Dopoledne v pondělí 22. září 2008 jsme si užívali lezení v nedalekém Chateau Arnoux na parádním vápenci a na odpoledne jsme si naplánovali dle průvodce 30 nejkrásnějších tůr v Haute Provence krátký okruh okolo skalních věží Les Pénitents.
Věže jsme již několikrát viděli ze silnice při cestách za lezením, ale až nyní jsme se dostali k tomu, abychom si je prohlédli blíže. Skály se nacházejí přímo u městečka Les Mées. Dokonce některé domy jsou o ně opřeny. To považuji za docela odvážné vzhledem k tomu, z čeho jsou skály složeny.
Věže nad Les Mées.
Městečko nalepené na skále.
Okruh okolo Pénitents je dobře značený. Nejlépe je projet městečko směrem na camping a za ním zaparkovat. Poté se projde skrz jednu starou přehradu na hráz druhé, která tvoří stěnu campingu. Po hrázi dorazíte k cestičce která se klikatí nahoru.
Monika jde po turistické značce, která vede po hrázi.
Klikatící se cestička.
Výhledy na Les Mées.
Po cca 30 minutách stoupání dorazíte z druhé strany ke skalním věžím. Věže jsou tvořeny z jakéhosi slepence. Ten tvoří i docela velké kulaté balvany, které tady nacházíme všude na polích a nezpevněných cestách. Při pohledu ze silnice vypadají věže monumentálně. Napadlo mě, jestli se na nich náhodou neleze, ale když je uvidíte zblízka, zjistíte, že je to úplně vyloučeno. Skála se dá skoro rozebrat ručně, tedy alespoň v horních partiích, a zvětrávání zřejmě probíhá dost rychle.
V průvodci nazváno jako „Puding“.
Cesta dále pokračuje po náhorní straně věží až na jejich konec. Poté následuje strmý sestup po stezce zpevněné schody až k údolní straně těchto zajímavých skal. Jejich výška může dosahovat cca 80 m.
Věže z pěšinky nad nimi.
Voda, vítr a nepříliš pevný materál vytvořily věže v Les Mées.
Pohled na věže zdola.
Věže si můžete důkladně prohlédnout, protože cesta vede přímo pod nimi až do městečka. Tou projdete a už jste zpět u auta. Výlet je to nenáročný zabere necelé 2 hodiny, ale určitě stojí za to.
Pod věžemi až do městečka.
Domy v městě nezapřou, z čeho jsou postaveny.
A nebo je také možné, že věže vznikly úplně jinak…:
„…ale dřevěný kříž je možné vidět dodnes v přírodním a nepřístupném vhloubení,
Zvětšit mapu
Text a foto: Plši
Taky jsme na ně mlsně koukali. V dolních partiích těsně před začátkem městečka mi to přišlo docela pevné, dalo se na tom pěkně bouldrovat. Dokonce v těch místech byly ve výšce 5m nad zemí zatlučené nějaké skoby, ale asi na ně spíš něco věšeli, něž že by to tvořilo nějakou cestu. Nahoře jsem nebyl a věřím, že vršky musí být pěkný kamenolom.
Mno, vypadá to kurevsky kvalitně.
I am in fact pleased to glance at this weblog posts which contains
tons of helpful facts, thanks for providing these kinds of data.