O Honzovi Šimonovi

1 Čvc

Sníh se začervenal, hora se chtěla omluvit, ale Cháron už byl s prámem daleko…. Bílá se stala barvou smutku.

Když sem před dvěma týdny dokončil poslední ze Šimonovic bouldrproblémů na Stránské, uvědomil jsem si, že ačkoliv to byl talent své doby, moc lidí dnes o něm neví. Proto bych se pokusil vám jej aspoň malinko představit, teda pokud je to vůbec v té změti výkonů možné…..

Jinej Honza a sice Krchů, čili Drobek o něm říká: Byl to kluk, který všem, kdo ho znali, přirostl k srdci. Perfektní lezec, dobrej kámoš. Na co sáhl, to uměl a bylo lhostejné, zda šlo o sport nebo o nějaké řemeslo. To, co on dokázal stíhat během dne, na to by každý druhý potřeboval aspoň týden. A přitom pořád dobrá nálada a pohoda. Nevím, kde přitom všem ještě stačil brát čas na trénink, ale někde jej brát musel. Jinak by asi všichni, co se vrátili z Dhaulagiri, nemluvili jen o jediném, skutečně vrcholovém lezci – o Honzovi.

Znali jej nejen kluci a holky z celé republiky, ale i skály a kopce všude v tom našem světě. To co on v něm dokázal, ukazuje talent a osobnost jednoho z nejvšestrannějších horolezců všech dob. Ať to byly balvany, skály, pískovcové věže nebo hory, všude velice moc uměl a byl z nejlepších. Málokdo v dnešní době individualismu dokázal lézt a jednat v tom nejhlubším smyslu přátelství, smyslu pro kamaráda a kolektiv, ve smyslu toho nejpravějšího, co v našem životě je, jako on!….


Smyslů zbavení na Prezidenta


Smyslu zbaveni – prvovýstup


Smyslu zbaveni – prvovýstup

Po Honzovi opravdu zůstala celá řada zajímavých výstupů. Když už sem načnul tu Stránskou, tak to byly Dvojí chňápnutí, Zuby nehty, Velký přehmat, či Gillova plotna, keré byly ve své době přelomové a dodnes potrápí i řadu pokročilejších lezců. Za poslední z nich dostal v roce ´82 dokonce výstup roku jihomoravského kraje za nepískovcový výstup ve smyslu RP, tehdy ještě klasifikován jako 9- (zajímavé je, že druhý výstup roku byl udělen Mauglímu za cestu Naše kaše na Holštejnské jeskyni, tehdy za 8). Rozhodně nezahálel ani na písku. Opakoval nejen nejtěžší cesty od Arnolda v Sasku jako Superlative na Gr. Wehlturm (IXc), ale sám nějaké přidal. Jeho asi nejprofláklejší cesta je Smyslů zbavení na Prezidenta v Labáku za tehdejších VIIc (dnes IXc). Je to opravdu famózní linka s obrovským morálovým podtextem! S Pjótrem sme pod ní asi půl hoďky stály, či spíš leželi a přemýšleli kam by se ještě dalo dolézt. Pjótr pořád nedokázal pochopit, že kruh je opravdu až ve 30 metrech a málem z toho chytl depku, když zjistil, že výš jak do 18-20 metrů bychom to nedali…. Celou řadou výstupů se proslavil i v horách. Jako první čechoslovák prostoupil Pumprisse na Fleischbank, vylezl Half Dome, přidal prváče na Les Droites, Pt. Dru, či Piz Badile. Na cestu Memento Mori (kerou dělal s Rybou a Šmídem – V+ A3) právě na Badile mám taky zajímavou vzpomínku. Noc před tím co jsme nastoupili právě do SV stěny, ale do jiné cesty, se právě touto cestou, vedoucí nebezpečnou centrální roklí, prohnala obrovská kamenná lavina, kerá jako vztyčený ukazovák poukazovala na nejen název cesty….


osudová Dhaulagiri

Honza svůj život ukončil po úspěšně dosaženém vrcholu Dhaulagiri, za okolností, které jak už to bývá, nejsou moc známé. Rozhodně ale svět přišel o jednu z dalších inspirativních osobnosti. Čest jeho odkazu!

