Po delší odmlce přicházíme s již druhým(!) pokračováním seriálu o Dubských skalách. Posledně avizovanou a nyní potvrzenou nekonečnost mohou narušit další kronikáři, kteří se nám již přihlásili. Děkujeme. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdové znalce prostředí, těšme se v dalších dílech na poutavá vyprávění z Roklice, Vlhoště a dalších zásadních oblastí Dubských skal. Pro ukrácení čekání na kvalitu, dovolujeme si nabídnout další část z vlastní zahrádky.
SKÁLY U OKEN
Skály u Oken řadí průvodce do skupiny skal v okolí Doks. Oproti dalším útvarům v okolí byly tyto lezecky objeveny až v devadesátých letech minulého století a rozmachu v počtu nových cest dosáhly na přelomu tisíciletí.
Okenský kostel Nanebevzetí Panny Marie z pohledu zahrádky místní nálevny
Jako často v ostatních případech, i zde název skal udává východisko, kde necháme vůz, či prohodíme pár slov s přednostou stanice. Okna jsou chalupářská vesnička, jeden z mnoha dubských Zermattů. Auto můžeme třeba nechat na nádraží nebo u místní nálevny socialistické architektury – standardně naproti kostelíku. Před čtyřmi roky na zahrádce točili nejlepší jedenáctku toho památného léta. Věřme, že to je stále tak.
Židovský vrch
Ke skalám se vydáme po zelené turistické značce. Jakmile uvidíme skály, odbočíme znatelnou pěšinou v jasném směru. Zřetelnost pochopitelně záleží na kvalitě a související kvantitě jedenáctky.
Skupina Skal u Oken se skládá ze čtyř věží a devíti masivů. Většina z nich je koncentrována u Židovského vrchu, ke dvěma dalším věžím se už musíme projít. Materiál je různorodý, avšak převládá na místní poměry pevnější pískovec.
Masiv Sion, cesta Kananejská zem VII
Z dáli viditelný Židovský vrch nabízí především masivy. Jméno kopce inspirovalo i objevitele a prvovýstupce, a tak názvy skal a cest mají často duchovní až mystický charakter. Hned prvním zleva je masiv Sion. Seznamovací může být např. vděčná, pevná a bezpečná cesta Světélková za VI, opatřená kruhem a výlezovým sokolíkem. Další pěkný sokolík nabízí i čtyřková Deborka hnedle vedle. Za vylezení stojí také Zeď nářků a Kananejská zem, pro Dubské skály poměrně snadné sedmy, obě s kruhem, i když v té druhé kruh na celou cestu nestačí (s klidnou myslí lze však už snadnější dolez překonat nejištěn). Pro seriál zásadní trojkou je už na sousedícím masivu Choreb, cesta Starý příběh. Krásná exponovaná cesta uprostřed masivu, zakončená však úzkým komínem. Velmi úzkým… Smyčky dolů. Na stejnou skálu vede hvězdičková sedma Půlnoční, ke kruhu dobře zajistitelná smyčkami.
Masiv Sion, cesta Deborka IV
Z vršku masivů nabízí se nám nezapomenutelné pohledy do kraje Kokořínska, na obzoru můžeme identifikovat např. zámkohrad Houska. Přesně opačným směrem a o pár metrů výše z řídce zalesněného vrcholu kopce můžeme se pokochat výhledem na hrad Bezděz.
Mezi masivy na Židově vrchu je výjimkou Židova věž s několika kratšími a lehčími cestami. Doporučit můžeme např. Sálusovu hranu za pět. Náročnější je Marnotratný syn, který je o dva supně těžší a který pustil až napodruhé. O co méně významná věž (neprávem dehonestující označení průvodce), o to zajímavější prostor se nachází na jejím úpatí. Sice bez převisu nad hlavou, ale s rovnou plochou vytváří se sousedními skalami malý amfiteátr s možností příjemného bivaku. Ač to s věcí až tak nesouvisí, skály se nacházejí již mimo území CHKO Kokořínsko.
Jak za starých časů… atmosféře dodává i přítomnost prachovského pardála šedesátých let, Vlasty Musila, t.č. půjčeného do Dubských na zkušenou
Od Židovy věže opět pokračuje pás nádherných masivů, u nástupů však přicházejí o pevnost materiálu. Jako dobrodružnou a na poměry nadstandardně solivou byla označena např. Duhová cesta na masiv Ararat. Za pět a díky prvovýstupci za kruh.
