Deep water soloing na Mallorce pohledem Martina Stráníka

24 Čvn

dscf0703Již pár roků jsem uchvácený Deep Water Soloingem – Lezení nad vodou. Nejvíce mě, ale zaujal Film King Lines, kde Chris Sharma leze úžasnou línii Es Pontas, kterou ohodnotil jako 9b. Já jsem si poprvé vyzkoušel tuto odnož klasického skalního lezení před dvěma lety ve Francii v oblasti Ardéche a moc mě to bavilo. Od té doby jsem vždycky přemýšlel jaký by to bylo zkusit si nějakou těžkou cestu nad vodou ve který se musí pořádně zarvat na hranici tvých sil, nemusíš nic cvakat, táhnout se s lanem ani spolulezce, je to taková volnost, ale nemusíš se bát, že se zabiješ jako u klasickýho sólování, protože vždycky je pod tebou „měkká“ voda. A právě zkusit si DWSkování jsem si mohl zkusit minulý týden na východním pobřeží Mallorky.

Mým partnerem na mém dobrodružství byla moje přítelkyně. Jak letenku, tak půjčení auta, tak i ubytování se vyplatí zabukovat co nejdřív. Třeba letenka se rok dopředu dá koupit za 3000 Kč, já ji kupoval půl roku dopředu a platil jsem už 5100 Kč a obecně je to levnější z Vídně či Německa. Auto vyjde lehce nad 20 Eur/den. Ubytování jsem sehnal asi 5 km od Es Pontas, Hostalu Olivier v Cala Figueře. Dvoujlůžkový pokoj nás vyšel na 30eur/den.

Plán výjezdu byl takovej, že jeden den se poleze a jeden se bude restovat. Ihned poté, co jsme se ubytovali my to nedalo a jeli jsme se podívat an dnes legendární Es Pontas. Vypadá menší něž na Videu na druhou stranu víc převislejší.

dscf0703

Cala Barques ( Cala Varquer ) – Naše první zastávka. Oblast se nachází asi 6km jižně od Porto Crista. Z netu mám opsaný, jak se sem dostat. Z Porto Crista pojedete směr Porto Colom, poté co budete míjet odbočku na Cala Romantica bude následovat ostrá pravá a levá zatáčka a pak jak to pujde odbočit do leva na „Dirty road“. Ale zdánlivě jednoduchý popis nás zavádí pořád jinam a jinam. Po asi hodině bloudění nakonec nacházíme tu správnou odbočku na prašnou cestu. Jedeme okolo pár farem a najednou vidíme auta, projíždíme dál, ale zjišťujeme, že se nedá nikde zaparkovat, navíc se cesta zužuje, takže máme pěkně poškrábaný autíčko od přiléhajících stromů a keřů. Příchod k pláži trvá asi 15 minut. Prolezete železnýmá vratama a jdete z kopce dolů po výrazné cestě. Skály z pláže nejsou vidět, ale po asi 300 metrech po levém břehu na narazíte na první jeskyni s názvem Cova Area.

dscf0323a

Lezení je zde velmi rozmanité, od 6b po 8a+. Výška dosahuje většinou 10-ti metrů, ale není vyjímkou ani 18 metrů. K sestupu jeskyňkou je nejlepší využít cesty Drop Shadow Diseases 6c+, kdy dolezete na poličku kam se dá i sednout a navíc se hezky rozlezete. Na to jsem však přišel až později. Poprvé jsem zkoušel natraverzovat do jeskyně zleva, ale zjistil sem, že tudy cesta nevede a moh sem sušit. V této jeskyni se mi podařilo přelézt cesty – Leistenmatz 8a(+) OS, Granaten-Einstiez 7b+ OS, Klem’s Erection 7b+ Os a mnoho lehčích. Zkoušel sem i vlastní projekt, ale nedaří se. Leze se většinou po dírkách, dírách a hadech. Dopad je dobrý, žádný kamení ani divoká voda, takže není potřeba spolulezce, ale někdo vás hlídat musí,( to vždycky! ) , přeci jen pád z 10 metrů na záda nemusí být příjemný… A taky začátky cest jsou často lehce vlhké.

