Skalkaření na Slovensku

16 Pro

Arco, Jura, Boux, … ? Říká Vám to něco? A že už jste tam několikrát byli? Ano??? Tak to je fajn. No a co třeba Červený kameň, Vršatec, Kamenné vráta, Bosmany??? To vám taky ještě něco říká? Neříká a nikdy jste tam nebyli? Tak to je věčná škoda! Všechny skály mají podobný jmenovatel – vápenec. Sice mnou popisované oblasti jsou co se velikosti týče nesrovnatelně menší, ale přesto bych je doporučil minimálně jednou za život navštívit. Osobně se často setkávám s tím, že lidé/lezci v Čechách ( a čím více na západ, tím to platí víc) jezdí daleko méně na Slovensko.

Vršatec – Hradní skály

Mnozí tam nikdy dokonce ani nebyli. Už jsem potkal několik horolezců, co třeba ještě nikdy nelezli v Tatrách, kdežto v Dolomitech se už docela solidně vyznají. Stejně tak můžeme najít mraky lezců, co se už perfektně zorientují v Boux nebo Finale, ale třeba Sůľov nebo Manín by na mapě hledali marně! Přitom Slovensko je nám pořád tak blízko a to nejen jazykově! Řekněme si třeba asi takhle, pokud jste čilou náhodou s parťákem bez auta a chcete jet lozit, ne zrovna někde kousek za komín vašeho domu (spíše do zahraničí), tak asi nikam nevyjedete, protože pokud byste vyrazili například vlakem, tak se parádně prohnete.

Vršatec

Tady je ideální volbou, pokud chcete poznat něco nového Slovensko. A že je to daleko a cesta vlakem trvá dlouho? No, já jezdím do Labáku nebo jinde na písky 10 hodin čistého času (a to sám bez parťáka) – věřte, dá se to přežít!
Tento článeček bych chtěl zaměřit jen na několik málo vápencových oblastí v okolí Trenčína. Hodně oblastí je i velmi dobře dostupných vlakem, tak na ty se pokusím obzvlášť upozornit. O dalších oblastech (Manín, Kostolec, Bosmany, Sůľov atd.) bych napsal příště. Ty ostatně ale patří do trochu jiného regionu.
Začal bych tím, co je v současné době zakázané (zakázané ovoce nejlíp chutná J)… Tak tedy zakázané jsou skály na Slovenské straně Bílých Karpat (Vršatec, Červený kameň) Asi největší oblastí je/byl Vršatec. Vršatské bradlo bylo obrovské co se do potenciálu cest týče, tak i rozlohy. Lezlo se hlavně na Hradních skálách, které byly vysoké něco přes 50m (někde i vyšší). Hradní skály měly zdaleka nejpevnější materiál. Co tu ovšem bylo specifické bylo jištění. Nečekejte tu nýty po dvou metrech, třech ani po 5 metrech… Něco málu tu je, ale často je nutné počítat s nutností dojistit cesty vlastním jištěním. To vše tu bylo spojeno s úchvatnými výhledy na Považí a za ním se zvedající Strážcovské vrchy, které přestože nejsou na nadmořskou výšku nijak vysoké vypadají dost impozantně. Jinak se tu dost lezlo ještě v lokalitě Babky, což jsou obrovité věže (netroufám si odhadnout, ale údolní stěna má možná kolem 70m). Jak jsem ale zmínil na začátku, lezení tu není povolené a jen zasvěcení vědí, jak to na Slovensku „vyzerá“ s ochranou přírody (když srovnám zelené tady a na Slovensku, tak na tom ještě na tom opravdu nejsme tak blbě)