Text: Asu, casnacaj.blogspot.com

6 odpovědí na “O Honzovi Šimonovi

  1. Díky za článek o Janu Šimonovi. Fascinuje mě, že někdo zemře tak mlád, 25 let, a zanechá za sebou tak výraznou stopu. Od spousty lidí jsem na jeho hlavu slyšel jen chválu a jaký to byl makáč.

    Honza dosáhl vrcholu Dhaulágiri, prvovýstupem více než 4 kilometrové západní stěny, asi půl hodiny před dvojicí Karel Jakeš a Jarýk Stejskal. Boleli ho zuby a foukal silný vítr, proto nečekal a sestupoval sám. K místu nad C5, kde měli schované věci nutné k sestupu, již nedorazil. Jarýk St. se vydal zpět k vrcholu Šimona hledat a našel na sněhové plotně rýhy po pádu. Za plotnou byla strmá stěna…

  2. Já tam nebyl.. tak to ber s rezervou. Je to z vyprávění od Ryby a Krcha.

  3. rád bych poděkoval za tento článek!
    když jsem začínal s lezením měl jsem kolem sebe správný lidi.
    trochu jsem lezl s Honzou (synátor)tedy o jeho tatkovi vím spoustu a mohu říct, že byl a je pro mě vzorem.
    děkuji a děkuji

  4. Jsem velice rád, že si někdo vzpomenul na úžasnýho kluka, kterého jsem měl možnost poznat osobně při společných služebních!! lezeckých akcích, když byl v Brně na základní službě v Dukle při Vojenské akademii. Neskutečně skromný, přátelský a přitom fenomenální lezec jak na písku, vápně nebo žule. Byla to pro mě osobní rána, když se nevrátil. Nikdy ho nevymažu se své paměti pro jeho kamarádskou povahu. Mám pocit, že by se na jeho památku mělo udělat něco víc, jak jen vzpomínat!

  5. Bol som s ním na vojne v poddôstojníckej škole. Na cimre nás bolo 26+vedúci družstva. Keď sa dalo uliať z nevyhnutnej „šichty holubov“, alebo počas rannej rozcvičky, kedy my ostatní sme sa mohli náhodou zašiť, on si išiel zabehať i keby bolo mínus 20 a viac (čo veru vtedy na „turečáku bolo“) a celý čas precvičoval prsty stláčaním gumených koliesok. (Neviem ich odborný názov, ale mal ich stále pri sebe, či sme boli na pochode alebo v učebni.) Preto bol taký dobrý skalolezec. Podivuhodné je ale to, že bol dobrý vo všetkom, nielen na pieskovcoch, ale aj v Himalájach. Takých univerzálov asi nie je veľa. Rád som počúval jeho príbehy. Už vtedy mal za sebou okrem našich domácich hôr aj Alpy. Dodnes si pamätám jeho výrok, že ozajstný charakter sa ukáže v krízovej situácii. Asi mal s tým svoje skúsenosti. Vďaka nemu som spoznal krylovky. Každý večer, keď sme už mali pokoj od povinností holubov, pri zhasnutom svetle nám hral na gitare a spieval pesničky od Karla Kryla hádam aj hodinu. To boli jedny z najkrajších okamihov z péešky. Po príchode z vojny bol to potom smutný deň, keď ČSTK zverejnila správu o jeho tragickom skone na Dhaulagiri. Dlho som mal odložený športový časopis Štart, v ktorom sa písalo o jeho expedícii v Himalájach. Pamätám sa na titulnú fotku, scenéria západu (východu?) slnka, v pozadí výhľad na štíty a Honza sedí na zemi v indiánskom posede chrbtom k objektívu. Škoda, že pri sťahovaní sa mi stratil. Česť jeho pamiatke.

Komentáře nejsou povoleny.