Mlynářův kámen, na podzim 2007 otevřená lezecká minioblast v Dolních Zálezlech na Ústecku, leží nad údolím Labe sevřeným kopci Českého středohoří. Z masivů Mlynářova kamene je na zdejší malebnou krajinu krásný výhled. Okolí obce inspirovalo v minulosti malíře i fotografy. Nabízíme vám Dolní Zálezly a přírodu kolem nich na pohlednicích z minulého století.
Labe u Dolních Zálezel v roce 1910. Muž a loďka jsou na pravém břehu řeky u Sebuzína. Parník pluje po tehdy ještě nezregulovaném Labi, vodní hladinu zvedla až stavba střekovských zdymadel v polovině třicátých let 20. století. V pravé části snímku je dominanta zdejšího kraje – Dubický kostelík. Samotné Zálezly na snímku nejsou, leží víc vpravo.
Dolní Zálezly v roce 1911. Obec byla již na začátku 20. století oblíbeným letoviskem (viz nápis Sommerfrische na pohledu). V roce 1903 tu byl na letním bytě i dvacetiletý Franz Kafka spolu se svými sestrami – patnáctiletou Gabrielou, třináctiletou Valerií a jedenáctiletou Otýlií – a s vychovatelkou Annou Pouzarovou. Kafkovi šlo zdejší klima k duhu: jezdil na kole, koupal se v Labi a hrál tenis se slečnou Stelou, o níž po návratu do Prahy napsal stejnojmennou báseň.
Dolní Zálezly v roce 1911.
Dolní Zálezly v třicátých letech 20. století.
Dolní Zálezly v roce 1935.
Dolní Zálezly z pravého břehu Labe od Sebuzína. Pohled ukazuje, jak je obec krytá horami. Hlavně díky Vaňovskému kopci, který kotlinu chrání od severu, je v obci teplé klima a daří se tu ovoci. Proto se Zálezlům říká Český Merán.
Pohled z Mlynářova kamene proti proudu Labe směrem k Lovosicím. Vpravo na obrázku je Lovoš.
Info o Mlynářově kameni (+průvodec) najdete zde na EuroClimbing.com.
Text: Papouš
Repro: archiv EuroClimbing.com
Hmm, pěkné obrázky!! Kde jsi je našel, Filipe? Jestli tam někdo leze? Mělo by se dělat více propagace naší domoviny, abychom si více vážili a chránili to co máme!!!! Peníze přeci nejsou to hlavní
Zdar teta. To jsem nasbíral při sestavování průvodčíka.
pěkné histerické okénko:)
Od otce-zakladatele a jednoho ze čtyř tátů průvodce ta slova potěší.
Škoda, že ten jez ve Střekově tu řeku tak zprznil. Dřív to vypadalo líp.
P.S.:To by mě zajímalo, kdo tam dal první historické hore zdar 2008 :-).
Penzionovaný terminátor Sláva Krob z roudnického HORCE s druhem, jehož jméno jsme zapomněl.
I’ll right away clutch your rss feed as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service.
Do you’ve any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe.
Thanks.
Great info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I’ve book marked it for later!|