Opustíme-li Židův vrch, přes Traperskou vyhlídku se dostaneme až k významnější Starosvětské věži. Osamoceně stojící mohutná skála stojí za návštěvu i z důvodu velmi snadného motorizovaného přístupu, kdy autem legálně dojedete až k nástupu. Skála stojí u silnice spojující Doksy s Bělou pod Bezdězem. K nádhernému výhledu se lze snadno dostat jedničkovou Náhorní cestou, ale třeba též krásnou linií hvězdičkové Břízkové spáry za šest přes jeden kruh.
Zobrazit místo Skály u Oken na větší mapě
Všeliké nelezecké vyžití v okolí skal nabízí především město Doksy s Máchovým jezerem nebo např. ještě bližší už zmíněný hrad Bezděz. Krajina je protkána sítí cyklostezek, některé jsou vhodné i pro inline. V tomto ohledu perlou je jinak nevyužívané bývalé vojenské letiště v Hradčanech s dokonale hladkým betonovým povrchem. Více k němu v některém z dalších pokračování seriálu, který se bude věnovat na dohled stojícímu Tvarožníku a přilehlým skalkám.
Havana
Krása!
Nádhera!
Ještěééééééé! :-)
chceme dalšííí :)
V Oknech je super chráněný strom – moruše, ty maliny jsou moc dobré. V tamních lesích jsou pěkné převisy na spaní, pěkně udělaná a veliká je třeba Sodomka (tuším), GPS nebo foto po meilu, ale stačí chodit a přespání se najde.
Ještě prosím k Dubským skalám (když tu je tu tolik znalců) – má někdo průvodce: Dubské skály – severní oblast (obrázek k prohlédnutí na SO). Sháním základní údaje a nejlépe sken, nebo originál. Díky moc.
obrázek na SO nenalezen. kudy na něj?
doklikáno:

mám s tím samým obsahem, stejného formátu a roku výroby, jen s jiným „přebalem“. jestli by to stačilo, dál asi mailem (případně ten pán ve žlutém triku na fotce výše tuhle vyhrál v tombole přesně tenhle. Dubský ho tak nadchly, že už ho potřebovat nebude, tak si myslím, že dar by šlo vyjednat)
Hola, výborně! Přej si a bude Ti dáno:) Jdu meilovat.
Bohužel tam myslím některé věci nejdou prolinkovat, ale teď by měl být na hlavní stránce mezi aktuálními změnami, nebo v knihovně. Také to jde přes konkrétní sektor a zobrazit k němu všechny vydané průvodce.
Kdyby se někdo chtěl podobných věcí zbavovat, snadno se na mně doptá… (a v časopisech často také vycházely zajímavé věci o horolezectví).
Seznam už je téměř kompletní a zbývá už jen doladit detaily, želbouhu co nemám po ruce se špatně ověřuje. Nejdůležitější jsou knížky a samizdaty co tam nejsou vůbec (obrázek + základní údaje), také stále chybí dodatky k Ferhmannovi – vždyť tam jsou první pravidla lezení – prej!
Bych málem zapoměl – má tento průvodčík nějaké bratříčky?
z dnešní duševní žumpy trochu světla – průvodce už putuje k těm správnýmn rukám (světla to jenom záblesk, v knihovně dva výtisky totiž)
Pěkný článek, ale když jste pohybovali v okolí Doks, tak jste se měli pokusit najít Pazourkovu věž od Mikuláše. Je opravdu pěkná!!! Jinak za navštěvu 100% stojí Vlhošt, Roklice a Loubenský potok, Číř, kde je dost „nových“ velmi dobře odjištěných cest na masivy od Martinka z roku 2006. Dále Rač, kde je několik starých a nádherných věží. Nesmí se zapomenout na skály u Dolní Housky a Talwachtera u Tubože. Tak přeji přijemnou zabavu při lezení.
Karle díky. Všechny uvedené oblasti tady časem určitě budou. Někde už jsme byli, někam ještě vyrazíme a někde byli jiní…
Něco o Dubských skalách nejdete i zde:
http://www.horce.cz/Members/nemecz/masiv
a pěkné fotky autora