Červený kámen

Další oblastí je Červený kameň – impozantní skalní věž s několika spoře odjištěnými cestami, „kde je jen jedno opravdu tutové jištění“ – kruhový štand přibližně uprostřed a nahoře slaňák. Tady popravdě nevím, jak je to s povolením respektive zákazem lezení, ale minimálně si myslím, že tady to nikdo nekontroluje.
No a spějeme k pomalinku k tomu nejlepšímu, co se v této části Slovenska nachází a to Kamenné vráta. Je to pás vápence dlouhý přibližně 150m a vysoký až 30m. Je zde enormně kvalitní neoklouzaná skála. Cesty jsou zajištěny nýty ve velmi příjemných vzdálenostech. Ideálně si tu zaleze člověk, co leze tak 6-7 UIAA, 8 je tu taky několik! S devítkami je to horší, těch tam tolik není. Jinak jsou skály umístěné v krásné krajině Strážcovských vrchů, nedaleko známých slovenských lázní – Trenčianských Teplic.

Vršatec – Hradní skály

Skály nejsou nijak zvlášť chráněny, tak se zde můžete beze strachu utábořit. Snad jen přeci, jste už na Slovensku, tak pokud vám někdo v noci sežere proviant, tak se na toho velkého huňáče nezlobte J. Z dopravy je dobré zmínit, že se sem dá dostat poměrně slušně vlakem. Cesta vlakem je obzvlášť zajímavá, protože od Trenčianské Teplé jedete do Teplic úzkokolejkou – fakt zážitek!
Další možností je Skalka při Trenčíně. Jedná se o pevnou skálu hned v těsné blízkosti Trenčína, kde třeba, pokud tu budete autem můžete doslova jistit z auta. Taky musím zmínit docela značnou nevýhodu. Lehké cesty a nástupy jsou oklouzané. Pořád to ale zdaleka není kras. Jinak si tu zaleze opravdu každý. No a pokud budete chtít třeba „zapařit“, tak hospoda je nedaleko a třeba si můžete zajít do Trenčína na diskotéku… Taky je sem docela solidní doprava vlakem!
No a poslední oblastí, kterou už bohužel tak dobře neznám – Beckov. Lokalita nese název podle hradu jenž

Pohled z Kamenných vrat na Omšenskou babu a Strážcovské vrchy

stojí na jejím vrcholu. Jsou zde cesty vysoké obtížnosti v pevné skále. Výška stěn se pohybuje okolo 50m. Lokalita je velmi dobře viditelná od nedávno dostavěné dálnice. Perličkou je proslulý nedotknutelný pozemek jednoho tvrdohlavého majitele a z toho plynoucí nastupování některých cest z traverzu pomocí řetězů nad jeho zahrádkou (druhá polovina cest se nastupuje ze zahrádky jedné hospůdky). Ale jak říkám, Beckov až tak moc neznám, tak o něm raději moc psát nebudu…
V příštím pokračování bych rád zabrousil do nejznámějších Slovenských skalařských lokalit – Manína a Súľova…. Na dole uvedeném mailu rád zodpovím jakékoliv dotazy.

Marek Goldbach marek.goldbach@gmail.com

5 odpovědí na “Skalkaření na Slovensku

  1. Technická poznámka BOUX se píše BUOUX. Vám to evidentně nic neříká, když už srovnáváte. Zřejmě tam nejezdí vlak.

  2. Děkujeme za upozornění.

    Hold nevládneme francouzštinou. Pokud člověk má správnou cestovatelskou náturu, tak se i do té Francie vlakem dostane.

    Vlakem se dá třeba i do Žlebu. Zdejsi “samoobsluzna” lokalka ma super atmosferu, obvzlaste kdyz jedete poprve.

  3. Za preklep se omlouvam, ale mozna trochu nastvu – Buoux primo sice neznam, ale v 30km vzdalenem Orgonu jsem byl, takze uplny neznalec regionu nejsem. Vlak tam nejezdi, to ano, ale Marseille se velice pod 5000kč za jednu cestu zvladnout vlakem neda. A to je castka az temer astronomicka! Jeste nevim tedy, proc ta arogance (mozna se ale pletu). Marek

Komentáře nejsou povoleny.