Marjan – pohodové lezení v chorvatském Splitu

Autor Tomáš Srb | Datum 10.20.2008

Pokud jste nabušenci, kterým je 8b málo, anebo toužíte podávat výkony za extrémních podmínek, Marjan v chorvatském Splitu Vás asi moc neosloví. Nejvíce cest (zhruba 50) se tady totiž pohybuje mezi 5a a 6c+ a extrémní tu mohou být asi jen vedra. Je to prostě taková pohodová, výborně dostupná oblast u moře, která nabízí skoro 80 jednodélkových cest všeho druhu.


Marjan je pohodová, výborně dostupná oblast u moře ve Splitu.

V Marjanu chybí tu pravda stropovky, ale i bez nich se dá žít. Pokud se tedy objevíte ve Splitu, tak Marjan určitě stojí aspoň za krátkou návštěvu. Pokud pak trávíte v okolí dovolenou s rodinkou, je nemalou výhodou této oblasti, že v okolí je dost zábavy i pro ty členy výpravy, kteří moc nelezou. My jsme na Marjanu strávili dva příjemné dny lezení a koupání v moři před tím, než jsme vyrazili do o poznání nevlídnější Paklenice.

Popis oblasti

Marjan je přírodní park, který se nachází na poloostrově přímo ve Splitu. Pěšky to z centra bude asi hodinka, ale autem jste tu hned, a pokud trefíte parkoviště a zkratku ke skalám (viz obrázek), můžete začít lézt za patnáct minut po zaparkování.

Všechny skály v oblasti jsou orientovány na jih a nejsou ničím kryté před sluncem. Doporučuje se tu tedy lézt na jaře, na podzim a v zimě. V létě to asi půjde taky, ale jen brzy ráno a večer, pokud si tedy nepotrpíte na roztékající se lezečky. My jsme tu byli v polovině září a byla to pohoda, protože bylo většinou příjemně teplo jak na lezení, tak na koupání v moři. No a když přijde déšť, což asi přijde, můžete se potulovat po Splitu, vysedávat v kavárnách, hospůdkách apod.


Klikni pro větší rozlišení.

Maximální výška skal je 30 metrů, takže optimální je jednoduché lano 60 m, aspoň 12 expresek (jištění je tu hodně) a něco navíc pro pocit jistoty. Jištění je nové a z mého pohledu perfektní. Borháky jsou často nabušené snad co dva metry a slaňáky, které jsem viděl, byly vždy ze dvou vzorově osazených nýtů spojených řetězy a mailonkou. Klasikům to bude asi připadat přejištěné, ale ti, co preferují sportovní lezení před staženým zadkem, se budou radovat. Prostě si budete připadat skoro jako na „umělce”.

Důvodem hustoty jištění bude asi charakter skály, která je poměrně dost erodovaná. Je to mnohem lepší než lézt ve Svatém Jánu, ale počítejte s tím, že co není plotna, to podezřele duní. Nezapomeňte si tedy vzít přilbu.

Pokud znáte pouze české vápno, tak vás možná trochu překvapí ostré hrany chytů. Ty totiž často krásně berou, ale zato vám neméně krásně pořežou prsty. Jestli jste už byli v Paklenici, tak je to zhruba nastejno. Kámen je to ale moc hezký a neolezený. Milovníci “vápna”, mezi které se počítám, tedy budou nadšeni.


Chyty v Marjanu jsou ostré – krásně berou, ale zato neméně krásně pořežou prsty.

Nespornou výhodou Marjanu bylo to, že jsme se o celou oblast dělili pouze s jednou dvojící z USA. Po „povinných” aktualitách z politického vývoje nám doporučili několik pěkných cest v Omiši, kde jsme se chystali strávit jeden den, takže to byl příjemný pokec. Vzhledem k tomu, že v září na Marjanu vlastně začíná druhá lezecká sezóna, se nám to ve srovnání s tím, co známe odjinud, zdálo jako pohádka. V Paklenici a nejen tam je totiž v tomto období poměrně nabito.

