Jedno z dalších testovaných dynamický lan v uživatelském seriálu EC testů je americké lano Sterling Fusion NANO 9,2 mm.
Podívejte se tedy EC čtenáři na uživatelský test lana Sterling Fusion NANO 9,2 mm.
Detail na lano Sterling Fusion NANO 9,2 mm, foto: Miki
Zajímavé „bužírkové“ zakončení lana Sterling Fusion NANO 9,2 mm
V testu začneme opět technickými údaji. Dle výrobce má lano tyto parametry:
- Hmotnost (g/m): 52
- Počet UIAA pádů: 6
- Průměr lana (mm):: 9.2
- Max. rázová síla (kN): 8.4
- Posuv opletu (mm): 0mm
- Dynamické prodloužení (%): 32
- Typ: jednoduché i poloviční
- Impregnace: lano je vyráběno s úpravou DryCore
Lano Sterling Fusion NANO 9,2 mm je standartně vyráběno s impregnací DryCore. Lano má tedy zvýšenou odolnost proti vodě. Další zajímavostí tohoto lana je, že lano může být použité jako jednoduché, tak i poloviční lano. Fusion NANO se v Čechách nejčastěji prodává v křiklavě světle modré nebo žluté barvě. Jako estetik jsem uvítal moderní jednobarevné pojetí lana, nemám rád mnohobarevné pruhované variace lan.
V nedávném uživatelském EC testu (dynamické lano Tendon Master 9,4mm) mi bylo vytýkáno, že jsem byl v testu málo kritický. Testovat lano a pak to ještě sepsat do podoby článku není moc snadná záležitost, tak se alespoň o to pokusím, snad to bude i lepší než minule. Test by měl být více odpovídající už jen proto, že lano Sterling Fusion NANO nebylo testováno pouhý půl rok, ale skoro celý 1 rok.
Vismyho nohand v 6c cestě, kde se prvně poničil oplet (Zillertal – Rakousko), foto: Miki
Naše první zkušenost s tímto lanem byla v rakouské žulové oblasti Zillertal, kde jsme se na něj pod věžemi Ewige Jagdgründe poprvé navázali. Na rozlez jsme si tady dali místní dvě šestkové cesty a jedna 6c cesta zanechala na laně první známky používání. V cestě byla velmi ostrá hrana a při spouštění ze slaňovacího řetězu se lano o tuto ostrou hranu velmi dřelo. Než jsem si to uvědomil, že se lano dře o hranu, tak to mělo za následek 50cm rozedřený „zchlupatělý“ oplet. Nebylo to rozedřené až na jádro, lano se dalo bez problému dále používat. Hrana byla ale doopravdy velmi ostrá, a tak předpokládám, že lana ve stejné kategorii od jiných výrobců by tu dopadla stejně jako Sterling Fusion Nano 9,2 mm.
Gri-gri se slabým průměrem 9,2 mm fungovalo, foto: Miki
Co se týče jištění, tak gri-gri je koncipované na lana od průměru 10mm. I přesto jsme jistili s tímto lanem 9,2 přes grigrinu a dalo se to v podstatě bez problému. Rozhodně to ale vyžadovalo zvýšenou obezřetnost při jištění. Při jištění s osmou jsme taky vyloženě problém neměli. Lano Sterling Nano 9,2mm mi přijde trošku tužší, ale nakonec to bylo příjemné při jištění a i lezení. Dobře se podává, výborně klouže karabinami a je z kategorie „rychlejších“ lan. Lano tedy díky nízkému průměru při lezení skoro necítíte a nijak zvlášť Vás neomezuje.
Mára Šíma ještě udělá pár kroků v Mozaice RP IXc (Svojkov) a pak…. foto: Miki
Každý kdo trochu sportovně leze, tak ví, že se lana nejvíce ničí při nacvičování (častého padání do stejného jištění). Lano se naškubne většinou cirka 3 metry od konce až na oplet a musí se pak lano zkrátit. Každého to zajisté mrzí, jak zkracuje svého hadovitého miláčka o x-metrů za rok. My se pokusili s lanem Sterling Fusion NANO 9.2mm udělat více analytický průzkum, kolik pádů do naškubnutí vydrží.
