Z důvodu hnízdění je v lokalitě Čima u Brné v CHKO České středohoří zakázáno do 30.6. 2010 lezení.
Text: Ladislav Vörös
Less Talk, More Rock
Z důvodu hnízdění je v lokalitě Čima u Brné v CHKO České středohoří zakázáno do 30.6. 2010 lezení.
Text: Ladislav Vörös
Míšo? :-)
Honzo!
Čus, ta informace je poněkud kusá. Kdo kdy vydal zákaz kvůli fóglum?
a není tu obrázek :(
Dnes se tam jdu podívat jak to vypadá na místě a pokud bude potřeba, tak budu kontaktovat i CHKO. Info o tom vím od čtvrtka, CHKO i ČHS to komunikují. Trochu mě mrzí, že se tato informace objeví jen v takovém rozsahu, bez upřesnění a pak jsou dohady a když už upřesnění bude, tak to nikdo nečete, protože už to jednou viděl. Předpokládám, že zdrojem jsou Skalní oblasti, kde informační hodnota zprávy je tak 1%.
Podepsaný je Ladislav Vörös.
Jestli tam půjdeš, budeme rádi, když se o zážitek podělíš, třeba i obrázek. Ten bych moc rád – prej tam tuhle řádil nějakej uragán a pár stromků to vzalo…
Sokoli a Čima v Brné
Takže situace je podle posledních informací následující:
1) zoolog Borek Franěk z CHKO České středohoří mi včera v telefonickém rozhovoru sdělil, že sokol nehnízdí přímo na Čimě ale 200 až 300 metrů od ní, a Čima je tudíž v ochranném pásmu, které sokol potřebuje, aby měl klid na hnízdění. Vzhledem k tomu, že okolo Čimy není široko daleko žádná skála, na nichž sokoli s oblibou hnízdívají, je záhada, kde se pták usadil. Možná využil nějaké staré hnízdo.
Nicméně Majkl Vyleťal se chystá vypravit na Čimu a instalovat tam cedule s infem o zákazu lezení kvůli sokolovi do 30. 6. 2010. Podle Fraňka přichází v úvahu i úprava tohoto data podle toho, jak bude hnízdění probíhat. Třeba v Labáku ukončoval ranger Jan Kampf omezení i dříve, když se snůška sokolům nepovedla.
2) tradičním hnízdištěm sokola v této oblasti je Průčelská rokle, kde mají ptáci hnízdo i letos. Viz mapa: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=cs&msa=0&ll=50.631416,14.07752&spn=0.020634,0.056949&t=h&z=15&msid=109352438369858559629.0004855aa622454ce662e
Je mi záhadou, že na tak malém prostoru (vzdušnou čarou cca 1,5 km) se najednou uchytili dva páry. Podle toho, co jsem zaslechl, je možné, že se na hnízdiště vrátil mladý sokol z předchozího vrhu, ale rodiče ho vyhnali, tak se usadil přes údolí.
Uvidíme, jak se situace okolo sokola rozmotá.
Děkujeme Filipe (Papouši) za aktuální informace. Sokolovi přeji, ať úspěšně zahnízdí a lezcům přeji, ať mu to zase netrvá moc dlouho :-D
JJ, já doufám, že ho uvidíme a naskytne se šance mu dát jméno, abychom sokolíka vzali za vlastního a ztotožnili se s nim.
Jinak další informace o tomto úžasném ptákovi najdete i na stránkách tohoto environmental firendly webíku: http://euroclimbingcom.ecstore.cz/?p=9677
Sokoli ve Frontě: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=105&r=mfsevercech&idc=1380622
Jeden se nadře, aby zelenejm udělal píár, a voni jsou s fóglem furt tajemný jak hrad v Karpatech :-))))
Koukám na vaši diskusi s lehkým mrazením v zádech … přesný popis co tam hnízdí a dokonce přesná GPS souřadnice! Nenapadlo vás, že vaše informace jsou pro ptáka životu nebezpečné? Vždyť (skoro) všichni terénní pracovníci OP dobře vědí, že i na našem území se potulují partičky vykradačů hnízd právě sokolů stěhovavých, jejichž cena se na příslušném saudsko-arabském trhu blíží ceně terénního Hummera? Svatá prostoto …
Viděl bych to jinak. O místech, kde fógl hnízdí, se dneska všeobecně ví, třeba v Teplicích na Chrámovkách, v Ostrově na Obrovi apod. Na Modříně kvůli sokolovi obehnali zelený skály „policejní“ páskou a dali tam cedule.
Kdo vykrádá sokolí hnízda, tak už dávno ví, že v Průčelský rokli nějakej sokol sedí. A OP tohle, si myslim, ví taky, proto ptáka hlídá. Naopak publicita je žádoucí – může v lidech vypěstovat vztah k fóglovi a předejít nejasnostem typu Proč se pro lezení zavírá skála, která je 1,5 km od hnízda? apod.
Papouš v souladu s názorem fógltologa NPČŠ/CHKO LP. Kdo chce ptáčka/vejce lapit, o hnízdišti už stejnak ví, i bez lezeckých sajten. Druhá věc, že třeba jiný CHKO to můžou vidět jinak, třeba.
