Novinky z El Capitana v Yosemitech

Autor Michal Plaček | Datum 11.21.2014

Americký lezec Tommy Caldwell ve středu 19. 11. informoval, že po šesti letech konečně přelezl na RP i poslední nejtěžší délku svého dlouholetého projektu na El Capitana nazvaného The Dawn Wall (nebo také Mescalito).

Tato cesta má celkem 30 délek, z nichž sedm je v rozmezí obtížnosti 8b+ až 9a a sedm v rozmezí 7c+ až 8b. Jedná se tedy o nejtěžší a také nejznámější vícedélkový projekt na světě.  Za tu dlouhou dobu s Tommym spolupracovalo více lezců zvučných jmen (loni na podzim např. Chris Sharma), ale většinu času byl a je jeho parťákem Kevin Jorgeson.

Tommy se už dříve nechal slyšet, že klíčová bude první ze dvou traverzových délek. Loni dal Tommy druhou traverzovou délku (celkově 15.) na RP a ohodnotil jí 5.14d (9a), teď konečně přidal také tu první (celkově 14.), přičemž to prý vypadá, že ta bude taky za 9a. No a aby toho nebylo málo, tak po těchto dvou extrémních délkách následuje délka s nehorázným skokem do strany, která je taky za 9a.

RP přelez poslední zbývající délky je milníkem v tomto ambiciózním projektu a nyní už zbývá jen jedno, a sice vylézt celou cestu odspodu na jeden zátah. To plánuje tato dvojice někdy na prosinec podle toho, jak dovolí počasí. Teprve pak bude cesta považována za vylezenou.

 

A před dvěma týdny udělal holandský borec Jorg Verhoeven teprve 4. volný (RP) přelez patrně nejslavnější cesty na světě The Nose na El Capitana. Tato legendární cesta vznikla v roce 1958 a lezla se jen s pomocí technických pomůcek, ostatně jako všechny cesty té doby na El Capa. Pak ale v roce 1993 přišla Lynn Hill a jako první cestu přelezla volně. Tento počin je dodnes brán jako jeden z největších úspěchů v lezení vůbec. Po ní cestu zopakovali volně už jen Tommy Caldwell se svojí manželkou Beth Rodden v roce 2005.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jorg Verhoeven v délce The Great Roof 5.13c (8a+)

Určitě jste slyšeli o rychlostních rekordech v této cestě v podání Deana Pottera, bratrů Huberových, Hanse Florina nebo Alexe Honnolda (současný rekord drží právě poslední dav jmenovaní a dělá 2 hodiny a 23 minut). Jenže při těchto přelezech nejsou všechny délky lezeny volně, ale některá místa jsou lezena stále technicky. Pro srovnání Jorgu Verhoevenovi trval jeho výstup tři dny, Lynn Hill to zmákla už před 20 lety za 23 hodin a Tommy Caldwell dokonce jen za 12 hodin.

Nejtěžší délky jsou The Great Roof 5.13c (8a+) a The Changing Corner – dnes považován za 5.14a (8b+), nicméně tento hladký kout je velmi specifický a téměř „neoklasifikovatelný“.

Lynn Hill v délce The Changing Corner 5.14a (8b+)Sorry, comments for this entry are closed at this time.