Archive for the ‘Via ferraty’ Category

Karel Bělina udělal via ferratu v Dubských skalách

Tuesday, May 21st, 2019 |

Karel Bělina vytvořil via feratu Hadriánův Oblouk v Roklici v Dubských skalách. Konkrétně se ferrata nachází na masivech mezi Rozeklanou a Zarostlou věží na Dřevčické straně.

Jedná se o přírodní masiv (není to žádný lom) a písek je zde extrémně měkký. Terén vůbec není vhodný pro via ferratu a místní rokličtí horolezci jsou z Karlova počinu velmi pobouřeni.

 

(more…)

Vyjádření Petra Prachtela k ferratě v Jizerských horách

Wednesday, December 11th, 2013 |

cimbuříOd Petry jsme dostali vyjádření od Petra Prachtela ke kauze v Jizerkách.

 

Podívejte se EC čtenáři na jeho vyjádření.

 

(more…)

Via Ferreta (klettersteig) na Pastýřskou stěnu v Děčíně

Wednesday, July 3rd, 2013 |

Via ferrataJako první Vám na EC přinášíme podrobné informace o plánu Karla Běliny a Magistrátu města Děčín. Na Pastýřské stěně se totiž hodlá vybudovat zajištěná cesta a máme od Tomáše Vlčka aktuální fotografie a průvodce k výstupu na Pastýřskou stěnu.

(more…)

Tabaretta klettersteig a Ortler

Tuesday, February 19th, 2013 |

Payer HüttePřekvapivě účinné jsou poutavé reporty v outdoorových časopisech. Jeden takový oslovil i mého parťáka pro další víkendovku v Alpách. Ferratový nadšenec Ctibor za mnou přispěchal se zuby nabroušenými na chuťovku v podobě klettersteigu Tabaretta. Vzhledem k nedostatku železa v krvi jsem příliš neváhal a vklínil tento program na víkend v polovině června 2012. (more…)

Via ferraty v Žitavských horách

Wednesday, November 21st, 2012 |

Via ferrata v Lužických a Žitavských horáchNa ferraty na saské straně Lužických hor nás přeneseně přivezla Pepinova C8. Naše kroky totiž v pátek 10. srpna 2012 mířily na klettersteigy v oblasti Steinernes Meer. Jenže u Rathova Buštěhradu to v C8 škytlo naposled a do Ústí jela odtahovkou. Co s načatým víkendem a zapůjčenými ferratovými sety? (more…)

Jak se archivuje v Sasku a co s Klettersteigy

Thursday, October 21st, 2010 |

Není to dlouho, co ZDE Jeník Pleticha informoval o novém způsobu uchování vrcholových knih a dalších dokumentů OVK Labské pískovce v Děčínském archivu.

Obdobně jsme se ústy Josefa Novotného zapojili do širší diskuze o připravované ferátě v Jizerských horách. (more…)

Pár tipů na dolomitské feraty

Wednesday, October 6th, 2010 |
Letos jsme se honili se špatným počasím, původní plán jsme museli kompletně zrušit, protože po prvním vydařeném dni napadl v Dolomitech sníh. Zatoužil jsem po mobilní aplikaci, která (more…)

Nejbližší feraty od ČR

Monday, July 19th, 2010 |

Tady si přihřeju vlastní polívku – jednoznačná odpověď je: Lužické hory (v mém případě 12 min autem od baráku), na německé straně – jedna u Jonsdorfu, Jeptiška, a druhá u Oybinu. Spravuje je místní alpský spolek (DAV) s typickou germánskou precizností.

(more…)

Feraty obecně

Monday, July 12th, 2010 |

Ferata (nebo taky Klettersteig, Eisenweg) – natažené ocelové lano mezi navrtanými oky ve skále, do kterého se speciálními karabinami “zaklapnete” a můžete “lézt”. Není tajemstvím, že feraty jsou pro opravdové lezce Karlovým mostem a jejich uživatelé japonští turisté s foťáčky.  (more…)

Dolomitské rozlezení via ferrata

Friday, October 2nd, 2009 |

dolomity-ferraty-zari-09-270-smallZávěr září vycházel nečekaně krásně a my se na pár dní sebrali do italských Dolomit s cílem okusit místní Klettersteigy, via-ferraty, Eisenwegy neboli (česky) zajištěné cesty.

(more…)

Monte Civetta (3.220 m n.m.) – Via ferrata degli Alleghesi

Wednesday, December 17th, 2008 |

05-vrcholTen den kolem desáté jsem seběhl z Marmolady s rozhodnutím, že ještě dnes si budu prohlížet Dolomity z vrcholu Monte Civetta (3.220 m n.m.). Vzdálenosti jsou v Dolomitech ale trochu zrádné, a tak z vesničky Pecol vyrážím již trochu později.  Jako výstupovou cestu volím Via ferrata degli Alleghesi, která má solidních 900 m.

(more…)

Marmolada di Penia (3.340) – ferratou od severu

Tuesday, November 18th, 2008 |

Loni jsem měl už po krk práce a rozhodl se vyrazit někam do hor. Jelikož nebyl po ruce žádný spolulezec, napadlo mě, že se bych mohl vyrazit na ferraty do Dolomit. Na čtyři dny jsem si naplánoval výstup na Marmoladu di Penia, Civettu a na Moiazzu, kam vede Via ferrata Constatini, prý nejtěžší ferrata v Dolomitech.

(more…)