Obecně si myslím, nejenom s ohledem na tohle hnízdo – Vše má 2 strany, vědět že někde v údolí či rokli je sokol ještě není přesná lokalizace hnízda. Někdy najít hnízdo bývá docela oříšek, hodiny, týdny sledování kde se ptáci objevují, sedají atd., někdy je to hned věcí náhody (v mým případě třeba hnízdo orla). Spíš může někoho napadnout tam dát třeba cashku či udělat si výlet s cílem vidět sokola, což se občas stává, to mi přijde víc pravděpodobný než vykradení hnízda a pro ptáka taky dost nepohodlný. Chápu i to, že se tají místa třeba s problematickým hnízděním, než se přijde na to proč tam ptáci mají problém vyhnízdit.
Proto si myslím, že publicita by taky měla mít své hranice a zveřejňovat hnízda pomocí souřadnic GPS není bez rizik. I pozorovat ptáky bez tohy aby byli rušeni občas není lehké, stačí se postavit na blbé místo, nebo něčím blýskat, klapnout – i třeba dalekohledem a ptáci řvou=vydávají varovný hlas. Některý místa jsou naopak v pohodě a může se do hnízda bez rizik koukat celý den, jak krmí atd. Osobní názor.
2 Papouš: Je i případ, že sokol zahnízdil 300 m od jiného hnízda pokud jsou tam dobré podmínky pro bezpečné hnízdo není asi čas na konkurenci nebo může jít o návrat na hnízdiště. Jinak ptáci pokud se nepovedete z nějakého důvodu první snůška, tak mívají druhou a prodlužuje se doba hnízdění, nemusí se jenom zkracovat. Není to u všech párů.
Jinak Ranpa má pravdu, každá Správa to má trochu jinak, protože hnízda mají různé podmínky, jejich okolí různou návštěvnost oblastí atd. U nás aktuálně 3 páry, každé hnízdo se sleduje s jinou intenzitou.
Ptáčku Zdeňku Strnade (bez urážky, jen mě to tak napadlo)
Myslím si, že stejně (ne)rozumnou věc si právě udělal i ty. Teď už víme, zač a kde se dá vyměnit teréní Hummer. Kontakt nějakej by nebyl? Ale nechci ho, nešlo by mi k imiči.
To Hanka: Kolem Čimi se objevil tento názor – sokol většinou sídlí na skále ze které má přehled, což je v okolí Čimi pouze Čima samotná, ostatní skalky max.4 metry a jde spíš o skály píšťalovitého tvaru na kterých se hnízdo nedá ani postavit. Na základě toho vysvtává otázka zda se na Čimě nedá lézt třeba kvůli hnízdění sokola v Průčelské rokli, která je daleko min. kilometr, spíš víc. Z tohoto důvodu vznikají dohady jak to tedy vlasntě je.
2Hanka: díky za upřesnění.
GPS souřadnice hnízda neznám, označil jsem místo v Průčelské rokli, kde jsou skály a kde sokol přibližně hnízdí.
Místo je cca 100 metrů od turistické cesty, a pokud vím, k žádné uzávěře kvůli hnízdění nedošlo.
V každém textu k tomuto bodu je pochopitelně kus pravdy a záleží na úhlu pohledu, odkud se téma vezme. Můj úhel pohledu sleduje tuto myšlenkovou linii:
– někdo někam zapsal, že na Čimě je zákaz lezení a už nenapsal KDO to zakázal a ani PROČ to zakázal
– takto nejasně vydaný zákaz neprošel bez odezvy a začalo se pátrat, proč vlastně
– zjistilo se, že kvůli hnízdění sokola
– lezci ale na místě zjistili, že sokol tam není a není ani nikde poblíž
– a pak se ukázalo, že se jedná o hnízdění na jiné, přes kilometr vzdálené lokalitě
– nevyřčená otázka tedy zní, jestli je zákaz lezení na Čimě adekvátní a smysluplný.
A velkým obloukem se vracím zpět k mému úhlu pohledu. Jestliže terénní pracovník OP, u kterého je slušná pravděpodobnost, že je v dané věci dostatečně odborně zorientován, řekne, že lezení na Čimě by mohlo ptáka na hnízdě rušit, tak bych to respektoval a ty dva-tři měsíce to vydržel a jel jinam. A příště bude třeba hned u první informace tohoto typu přesně uvést všechna fakta, aby bylo jasno a nebyl prostor pro doplňující otázky.
PS:
Ale jinak dobrá a věcná diskuse, jsem pozitivně překvapen! Jak to ten euroclimbing dělá, že diskutující, ač povinně neregistrováni, se chovají slušně a věcně?
Myslím, že sokol za humny v Brné čelí víc normálnímu provozu obce než outdooru. Byl jsem v Průčelské rokli týden před vyhlášením hnízdění a vrčely tam pily a domácí samohyby s pohonem 4×4 při drvoštěpeckém pychu. Všední dny budou horší než víkendy. Sokola jsem neviděl, ale náhodou jsem našel hnízdo krkavců. A divočáků nepočítaně.
to zdenek strnad: EC se striktně drží kréda „milého a přátelského prostředí“. Máme na to robota, co nepěkné bez vyzvání maže. Třeba do dalšího příspěvku jsem napsal „hovno“ a už tam není. (zatím to neumí filtrovat kartinki, ale maká se na tom)