, nevznikly by letos lehké a lépe zajištěné cesty, které lezu rád, ale ony by vznikly, až by lesní plán došel s těžbou až ke skalám a ty cesty by pak třeba za 10 let někdo jiný než Karel.
  Co si myslím by se mohlo tolerovat (i když to asi právně taky není košer), je prořezávání náletů, aby skály nezarůstaly,pokud už jsou obnažené. A v tomhle jsem chtěl Karla hájit, protože kromě něj ty nálety skoro nikdo nečistí.

  Ale podle fotek to Karel v Roklici opravdu přehnal. Škoda, že ho nechytili při činu, správní řízení s pokutou je to jediné, co by mohlo zabrat, i když asi taky ne. Domluva, jak znám Karla, asi nepomůže. :(

 16. Jan | 14.02.2013 - 20:18:05 | Reagovat

  Tak brigádu by si především měli udělat autoři inkriminovaných cest. Jmenovitě Karel Bělina, Tomáš Vlček, Jana Fischerová, Dana Kadlecová, Libor Balík, Ladislav Holý, Světlana Pavlátová, Jan Křivánek, Klára Bělinová, Jaroslav Brzek, Markéta Barcajová, Zdeněk Kvapil, Pavel Novák, Luboš Martínek, Antonín Vodíčka, Radka Krumplová a Martin Tučka.

  To je bratru 17 lidí, kteří by jistě ten hnus dokázali srovnat, kdyby ovšem chtěli.

 17. Čibi | 15.02.2013 - 09:48:39 | Reagovat

  podle fotek to je “dílo”. Management dřevin kolem skal v naší oblasti provádíme také, ale po dohodě s hajným a dřevo odklízíme. Výsledkem jsou lezitelné cesty kolem Švédské věže ve Sloupu.

  PS. tu suříkovou barvu sháním taky :-), Karlovi ji klidně vyměním. Na kruhy to samo nebude.

 18. Sloupskej | 15.02.2013 - 11:52:36 | Reagovat

  Chabe, zrovna priklad ze Sloupu bych jako priklad nedaval, kdy spravce jetak drevo penezil a ojebaval… okradat na dreve bezrukyho dindu hmmm hmmm u me zmrd

 19. ranpa | 16.02.2013 - 15:01:34 | Reagovat

  měl bych tu nabídku krásných mladých horolezkyň, které se nechají pro EC vyfotit nahé, když už tuhle plodnou diskuzi ukončíme

 20. Čibi | 19.02.2013 - 14:52:02 | Reagovat

  Se mi líbí jak jste anonymně odvážný, to se fakt cení.

  Na rovinu řeknu – má to dvojí efekt – skály můžou dejchat a já si zaplatím za dřevo, co můžu vykácet a doma hodit do kamen.

 21. Anonymous | 21.02.2013 - 14:31:52 | Reagovat

  Zajímalo by mě gdo se stará tak omoje dobro a beresi do huby mě a jetyho didi

 22. Oldřich Vacek | 21.03.2013 - 13:22:37 | Reagovat

  Ahoj vzácní přátelé lezení , přírody a hlavně Vy , kteří berou Roklici jako svou srdedční záležitost .

  Okolí Dolského a Loubenského potoka , zvané ,, Roklice ” je , pokud vím , majetkem obce Jestřebí a lesů ČR . Proto bychom se zde měli chovat jako návštěva , která si váží toho , že se zde nachází i skalní oblast vhodná k podávání sportovních výkonů . Pokud došlo k problému o kterém všichni , co se zde vyjadřují , víme , tak bychom ho měli řešit . Nebudu hodnotit jednání jedinců , jen nabízím řešení , s ohledem na náš citový vztah k tomuto krásnému údolí . Komunikace s majitelem pozemků , hajným a správcem skalní oblasti , by téměř vše měla vyřešit . Následně minimalizace vzniklých škod vlastními silami HO Roklice . Pokud se připojí dobrovolníci z Vašich řad , bude jen ku prospěchu lezní a srazů v této oblasti . A ti , co tento problém vyvolali , ať se chytí za nos a šáhnou si do svědomí , zda jejich nezodpovědné jednání má řešit malá skupinka nadšenců , či zda přiloží ruku k dílu . Podání trestního oznámení OU Jestřebí na neznámého pachatele ať si dotyčný řeší sám , pokud má odvahu .
  S pozdravem Roklici zdar .
  Oldřich Vacek
  602 839 837
  vyskyov@seznam .cz

