Vale de Poios – report o portugalské oblasti

29 Říj

dsc_3585
Nevím, jak začat článek o oblasti, kterou myslím, mnoho českých lezců přede mnou nenavštívilo. Už jsem omrkl oblasti těsně u Porta, případně přímo v Portu. Většina z nich splňovala to, co se dá očekávat od městských oblastí, žádná kromě boulderingu v Lavadores mě nijak nenadchla. Po poradě s Nojvou, který tu byl loni na semestr jsme zamířil za chlapíkem jménem Silvio Morgado – řeknu na rovinu: lezeckému štěstí vstříc

dsc_3514
(a řekněte, že to nepřipomíná St. Legere…)

Domluva byla jednoduchá, tak jsme v neděli zamířili směr Coimbra. Poblíž tohoto univerzitního města na půli cesty mezi Lisabonem a Portem se nachází kopečky, které jsou budovány jurským vápencem. Ano, spolu s blízkostí moře a rychlou erozí se tu nabízí to, co vyhledává valná většina lezců z celého světa v jižní Francii, Španělsku nebo Itálii.

dsc_3520
(tohle je zas hotová Sperlonga…. akorat asi o něco lepší)

Vale de Poios – předem musím říct, že lezecké oblasti v okolí Coimbry je třeba brát jako celek, třeba jako Frankenjuru. Nebrat jen konkrétní podoblasti. Ono, každý z vás říká, že jede Jury, ne do Marienthalu (omlouvám se, jestli jsem špatně napsal). Ono, jen v těsné blízkosti Vale do Poios mi byli ukázány další tři oblasti, velikostně srovnatelné s Vale de Poios a mezi těmito oblastmi se dá přejít, nebo přejet autem za pár minut, respektive odhadem hodinu chůze. Mám-li se zamyslet nad tím, co mi první sektor připomínal, řeknu bez váhání, že na první pohled to bylo St. Legere…. při lezení sem si potom připadal jako v Juře. To zas bylo dírkama. Mínusem je výška, ale díky převislosti tu nateče i tak. Samozřejmě, Ceuse ani Siurana to není, ale je to super než cokoliv u nás nebo na Slovensku. To jest můj názor, který měnit jen tak nehodlám, na to jsme měl první dojem příliš silný.

dsc_3585
(Silvio si dává 7b na OS… prej bylo lehké :-D)

Oblast se nachází u vesničky Poios, nedaleko Redinha. Má celkem 12 sektorů, celkem průvodce uvádí 162 cest. Nutno podotknout, že se zdaleka nejedná o konečný počet cest. Portugalská lezecká komunita je malá a cesty vznikají pomalu. Zejména východně orientovaná strana nabízí obrovský potenciál cest, které si na svůj vznik budou muset ještě nějaký ten rok počkat.

dsc_3540

(tady jsem si připomněl cesty z Ceuse, ty kousek napravo od Cascade)

Závěr? Zavedu hvězdičkový systém, jedna až pět hvězdiček. Pět dám akorát Siuraně :-P, možná někdy Red Rocks, jestli se tam dokopu. Nulu tradičně Krasu (považujte za skutečně neobjektivní), tři Predhorie, Prečínu, čtyři Lidečku (holt neobjektivní patriot valašský)… Takže Vale de Poios 4*

dsc_3543
(Silvio – místní lezecká generalita. V průvodci je na mnoha fotkách)

Plusy:

  • málo lezců, v Portugalsku lezení není tak populární
  • blízko od parkoviště, pohodlné spaní ve svobodomyslném a přátelském Portugalsku
  • velmi kvalitně zpracovaný knižní průvodce za rozumnou cenu (15€). Je v něm celé to vápencové uskupení v okolí Coimbry, včetně info, jak se tam dostat busem atd.
Mínusy
  • výška – nepřesahuje 20m
  • horko (v zimě zas plus, takže spekulativní)
  • u bivaku není voda a ani nevím, kde by na okolí byla
  • můj soukromý problém – jsou tam nýty, které nemusím (nedá se pytlit :-D)

Tak, a ještě pro dokreslení a případné následovníky … kde že to je!

Text a foto: Marek Goldbach

10 odpovědí na “Vale de Poios – report o portugalské oblasti

  1. Vlku, nepojedeme se jim tam projít kolem skal s vrtačkama u pasu, když je tam obrovský potenciál cest :-)? Mohli bychom za krátký čas počet cest minimálně zdvojnásobit… :-)

  2. Ale no tak hoši, na moravě ste už dost rozlezlí, tak to vám musí stačit!:) Tož Máro, vrtačku do ruky, ať taky děláš něco užitečnýho a ne jen furt čumíš do GISU!:) Jinka super článek a fota.

  3. No jestli to čte Bělina, tak aby Vás Iljo nepředběhl :-). Prej už má cesty i ve Špáňu.

    Parádní článek Máro. Ať se tam daří…

  4. jezisikriste… to z Vas tady budou mit radost. nezapomente doma nechat borhaky a dovezt si jen par kruhu, pripadne z Krasu zahadnou klasifikaci… :-D A tim padne posledni zeme, kde si Cesi nepokazili reputaci :-D

  5. Hele Iljo, zatím nestíháme doma, skály rostou jak houby po dešti, ale až to u nás dorazíme, můžeme zavléct trochu té východní kultůry i na slunný jih,co bychom jako rentiéři dělali tady u nás přes zimu:-)).

  6. No jo, Leošáku, co se dá dělat. Těch možností je pořád dost a konec v nedohlednu :-) A Běliny se, Miki, nebojím. Ať si klidně nechá celý Špáňo, já mám typy na jiné destinace :-) Vlku, nemyslím si, že doma nestíháme. Jen úrodné období vystřídalo chudší, to se dalo čekat. Ale neboj, vše zase napravíme. Už bychom měli shromažďovat bezcenné korálky a zrcátka na příští rok, abychom měli dary pro domorodce v oblastech, kam noha lezcova zatím nevkročila…

  7. Pravda místní domorodci, co jsem slyšel, bývají občas trochu divocí, tak doufám, že ty cetky pro ně budou stačit:-)).

  8. hehe, v Poios bylo uz nakejch cechu, zrovna dnes jedna ceska z jablonce. Ve spodnim sektorech =microondas= mi chybi ke zkompletovani jen tri cesty. Stary udoli jsou kratky kvaciky s jednou jedinou tezsi cestou za 7c, ale krome toho ze je vsechno prtavy je tam fakt krasne a kvalita skaly je dobra. Seznam cest je treba na Lezci…fotky treba u Martina Spilky na webu.

Komentáře nejsou povoleny.