Protože lezu pouze prvním rokem, nemám zase takový přehled o lezení ve Švédsku. Zatím jsem lezl pouze ve třech rozdílných skalních oblastech na severu Švédska a moc se mi to líbilo. Nespornou výhodou lezení na severu Švédska je, že máte světlo i v noci (polární den). Pak jen záleží jak dlouho tvé tělo vydrží lézt, nic jiného tě neovlivňuje. V odpoledních a nočních hodinách v půlce léta může být i docela chladno, takže pokud plánuješ lézt do nočních hodin, náhradní bunda se hodí. Jediná přítěž na lezení jsou moskyti (komáři), dobrý repelent je stejně důležitá část lezecké výbavy jako přinejmenším vaše lezačky nebo sedák.
Since I have only been climbing for one year I’m not that experienced about climbing in Sweden. So far I have only climbed 3 different walls outside in north Sweden, but I like it. The big advantage with climbing in north Sweden is that you have light almost 24-7 which is nice. Then it is only our own weakness that determines how long you can climb. It can get quite cold in the evening/night even in midsummer so an extra jacket might be nice if you’re planning to stay long. The disadvantage are called mosquito and they can be a pain in the ass. A good repellent is almost as important as climbing shoes.
Když jsem žil v Umeå, lezl jsem v oblastech Vallberget a Starrberget. Obě oblasti nabízí žulové skály 7 až 13 metrů vysoké. Většina cest je kvalitně zajištěna nýty a máte dobrý výběr ve všech obtíží. Ve Vallbergetu máte ale také příležitost lézt tradiční cesty bez borháků. Vallberget a i Starrberget jsou jižní stěny, takže se zde dá lézt už od konce května. Zvláště Vallberget je dobře chráněn proti větru a může zde být i docela teplo. Ke stěně je dobré si vzít i vodu na pití, není zde pitný zdroj vody. V létě zde může být i docela plno, protože oblasti jsou blízko města Umeå. Může se Vám tedy stát, že si na populární cesty chvilku počkáte. Jestli jste ale unuděni lezením a nebo potřebujete odpočinkový den, můžete si jít vždy zarybařit. Na řece Ume (Umeälven) máte možnost chytnout si pstruha, lososa a i štiku. Jižneji od lezecké oblasti Vallberget je i velké jezero Tavelsjön, kde máte šanci ulovit velkou štiku nebo si zaplavat po náročném dni ve skalách.
When I was living in Umeå I climbed in Vallberget and Starrberget which are two granite crags that are 7-13 m high. Most of the routes are bolted and you have a quite good variation in difficulty level. There is also the possibility to climb unbolted routes in Vallberget. They are both a little bit south facing walls which makes it possible to climb here in the end of May, if the weather is nice. Especially Vallberget is well protected from wind so there it can be quite warm. It is a good idea to bring enough water since there is no place close to the crag where you can recharge water. During nice summer days it can be a lot of people that wants to climb since these two crags are close to Umeå, so you might have to wait a while if you want to climb the most popular routes. If you would get tired of climbing you can always go fishing. In Ume River (Umeälven) you have the chance to catch both sea trout and salmon as well as pike of course. Below Vallberget there is a big lake called Tavelsjön where you have good chances to catch big pike even with a travel fishing rod, or take a relaxing bath after a day of climbing.
Pokud pojedete dále do vnitrozemí směrem k horám, můžete najít větší stěny jako Blåberget v blízkosti městečka Bjurholm a oblast Offerhällan v blízkosti města Åsele. Nikdy jsem tu ale osobně nebyl, ale prý je to tu opravdu moc pěkné.
Ve městě Östersund je pěkné lezení ve středu města – na ostrově Frösö najdete Frösöberget, což je skála s mnoha zajištěnými a i tradičními cestami. Je tu také možnost lézt cesty až do výšky 60m. Jedná se o severní stěnu a nějaké cesty jsou trochu mokré a špinavé. Jezero Storsjön, což je jezero obklopující tento ostrov (Frösö), nabízí opět dobré rybaření a koupání. Jinak z Östersundu to není daleko do Åre, což je takové centrum outdoorových sportů ve Švédsku.
If you go further inland, towards the mountains you can find bigger crags/walls such as Blåberget close to Bjurholm and offerhällan close to Åsele. I have never been climbing there but I have heard that it should be really nice.
In the city of Östersund you have nice climbing in the middle of the city, situated on Frösö Island you will find Frösöberget which is a crag with a lot of routes both unbolted and bolted. Here it is also possible to climb longer routes up to 60 m. The crag is north facing and some routes can be a little bit wet and messy. Storsjön which is the lake surrounding the island offers good fishing and bathing opportunities. From Östersund it is not so far to Åre which might be the center of outdoor sport in Sweden.
Topo/průvodce – Starrberget, Vallberget:
Robert Mannelqvist
Velice volně přeložila redakce EC, doporučujeme číst originální anglickou verzi.
Hele, Miki? To je nějaký tvůj bratranec či co? Nebo mystifikace? ;-) Lezec – rybář… i ten úlovek jako bych už někde viděl! ;-)
Já si řikal, že je mi to jméno povědomý. Je to šlahoun vod vyšinutý Loly!
Potvrzuju pravost švéďáka Roberta, lezce, rybáře i úlovku :). Na Bořni se mu o tomhle víkendu určitě bude líbit… ;)
A jaké krásné dvě slečny v obrazové dokumentaci :-)
Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru si připisuje bod.
tak můj tip, švéda od Loly by správný
Thanks for any other informative blog. The place else may just I am getting that kind of information written in such a perfect manner? I have a venture that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such information.|
Great site you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!|