Celkovou pohodu tak mohou mírně narušit snad jen hojně rostoucí opuncie, jejichž bodliny jsou velmi jemné, hravě projdou oblečením a těžko se vyndávají z kůže. Bez pinzety prostě máte smůlu a budete se muset smířit s pocitem, že jste si hráli se skelnou vatou. Subtropická flóra na druhou stranu tomu všemu dodává specifický ráz, takže vám nakonec možná i opuncie budou připadat, jako docela milá věc.


Subtropická flora, jako jsou agáve na snímku, dodává Marjanu specifický ráz – pozor ale na bodliny opuncií.

Praktické dodatky

Lezeckého průvodce po celém Chorvatsku koupíte v Iglu Športu v centru Splitu za 150 kun (asi 550 Kč). Obsahuje popis 64 oblastí a je výborně zpracovaný. Mimo to tady můžete dokoupit matroš, který jste zapomněli doma a taky získat pár užitečných rad k lezení kolem Splitu.

V okolí je množství zajímavých oblastí. Určitě doporučuji Omiš, kde je to také hodně pohodové (i vícedélkové) lezení. Další známé lezecké oblasti jsou potom Markezina Greda, Trogir, hora Biokovo, oblasti na ostrově Hvar. Mimo to je tu dost boulderignových a pochopitelně i DWS oblastí.

Ubytování

Ve Splitu i okolí je spousta kempů. My jsme zvolili apartmán prakticky v centru Splitu za 40 € / noc, což mi za dva lidi připadá jako solidní cena.

Doprava

Jelikož se nám nechtělo strávit dva dny v autě, zvolili jsme letadlo a půjčení auta na místě. Vzít si auto se ukázalo jako super nápad, protože jsme v klidu a pohodě navštívili víc oblastí a odpadla nám spousta starostí. Zpáteční letenka nás vyšla kolem 3.500 Kč.

Auto jsme si půjčili přes Autoeurope.com. Doporučuji auto rezervovat a zaplatit online předem. Na týden to takto vyšlo kolem 170 €, zatímco na místě by to bylo kolem 300 €. Nezapomeňte mít ale na kartě nebo hotově dost peněz na depozit (cca 450 €). Taky se vyplatí pročíst si pečlivě výpůjční podmínky. Ušetří to spoustu dohadování s místními, kteří si občas chtějí trochu přivydělat.

Cestou do Paklenice nám půjčené auto zrušil místní řidič dodávky, který asi trochu zaspal. Musím ocenit, že asi za tři hodiny jsme měli přistavené nové auto, dohadování (zvlášť s místní policií) kolem toho ale bylo trochu náročnější. Prostě vše vyfotit a všechno sepsat.

Text: Tomáš Srb
Foto: archiv Tomáše Srba


 1. Komentáře: 6 - “Marjan – pohodové lezení v chorvatském Splitu”

 2. Anonymous | 20.10.2008 - 07:59:37 | Reagovat

  Se mi ten článek nějak v prohlížeči od Exploreru nezobrazuje. Dělá Vám to taky?

 3. Miki | 20.10.2008 - 10:52:21 | Reagovat

  Opraveno

 4. johny25 | 24.10.2008 - 14:18:51 | Reagovat

  vše se zobrazuje OK a to jak v IE tai i ve Firefoxu. Jinak vypadá to jako pěkná oblast

 5. Sofia | 19.02.2016 - 22:53:28 | Reagovat

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am inspired!
  Very useful info specially the remaining section :) I handle such information a lot.
  I was looking for this particular info for a very lengthy time.
  Thanks and best of luck.

 6. Denisha | 20.02.2016 - 08:24:44 | Reagovat

  If you wish for to grow your experience only keep visiting
  this site and be updated with the hottest information posted here.

 7. business cards printed | 26.02.2016 - 16:25:15 | Reagovat

  Direct-mail advertising advertising and marketing is an expensive form
  of marketing campaign that could be embarked upon and yet is the most successful.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.