Mallorka – report z psicoblocového ráje

19 Říj

Psicobloc paradise. Jinými slovy snad ani nelze charakterizovat lezení na Mallorce.

A muerte señoritas y amigos! Podívejte se na další bezvýznamný fotoseriálek o významné oblasti.


Es Pontàs

Suchozemci z EC měli možnost navštívit pár zdejších oblastí. Tou asi mediálně nejznámější je místní Pravčická brána zvaná Es Pontàs, kde vede jedna z nejtěžších cest světa (9b) od Chrise Sharmy.


Na vrchou Es Pontàs. Vlevo Mauglí, vpravo náš kamarád z Německa

Vojta a já dorážíme na vypůjčeném skútru trochu dříve než zbytek naší výpravy. Obhlížíme terén odkud se nejlépe k Es Pontàs dostat. Všude jsou strmé skály a přístup k moři je problematický. Nakonec skáčeme do moře úplně vpravo (zhruba 200 metrů od Es Pontàs). Moře je ale ten den rozbouřené a bylo dost vysilujicí v říši vln ke skále vůbec doplavat. Nakonec se k němu dostaneme, ale potom, co mě jedna vlna nahodila na skálu a rozedřela mi do krve nohu, volíme raději ústup zpět na břeh. Narychlo si ještě přímo z Es Pontàs bereme do kapsy dva volné křišťálové kamínky na památku.


Mauglí se právě na vrcholu Es Pontàs připravuje skočit dolů z 25 metrů.

Po našem vorvaňovském vyvrhnutí na břeh akorát doráží zbytek skupiny, a tak předáváme rady, že tudy cesta nevede. Króťa tedy vytahuje lano a přímo od turistického zábradlí připravíme slanění. Odtud je to k Es Pontàs už jen pár metrů. Krutor dne byl Mauglí, který se na vrchol Es Pontàs vyškrábal v pouhých sandálech a skočil úplně ze shora z cirka 25 metrů do vody. Prý mu bylo divné, že tak dlouho letí vzduchem. Ten kluk snad nemá pud sebezáchovy!


Mauglí v první jeskyni na Cala Barques

Asi nejlepší psicobloc (deep water soloing) oblast na Mallorce je Cala Barques. Mnozí lezci to tu atmosférou přirovnávají k Camp 4 v Yosemitech. Cala Barques není zrovna jednoduché najít, ale měli jsme vytištěný EC report o této oblasti od Martina Stráníka (viz ZDE) díky kterému jsme to pohodlně našli. Oblast se nachází asi 6km jižně od Porto Crista. Z Porto Crista pojedete směr Porto Colom, poté co budete míjet odbočku na Cala Romantica bude následovat ostrá pravá a levá zatáčka a pak jak to pujde odbočit do leva na “Dirty road”.


Miki, Cala Barques


Miki, Cala Barques


Mauglí, Cala Barques

Psicobloc lezení je asi jedno z nejčistších forem lezení, kterou jsem kdy provozoval. Pouze si vzít lezečky, magnézium a go for it. Ta svoboda je tu neskutečná. Pecka! Buď Vám vyjde on sight nebo flash, či se proletíte do vody a dáte další pokus.


Občas se to nechce bát si skočit z 10 metrové výšky. A muerte!

Psicobloc bych přirovnal hodně i k pískovcovému lezení. Lezení tu není jenom o číslech. K úspěšnému přelezu totiž potřebujete i chladnou hlavu. Psychika tu hraje velkou roli.


Miki, Cala Barques


Mauglí, Cala Barques

Na Cala Barques jsou celkem tři hlavní psicoblocové jeskyně. O zábavu tu je postaráno. Dříve se tu i tolerovalo spaní na pláži, v jeskyni a v přilehlých lesích. Bohužel letos už tu po večerech začli kérovat na poslední baleárské svobodné pláži policajti a zelení ekomužíci. Naštěstí jsme je potkali jen první den a dále je neřešili.


Ministerstvem cenzury unikla jedna fotografie z Cala Barques. V hlavních rolích Króťa na kytáru tam řeže pecky od Manu Chao, Boba a dalších rytmu skákacích kapel. Podle výrazu kytaristy to vypadá na zrovna hrajicí Redemption song. Mnozí jedinci ho pravděpodobně viděli na nedávném EC Rock Tripu. Jinak děkujeme dlouholetému španělskému squaterovi z jeskyně v Barques, že ostatním plážovým osadníkům půjčil instrument….


