Vyhraje letos Adam Ondra i celkové vítězství ve Světovém poháru v lezení na obtížnost? Šance ještě je!

Autor Michal Plaček | Datum 10.09.2014

Kdo jenom trochu sleduje závodní lezení nebo aspoň naší lezeckou superstar Adama Ondru, tak ví, že Adam se stal v polovině září mistrem světa v lezení na obtížnost a tři týdny předtím vyhrál i MS v boulderingu. Ukázal tím opět svoji neskutečnou všestrannost a nadvládu nejen na skalách, ale i v závodním lezení. Navíc tento mistrovský DOUBLE se v jednom roce ještě nikdy nikomu nepodařil.

Když se Adam rozhodl, že letošní sezónu bude závodit ve Světovém poháru v lezení na obtížnost, byl tady však ještě jeden evidentní cíl, a sice celkové vítězství v SP na obtížnost. První tři závody se ale Adamovi nepodařily zrovna podle jeho představ.

 1. V prvním závodě v čínském Haiyangu se Adam v semifinálové cestě dostal do stejného chytu jako  kanaďan Sean McColl, se kterým se tak dělil o 8. a 9. místo. Díky lepšímu výsledku v kvalifikaci ale postoupil do finále Sean a Adam skončil devátý. To byl první pešek…teda ne že by závod vyhrál nějakej Pešek, ale prostě to byl první trochu smolnej okamžik.
 2. V Chamonix Adam skončil už v kvaldě, protože v jedné ze dvou kvalifikačních cest necvakl pořádně první presku a po cvaknutí druhé byl jeho pokus ukončen. Do semi se nedostal o jedno místo a skončil tak až na 27. místě. Druhej pešek…tentokrát už teda pořádnej.
 3. V dalším kole ve francouzském Briaconu se do finále konečně dostal, i když z posledního postupového místa, jenže pro silnou bouřku bylo nakonec finále zrušeno a tak platilo pořadí ze semifinále, takže už neměl šanci si polepšit a bral 8. místo. Další pešek, tentokrát už naštěstí poslední.
 4. Ve čtvrtém závodě v rakouském Imstu Adam konečně prolomil svou závodní smůlu, zalezl to, na co momentálně měl a bylo z toho první zasloužené vítězství v tomto roce.

Potom si Adam střihl pro zpestření Mistrovství světa v boulderingu v Mnichově a vypálil tam rybníček všem bouldrovejm specialistům a hlavně domácímu favoritovi Honzovi Hojerovi, kterýmu nezbylo než brát bronz.

 

 

A zatím v posledním závodě na MS v lezení na obtížnost ve španělském Gijonu Adam opět vyhrál a vyžral tak oba mistry v jednom roce, což se stalo v historii závodního lezení poprvé a pravděpodobně to jen tak někdo nezopakuje. Taky to bylo třetí vítězství v řadě, ..škoda jen že se MS nezapočítává do seriálu závodů světového poháru.

Po tomto závodě se trochu spekulovalo o tom, jestli Adam dokončí ne zrovna nejlépe rozjetý Světový pohár, anebo se po tomto DOUBLU na závodění vykašle a vrátí se ke skalám. Vždyť porazil všechny na MS v bouldrech a hlavně na laně, o které mu jde především. A navíc šance, že ještě vyhraje i celkové pořadí světového poháru není zrovna velká. Pokud by se totiž průběžně vedoucí Jakob Schubert nebo Sean McColl umisťovali v dalších závodech do třetího místa, tak by musel Adam všechny zbývající závody vyhrát. Pokud by kluci občas ujeli a na bednu to nebylo, tak by si mohl taky dovolit nějaký závod nevyhrát, ale rozhodně by to chtělo pokaždé aspoň tu bednu.

Průběžné pořadí ve Světovém poháru v lezení na obtížost

Nicméně Adam je bojovník a v rozhovoru s Oliváčem řekl: “Pohár letos dojedu a šance ještě je, stačí vyhrát čtyři závody ze čtyř a je to jistý :-D . Ale myslím to vážně, nic není ztraceno. Tlak je pryč, můžu si další závody dokonale užít.”

Zbývají ještě čtyři závody SP:

11. – 12. října v Korei (Mokpo)

18. – 19. října v Číně (Wujiang)

25. – 26. října v Japonsku (Inzai)

15. – 16. listopadu ve Slovinsku (Kranj)


 1. Komentáře: 3 - “Vyhraje letos Adam Ondra i celkové vítězství ve Světovém poháru v lezení na obtížnost? Šance ještě je!”

 2. hojer | 09.10.2014 - 09:57:31 | Reagovat

  Byl jsem v mnichově až bronzový !

 3. Michal Plaček | 10.10.2014 - 08:34:36 | Reagovat

  No jo Honzo, máš recht ;) Já sem měl celou dobu za to, že třetí byl ten kruťák Kruder, ale teď koukám, že on měl o zónu navíc. Opravím.
  Jinak pěkná čeština! Ať to leze, Honzo :)

 4. Michal | 14.10.2014 - 09:33:06 | Reagovat

  Po Korei, kde skončil Adam devátý, je už jen velmi malá šance na celkové vítěztví. Adam by musel vyhrát zbývající tři SP a Jakob Schubert by nesměl získat více než 165 bodů, tzn. pokaždné skončit nejlíp čtvrtý. Nicméně stále je ještě šance na medaili.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.