Nekontrolovatelný pád – Mára Šíma, Mozaika RP IXc, Svojkov, foto: Miki
Před našim analytičtějším testem mělo lano zhruba 7-10 kontrolovatelných a nečekaných pádů. Většina pádů do lana byla 2 až 4 metry nad kruhem a žádný pád nebyl stejný (tzn. s lanem se nenacvičovala žádná cesta s opakovaným pádem do stejného místa). Oplet byl ale stále jako nový a neukazoval větší známky opotřebení (nezchlupatěl).
Lano se mu dostalo za nohu a převrátilo ho to pak hlavou dolů. Naštěsí se Márovi nic nestalo. foto: Miki
Pak se ale začlo testovat analyticky. K testu nám posloužil pískovcový lom Střelnice, kde vede mnoho lehčích a dobře odjištěných cest. Centrální stěna je velmi mírně převislá a dobře se tam dají simulovat pády. Konkrétně ve 13 metrové „Cestě přes díru“ se opakovaně skákalo pod slaňovacím kruhem do dalšího jištění, čili to byly malé 3 metrové pády (1,5 metru nad jištěním). Pády byly chytány relativně do „tvrda“, ale ne zase až moc (byl vždy dán menší prokluz). Váha lezce 63 kilo. Tímto jsme jsme chtěli simulovat nacvičování v cestě a zjistit, za jak dlouho se naškubne oplet až na jádro. Výsledek byl takový, že lano vydrželo 27 pádů, až se objevil první škubanec a bylo vidět bílé jádro. Těžko to hodnotit, dle mne je to ale relativně dobré číslo. Pády skutečně byly chytány „na tvrdo“. Kdyby byl dáván větší prokluz, tak věřím, že by lano vydrželo minimálně o třetinu pádů víc.
Díky impregnaci je lano více odolné proti vodě a špíně
Impregnace DryCore na lanu skutečně funguje. V domácím testu jsem na lano přímo kápnul malou kapičku vody a skutečně se nevsákla. Reálnou funkčnost impregnace ale těžko hodnotit. S lanem se nelezlo na ledech, ale pouze na „suchých“ skalách a na sportovních vícedélkovkách.
Lano se relativně moc neuzluje
Díky tomu, že je lano mírně tužší, tak se příliš samovolně neuzluje. Co se týká „žvejkačovitosti“ (pružení lana), tak po ročním lezení zežvejklo minimálně. Rozhodně má mnohem lepší index žvejkačovisti než např. lano Beal Stinger 9,4. Lana Sterling jsou při porovnání s konkurencí trochu dražší, ale zase mi přijde, že vydržej rozhodně o něco déle. Oplet nám na Sterlingu Fusion NANO 9,2 mm po roce zchlupatěl pouze místy, zejména na prvních 5 metrech lana to bylo viditelné. Pak už jen mělo lano několik menších 30 až 50 cm neškodných rozedřených (zchlupatělých) míst opletu od ostrých skalních výčnělků a hran. Lano tedy vypadá stále nově (funkčně) a jednoznačně není po naší sezóně na odpis (pozn.: pro zpřesnění podotýkám, že se nejedná o naše univerzální lano. V průběhu roku lezeme na více lanech)
Mauglí v labské klasické sedmičce
Mauglí, Hák za hákem VIIIb na Malé bastě v Labáku, foto: Miki
Honza, Matrix Xb, Labák
Miki, Matrix Xb, Labák
Kde lana Sterling v ČR pořídit?
Americké lana Sterling, se kterým leze sám velký Chris Sharma, lze pořidit v Čechách v podstatě pouze u výhradního dovoze Honzy Horáčka v jeho internetovém obchodu Rockjoyshop.cz nebo eventuelně v kamenném horolezeckém obchodě Refugia v Tisé na severu Čech.
Závěrem o lanu Sterling Fusion NANO 9,2mm:
Klady
- výdrž lana
- oplet se nám v jádru neposouval
- jednoduché i poloviční lano
- nízká hmotnost
- moderní design (barva)
- příliš se nezamotává
- vhodné pro OS přelezy
- dobře se při jištění podává
- kvalitní impregnace DryCore
Zápory
- vysoká pořizovací cena
- v ČR lze v podstatě pořídit mimo 1 kamenného obchodu pouze přes internet na Rockjoyshop.cz
- lano je náchylnější na ostré hrany
- velmi rychlé lano – hůře se s ním například nacvičují cesty
- nedoporučil bych toto lano úplným začátečníkům (slabý průměr)
Text: Jakub „Miki“ Měkota, miki@euroclimbing.com
P.S.: jedná se pouze o subjektivní názor, pokud by se opět strhla zajímavá konstruktivní diskuse o lanech jako v předešlém EC testu (viz ZDE), určitě by to pomohlo, jelikož více kritiky = více bezpečnosti.