 23. Oldřich Vacek | 28.03.2013 - 20:26:53 | Reagovat

  Ahoj přátelé Roklice .
  Dovolte , abych Vás seznámil s podrobnostmi , při řešení následků nedodpovědného chování některých jedinců v Roklici .
  Lesním hospodářem ( dále jen hajným ) , po konzultaci se starostou obce Jestřebí , bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele . ( viz. příloha ) . Zde se můžete dočíst , k jakým škodám došlo . Je to vcelku silná káva a to měl hajný obě oči ZAVŘENE ! Nejedná se o nějakou vrbu , či náletovou břízku , jak se zde někteří milně vyjadřují .
  Nabízím řešení tohoto problému , se kterým souhlasí jak HO Roklice , hajný , tak i starosta .
  – Vyčištění lesního porostu v tomto úseku a snesení řeziva k cestě do údolí vlastními silami . Pokud tyto práce nechá hajný provést odbornou firmou , bude muset k výši škod přičíst i fakturu za provedené práce a tím se finanční náhrada podstaně zvýší . Zahájení prací navrhuji již na sobotu 6.4.2013 . Jsem zvědav , zda vše necháte jen na nás ! A hlavně Ti , co tyto škody způsobili .
  Upozorňuji na skutečnost , že veškerá činnost s morovou pilou v této oblasti musí být koordinována pomocí HO Roklice a oznámena předem hajnému . V opačném případě bude hajný okamžitě kontaktovat PČR .
  No a nyní k finanční náhradě obecnímu úřadu v Jestřebí .
  Pan starosta ing Schreiner nám vyšel vstříc , je ochoten přijmout , jako náhradu škody , odvedení odborných prací ve výškách tím , kdo škodu na lesním porostu způsobil a to ve výši částky uvedené v protokolu o trestním oznámení , ve prospěch obce Jestřebí. Já osobně se domnívám , že jde o velice shovívavou a nejsnadněji schůdnou cestu k dořešení všech problémů , které nastaly .
  Byli bychom velice rádi , aby co nejdříve vše vyřešilo a doufáme , že se k tomu postavíme jako slušní lidé .
  Ted´to prosím neberte jako výhrožování , ale jako konstatování faktu . Budume -li dělat mrtvé brouky , může se stát . že obec Jestřebí zakáže pohyb , pod vysokou pokutou , po svých pozemcích v této oblasti , mimo turistickou stezku . Pak sbohem lezení v Roklici na pravém břehu Dolského potoka , sbohem tábořiště , sbohem srazy . A srazy nejsou ještě nic jistého , vedení HO Roklice , včetně správce , je tak znechuceno , že chce toto konání ůplně zrušit . No čas a Váš přístup nám napoví , co bude dál .
  Abych nezapomněl . Starosta s hajným si umějí dát dvě a dvě dohromady a je jim jasné , že tyto škody vznikly při provádění prvovýstupů a jména lezců , jsou jim známa z protokolů o prvovýstupech zde pověšených .
  Horám zdar .
  Oldřich Vacek
  vyskyov@seznam.cz
  602 839 837

 24. EC | 29.03.2013 - 11:11:24 | Reagovat

  výše citované přílohy ke stažení ZDE:
  http://euroclimbingcom.ecstore.cz/files/2013/03/protokol_1.doc
  http://euroclimbingcom.ecstore.cz/files/2013/03/protokol_2.doc
  http://euroclimbingcom.ecstore.cz/files/2013/03/protokol_3.doc