dscf0178aa

dscf0182a

dscf0184a

dscf0186a

Dalšími sektory v Cala Barques jsou Meterosexual area a Snatch area. Nachází se asi půl kilometru za Cova area a nachází se zde sportovní lezení do stupně obtížnosti 8b. Jeskyně jsou opět výšky okolo 10ti metrů a navíc většina těžkýho je na začátku, takže si tady zalezou i strašpytlíci. Do obou jeskyní se dá slízt něčím lehkým. Bohužel je zde skála často mokrá. Přesto se mi podařilo přelézt klasiku Snatch 8b(podle mě 8a+) na OS – krásný lezení po lištách v převise. Zkoušel jsem jeste cestu Bandito 7c+ a krásnou linii Strangers In Paradise za 7b+, ale ty už byli mokrý takže jsem vždy po dvou metrech spadnul. Vylez sem i několik šestek.

dscf0324a

Es Pontas – nachází se u městeška Cala Santanyí, kde vás turistické značky navedou přímo k oblouku. Domov jedné ze tří 9béček na světě, shodou okolností všech od Chrise Sharmy. Jistě všichni znáte film King Lines, kde Chris cestu se stejným názvem jako má tento skalní masív leze. Když na videu vidím ten skok tak mi vždy běhá mráz po zádech. Motivovaný filmem si chci aspoň jednou cestu zkusit, zkusit dolízt co nejdál, i když je mi jasný, že nemám sebemenší šanci na úspěch. K tomu zkusit tuto cestu se vyplatí půjčit si loďku či jiný dopravní prostředek po moři, protože jinak se tam musí doplavat. Beru teda lezečky a maglajzák do jedný ruky a pomocí druhé plavu ke skále. Chvíli čekám než uschnu a jdu na to. mezitím se vytvoří malá skupinka německy mluvících diváků na protější vyhlídce. Zkouším na lézt do Es pontas aniž bych si zamokřil lezečky. Dávám prvních pár kroků, ale vždy slízám, protože mě to nepouští dál. Možná, že se nastupovalo víc vlevo, ale na to by už byla potřeba loďka. Zkouším teda nějak oblízt začátek a nalízt do cesty z prava. Do se mi taky nedaří a tak svůj boj dobrovolně vzdávám pádem do vody.

dscf0716a

dscf0720a

Nakonec teda si aspoň vylézám na oblouk nějakou šestkou a cítím se nádherně. Všude okolo mě jsou jen skály a moře. Přesně na tomhle místě se radoval Sharmič po přelezení Es Pontas. Pěkná tečna za mým výletem DWS.

dscf0730

Asi nejznámější oblastí, kterou jsem bohužel nenavštívil, protože je zde potřeba spolulezce, je lezení v Cova del Diablo u Porto Crista. nachází se zde legendární Loskotům – Loskot and Two Smoking Barrels za 8a+, kde je asi v 7 metrech boulder za V10. Nachází se tady ještě plno cest od čtyřek po 8a+ka.

Závěrem – Rozhodně doporučuju si na Mallorku zajet. Je tady i plno jiných oblastí s lanem a snad i nějakej ten bouldering. Když polezete DWSka tak opatrně a nejlépe s někým v páru či skupince. Často se hodí nějaká loďka, protože se nastupuje „z moře“. Na netu se dá koupit nejnovější průvodčík, asi za 20 Eur. Ideální období na lezení je asi březen-duben a pak říjen-listopad. Je všechno levnější, není takový vedro a skály nejsou tak často „mokrý“. Rest daye se daj trávit na plážích ( S´amarador je zařazena mezi 10 nejhezčích na světě ), kterých je na východě ostrova požehnaně, taky je tu pár aquaparků či můžete shlédnout show s delfínama. Doufám, že se sem ještě někdy podívám, protože je to zase trošku něco jinýho než lízt jen s lanem nebo bouldrovat.

Poděkování patří sponzorům Saltic a Singing rock.

Text: Martin Stráník

5 odpovědí na “Deep water soloing na Mallorce pohledem Martina Stráníka

  1. Famózní článek Martine! DWSkování vypadá moc zajímavě.

    Jinak jednou mi někdo povídal (tuším že Jíra), že prej pády tak nebolej, když jsou trochu vlny a moře je „napěněný“, čili pády jsou více do měkka :-)

  2. Díky:)
    To bohužel ne, na natáčení by byla potřeba loďka nebo nějaký to výsuvný rameno… Skoro to dopadlo s Petanem Pavlíčkem (ten co natocil tu „rozcvicku“ s Adamem). Ale záběry by tam mohli bejt hodně kruty, snad příště… rozhodně se tam chvi někdy vrátit:)

Komentáře nejsou povoleny.