Osmdesátka za šest litrů je teda maso. Asi bych pro případné nákupní rozhodnutí potřeboval eště nějakou další pohádku krom tý vo Sharmovi :-)
Jinak jsem koukal na Horácův e-shop a som volajaký zmätený. Když si koupim tohle lano v sedmdesátce klasicky přes e-shop, (a nevšimnu si slevový akce), dám za něj 5.300. Ve akci je ale za 4.100.
Stejnej výrobek a cena se o 30 procent liší? Zajímavá obchodní politika.
Spotřebitel Papoušek žádá vysvětlení.
Ad.cena 6 litrů.: to je standartní cena v porovnání např. s tendonem, osmdesátka Tendon Master v úpravě complete shield stojí 5820 CZK, viz eshop lanexu ZDE. Jinak přímo v USA lze osmdesátku Sterling NANO pořídit za 270 dolarů (dolar je teď necelejch 20 CZK), přičti k tomu poštovné a vlastně i clo z USA a budeš na tom asi mnohem hůř než na Horáčkově ceně…
Ok. Pak ale nechápu, proč je záporem vysoká pořizovací cena, když je šestka standadní?
Neni to tim, že před slevou stálo lano sedmičku?
Ahoj,
vysvětlení pro Papouše. Je to jednoduché. Náš eshop vyprodává některá lana Sterling, která jsou vyrobená v minulém roce, tedy 2009. U výprodejových lan je tato sklutečnost uvedená. Uživatel, kterému nevadí, že je lano z loňského roku ušetří, ten kdo bude chtít lano z 2010 zaplatí naši klasickou shopovou cenu.
Ještě oprava – nejsme jediní prodejci. Lana Sterling Rope nabízí např. eshopy Makalu sport, Mysport, Blackhippo, Sambar…kdo nás nemá rád, může si lana Sterling koupit tam.
Horářek, RockJoyshop
áha, alles klar.
To označení loňskýho modelu jsem přehlíd, u letošního chybí, že je letošní.
Díky za vysvětlení.
Aha, tak ta škrtnutá sedmička za recenzované lano bude trochu nadnesená (i když při stoupajícím kurzu dolaru za chvíli možná ne), páč ceny jinde jsou:
5386 u výrobce
5823 Makalu , (po 2procentní slevě z 5942)
5990 Rock Joy
5942 MySport
(Blackhippo tento typ nemá a Sambaři šterlinky aktuálně nemají v nabídce).
2Papouš: U Rock Joy můžeš vyzvednout osobně v Praze, takže ušetříš za poštovný. A nebo si zajeď třeba do Refugia do Tisé, kde ho taky maj za podobnou cenu (pro tebe jako Ústečáka asi nejvýhodnější řešení) :-D. Jinak koukám, že pochroumaná haksna zvyšuje tvoji investigativní činnost (T.O. samolepky, atd). Sepiš klidně uživatelskej test na špagát na kterém lezeš, páč více kritiky = více bezpečnosti. CAO Miki
No test bez toho, kolik za to lano dáš, nebyl úplně komplet. Já myslim, že rozšiřující info je užitečný.
Ty půlstránkový nálepky jsou zhůvěřilost (ty je koukám vaříš Ranpovym prostřednictvim taky)
Ad T.O. – Mravenec se votvírá teďka, Kašpar za měsíc – a práce hafo :-) musíme to zpropagovat
Jo a ty testy – ten uživatelskej test je dost velká dojmologie. Mi u toho chyběj nějaký ty metodiky a metriky.
P.S.: Kašpar je skoro hotovej – dorazit akorát lajnu na Vejci, dodat 2 borháky, topo a mapky jsou ve výrobě. Řekl bych, že tý práce už moc není :). Teď se na novoborsku spíš vrtá nová pískovcová oblast podobná čelovkám v Tisé :-D
Ahoj, plánuji koupi slabého lana a test mě zaujal. Rád bych nějaký závěr, konkrétnější porovnání dvou testovaných lan. Které je podle vás lepší? Tendon nebo Sterling?? Dík.