 25. šiška | 02.04.2013 - 08:47:41 | Reagovat

  Potkal jsem Karla Bělinu v Ústí na stěně a slíbil že sa spoluautory přijde v sobotu 6.4. na brigádu. Tak uvidíme, jak se postaví k nápravě svých činů.
  Zdar Šiška

 26. šiška | 02.04.2013 - 08:49:05 | Reagovat

  Potkal jsem Karla Bělinu v Ústí na stěně a slíbil že sa spoluautory přijde v sobotu 6.4. na brigádu. Tak uvidíme, jak se zúčastnení postaví k nápravě svých činů.
  Zdar Šiška

 27. Oldřich Vacek | 09.04.2013 - 20:40:42 | Reagovat

  Ahoj ,
  informace o likvidaci pokáceného porostu v Roklici :
  V sobotu 6.4. byla odstraněna cca desetina škod , které byly způsobeny . Sešlo se nás šest , Karel Bělina se svým kamarádem s motorovou pilou , Karel z H.O. Horce se synem a já se synem . Dohromady asi 26 hodin velice těžké práce . Pokračovaní jen naplánováno na sobotu 13.4. od 10.00 u první vodárny . Doporučuji mačky .
  Olda

 28. Oldřich Vacek | 09.04.2013 - 22:59:54 | Reagovat

  Omlouvám se Vladimíru Svítkovi jun. , který nám pomohl také a já na něj zapomněl . Šiško sory .
  Olda

 29. petr pavelka | 06.05.2013 - 13:41:30 | Reagovat

  přátelé,stromy jsou stromy…vyrostou a opět zemřou…čest jejich památce.skály trvají na věky.chran me je,jiné nevyrostou…pokud stromy v blízkosti skal ničí jemny písek,pak o čem je prosím řeč?

 30. Mouchič | 22.08.2013 - 09:18:31 | Reagovat

  Jestli dobře počítám,tak je to jeden kruh na jednu cestu.Tak si myslím ,že většinu těch nových cest nikdo nepoleze.Pokud nemá cesta aspoň 10 přelezů do roka,tak je to jen ničení skály a poškozování přírody.Zamyslete se trochu,doba je už někde jinde a dělat cesty pro vlastní ego je hovadina.

 31. šiška | 27.08.2013 - 14:15:59 | Reagovat

  Letos zažila Roklice v mém podání docela renesanci a to i díky teplému letnímu počasí, kdy se tam i ve vedru dalo lézt.Byl jsem tam hodněkrát a většinu nových cest jsem vylezl. Spousta cest je pěkných a i docela slušně odjištěných. Další jsou humusy a vraždy, které nikdo nepoleze. Karel to prostě neřeší a šmahem tobere zleva doprava všechno.
  Jinak je bordel už z velké částiuklizen, za což děkuji všem, co pomohli. Hlavně Oldovi Vackovi staršímu a mladšímu, kteří tam strávili prací nejeden výkend.
  Vladimír Svítek- Šiška

 32. Lukas B. | 28.08.2013 - 10:53:48 | Reagovat

  ehm, mistře (co píšeš vo cestách pro vlastní ego). řadím se mezi ty, co nějak nedokážou vocenit to dělání cest pro lidi hlava nehlava, přes čtyřicet let lezené varianty, s vokama půl metru od klasickejch cest, shazování sokolíků z klasickejch cest pajcrem atakdále. na cesty pro lidi si prosím najdi nějakej novej šutr a ne klasický oblasti kde se leze stodeset let. tož když zametat, tak doporučuju začít u vlastního prahu.
  no nic, du nakrmit prase.