Miki, Cala Barques


Občas děláte atrakci turistickým výletním lodím…


Večerní chill out na slacklině na skoro prázdné Cala Barques…


Miki, Cala Marganer

Pokud Vás ale už psicobloc lezení omrzí a máte chuť na lano, kousek od Barques je pěkná oblast Cala Marganer. Leze se kousek od moře a cesty tu jsou od těch nejlehčích po 8a.


Miki, Cala Marganer


Mauglí, Cala Marganer


Mauglí, Cala Marganer

Další zajímavá oblast na jihu Mallorky je oblast u hradu Fraguel, kde je obrovská vápencová jeskyně. Cesty tu už jsou krapet sportovnější, od stropovitých ufo projektů pro Adama Ondru a Chrise Sharmu, tak je tam i mnoho cest pro nás slabší pozemšťany. Nic těžšího než 7b jsme tu ale nezkoušeli. Spíš jen lezení na pohodu na OS nebo na PP do 2 pokusů.


Do poloviny za 7B, pokud pak uděláte v druhé délce kruto boulder, máte to za 8a. Oblast Fraguel.

Poslední den se přesouváme zpět do Camp 4 na Cala Barques, kde se rozjel prima večer. Kamarád z Turecka tu provedl mezinárodní skupinku osadníků v nádherné vápencové jeskyni. Pecka zážitek!


Jeskyně


Adios!

A pak už jen následoval odlet létajicím prasečákem Ryanairem do Bratislavy, kde se rozjel zajímavý večírek končící až v Praze. No prostě paráda…

Tak savana na těle i na duši a nezapomeňte na a muerte!

Ciao Miki

10 odpovědí na “Mallorka – report z psicoblocového ráje

  1. Pěkně klucani. To by se to skákalo… Takže někdy i na Malorku…
    Voda teplá?
    Od těch čumilů turistů bych vybíral „čumné“
    Jednou jsme takto vybírali od Japonců na mostě Pont du Gard u Avignonu. Tam je první oblouk tak ve 22m a Japončíci fotili, platili a mi skákali a skákali. Dobrá brigoška.
    Sakra, ale to už je 15 let…. Tfuj.

  2. Zdéno, to musel být krásný avignonský zážitek. Asi bych měl i bobky skákat do neznámé řeky, hluboce ta řeka v Avignonu moc nevypadá. Já si jednou takhle ve Švédsku skočil z jezerního mola lomeňáka a vyplaval jsem bez předních zubů :-D. Rád na to ale vzpomínám.

    V moři mi to přijde bezpečnější, většinou vidíš do hloubky a tak. Na Mallorku se ale chceme s Mauglím vrátit, takže příště vezmeme kloubouk na ojra od turistů. Zkusit se má vše, že :-D. Jinak mallorská voda v říjnu skoro jako káva…

  3. krása chlapci, viděl jsem fotky u mauglího, fakt pěkný!!!Tak hlavně, že jste si to užili,ne?vo to přeci de!

  4. To s tou policejní vyháňkou je teda smutný a lajna je tam taky jen jedna. To mi přišlo trochu líto.
    Ale článek zní nadšeně Miki. Řekl bych, že vás to pěkně chytlo. Tak na konec skůtry jo? a za jeskyněma jste taky něco dávali ? No to je paráda!!!

  5. 2Moucha: je to parádní psicoblocová arénka, určitě se tam vrátíme. Nadšení je. Vždyť tam lítá i Ryanair, letenka tam a zpět za litr, nekup to :-D. To, že tam kérujou fízlové je bohužel smutné, ale na druhou stranu už tam díky provařenosti oblasti začíná být čurbes v těch okolních lesích a v jeskyni na spaní. Možná by stačilo, kdyby tam místní lezci svolali hromadnou úklidovou brigádu atd. Jinak skůtra měl jen kamarád Vojta. Zbytek posádky jezdil ve Fiatu Panda.

    Jinak jedna rada na závěr, auto nechávejte na Mallorce vždy odemčené a bez věcí. Auta se na Mallorce nekradou, ale dost se vykrádaj. Čórkaři nám v autě z půjčovny rozbili zadní okno, bylo to dost nepříjemné než se to vyřešilo.

  6. Pingback: Zahrádkáři bez hranic aneb lezení na Mallorce | Czech and Slovak EuroClimbing

Komentáře nejsou povoleny.