Sterling jsou kvalitnější lana a vydržej více, ale zase musíš počítat s tím, že jsou o chlup dražší…Tendon je Škodovka, Sterling je Audina.
audi jako tak: http://www.filipovsky.ic.cz/AUDI%20100%20-%201973.JPG
škodovka jako tak: http://www.wallpaper.cz/primo/ir2/skoda_fabia_wrc–c1600xc1200.jpg
E?
No, Papouši, v případě těchhle obrázků bych se určitě přikláněl spíš k tý audině. Takovej parádní stylovej veteránek…
Ahoj, tohle lano mám. Lehounký, nechlupatí, dobře se s ním podává při jištění..no a v té modré barvě..prostě super:)
to Horáček & Papouš: Díky za reklamu, ani jsem nevěděl že Sterlingy máme v ČR nejlevněj :)
to Miki: Myslíš že bys mohl víc porovnat toto lano s Tendonem 9,4? Vím že to není jednoduché, ale aspoň zhruba. Z obou testů mi připadá že obě lana jsou lepší než ostatní :)
Někdo tu vzpomněl přirovnání k autům, kdy Lanex=Škodovka a Sterling=Audi. zkusím u toho zůstat. Oktávka i A4-ka by se daly zhruba popsat takto: „Kvalitní, pohodlná, dobré jízdní vlastnosti, žádné výrazné slabiny. Lepší než auta od Frantíků, Talošů nebo Korejců. Nedoporučuju začátečníkům, jinak OK.“
Ve obou případech by to byla pravda. Ale pokud to nebude srovnávací test, nedozvím se jak moc je Audi lepší a v čem konkrétně. Nebudu vědět jestli má smysl dávat za Audi o x% víc než za Škodovku.
Stejně tak nejsem chytrý z těchto testů. Většině z nás vydrží lano dýl jak rok a než k nějakému rozumnému srovnání dospějou, už se vyrábí něco jiného:)
A zkušenosti od kamarádů se s vlastníma porovnávají dost těžko. Zkoušel jsem třeba zjistit jestli se Mammuty „kroutí“ míň než Lanexy a nedokázali jsme s kamarádem najít rozumné vyjádření jestli se víc kroutily jeho Mamuty 8,3 nebo moje Lanexy 7,9. Do výměny lan se ani jednomu moc nechtělo, tak to do dneška nevím:-/
Ty máš ke srovnání dobrou příležitost, zkus ji využít :)
Jirka Kubáček, Makalu Outdoor
2Jirka: Porovnat toto lano s Tendonem 9,4mm ? Sterling je slabší 9,2 průměr, takže lana nejsou vyloženě ze stejné kategorie a přesnější srovnání dvou rozdílných průměrů by asi nebylo O.K. Ty dvě desetiny milimetru hrajou velkou roli, ač se to nezdá. Sterling se nám např. méně „kroutil“ než ten Tendon, ale zase mi přišlo, že oplet u Sterlingu byl více náchylnější na poškození opletu o hrany. Tendon se zase častěji „naškubává“ při nacvičování cest. Ale většina lezců, tedy rekreačních, cesty nenacvičuje, takže je pro ně důležitější faktor náchylnost opletu o hrany a ruzné skalní výčnělky.
Tyhle lana jsou si velmi podobná. Kdyby byla lana za stejnou cenu a měl bych si vybrat jako aktivní lezec, která lano zakoupit, volil bych upřímně spíš toho Sterlinga. Paramatery a vlastnosti obou lan jsou +/- stejné, ale jako estéta by mě přemluvila kýčovitě modrá barva sterlingu. Asi nejméně důležitá věc, která by měla nejdůležitější váhu při mé koupi v obchodě. Taky váha + průměr by pro mě hrála podstatnou roli (rád si zalezu dlouhé cesty v Labáčku).
Pokud bych se rozhodoval jako rekreační lezec, který si jde zalézt do skal maximálně 1-2krát za 14 dní a zajímá ho spíše výdrž lana než vlastnosti, rozhodnul bych se pro Tendona.
Omlouvám se. Chápu, že jsem ti nejspíš neodpověděl….