 33. Piškot | 28.08.2013 - 14:33:14 | Reagovat

  Jo, já si zase vzpomněl na silně lezený Mrtvý kosti a Nervózní starty Pod Marínou. Nic ve zlým, ale asi bych se s těma radikálníma výkřikama držel zpátky. Já si třeba občas rád vylezu cestu, která má sotva pět přelezů za desetiletí, a nepřijde mi, že by neměla existovat.

 34. Lukas B. | 28.08.2013 - 21:11:31 | Reagovat

  do extrému vzato třeba kauščí spára ve skaláku. vylezeno 1906, určitě ve své době milník a na dost dlouho nejtěžší cesta široko daleko, bláznivej rudolf tam nezatlouk jedinej kruh a bůhví jestli nějakou smyci zandal, řekl bych že spíš ne. v padesátých letech cesta latila za prubířský kámen a byla dost ceněná a kdo něco znamenal ji měl v deníčku. v poslední době se moc neleze, tak dva přelezy ročně, je to vlastně vosolená namáhavá blbě jištěná vražda, vlastně hnusná. by měl přijít někdo vosvícenej a namlátit tam, ať nežeru, tři kruhy, furt to bude míň než hned vedle vlevo na český, aspoň se to pak poleze. fakt?

 35. myk | 29.08.2013 - 16:30:31 | Reagovat

  Konkrétně z Kauschkovy spáry schrastil známý. Netušil, že je to vražda a vesele do toho nalezl. Takže tyhle pomníky bych aspoň označil v průvodci nebo klidně dojistil.

 36. Lukas B. | 29.08.2013 - 18:35:07 | Reagovat

  netušil že je to vražda? von si nepřečetl v průvodci že tam není kruh? von vo tý cestě nikdy neslyšel (a že je to legenda)? von se diví že při totál onsajtu může přijít k úhoně, a že při totál onsajtu musí bejt obezřetnej? když se de koupat, vypustí si rybník aby si náhodou neloknul?

 37. myk | 29.08.2013 - 19:30:08 | Reagovat

  Ne neslyšel. Byl to lezec z Děčínska na výletě na Hrubici, neznal nikoho měl k dispozici průvodce. Na Hrubici přelezl několik sedmiček a pak se pustil do Kauschkovy spáry.
  Že nemá kruh nic neznamená, spousta spár je lezitelných, dojistitelných a kruh nemá.
  Teď budou asi následovat kecy, že si měl zjistit od místních znalců doporučené cesty.

 38. Lukas B. | 30.08.2013 - 07:38:47 | Reagovat

  ne, nebudou. ale při totál onsajtu (neznámá cesta a oblast)prostě musíš mít před cestou navrch a lézt papírově pod své možnosti.

  mimochodem, za kauschky se ještě nepoužívaly karabiny. jistilo se vsedě z místa kde se dalo sedět, nebo se lano protahovalo kruhem. jištění smycemi nebylo.

 39. Anonymous | 30.08.2013 - 08:34:31 | Reagovat

  Ono právě proto si tu cestu možná vybral. Já si taky občas v oblasti, kde to neznám vybírám staré cesty z roku 1910, protože se dá předpokládat, že s jejich tehdejším vybavením a technikou si vybírali spíš ty lezitelnější cesty. Většinou Stará cesta je ta nejlehčí.
  Pokud je takhle stará cesta záludná, stálo by za to mít v průvodci na to upozornění.

 40. Lukas B. | 30.08.2013 - 11:01:44 | Reagovat

  dovedeno ještě víc ad absurdu, tak by se vyplatilo plošně kobercově vyvokovat všechno sakumprásk, aby se náhodou někdo nepotloukl při pokusu o prvovýstup.

  a opakuji – před zavedením karabin se zas tak moc nesmyčkovalo, prakticky vůbec, jen některejma hodinama se prolejzalo naskrz. a s tím přístupem před 1910 = bezpečně jistitelné si dej bacha třeba na bloszstocku, wehlturmech a ještě asi třech stovkách dalších věží.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.