Archive for the ‘Oblasti – slovenské’ Category

Slovenský ráj

Monday, February 20th, 2012 |
Přistihl jsem se, že dost často v létě na skálách melu o ledech. Někteří by mě mohli považovat za blázna, za krásného prosluněného dne v nádherném prostředí se těšít na to, jak budeme mrznout a klepat kosu jenom proto, abychom mohli kopat a mlátit do ledu a při tom trnout, kdy led praskne, cepín vyletí a my si v praxi ověříme, že na ledu se opravdu padat nemá. (more…)

Manínská renesance

Thursday, October 6th, 2011 |

Manín byla oblast, kam jsme poprvé zamířil z “rodného” Lidečka a kde jsem poprvé okusil lezení na vápenci. Můj vztah k oblasti se potom všemožně vyvíjel od tolerované až po nenáviděnou. Poslední dobou však naprostá většina lezení s Jančou směřuje právě do této oblasti. Proč ta změna? (more…)

Harmanec – slovenská vápencová krasavice

Monday, August 9th, 2010 |

Přesně po roce jsme se s partičkou vypravili na Jelenec. Tentokrát s cílem navštívit ještě nějakou další oblast v okolí.

(more…)

Jelenec – slovenská vápencová perla

Tuesday, August 18th, 2009 |

dsc_2683Paráda, super, nádhera. Tohle jediné mě napadá po dvou dnech lezení v téhle oblasti kousek od Bánské Bystrice. Jelenec je velmi mláda oblast. Začalo se tam lozit kolem roku 2002. Nicméně dnes se jedná o poměrně velkou oblast s více než 100 cest, ale co je hlavní, velké množství cest je naprosto parádní!

(more…)

Zbojanda – intenzivní dobrodružství na klidné dovolené

Thursday, March 5th, 2009 |

Klimbéři z HO Spartak Ústí nad Labem vyrazili v polovině letošního února do sněhem těhotných Vysokých Tater. Deníček z jejich pobytu plného lavinou zasypaných baťůžků, bivaku na dosah Zbojnické chaty, dostatku i nedostatku rumu, záhadného nápoje brutangu a dalších story přinesl webík Dřevorubec.cz. Je to trošku delší, ale výživné čtení.

(more…)

Dobývání západní Lomnice aneb letně-zimní bivak v Tatrách

Monday, September 15th, 2008 |

Předpověď byla skoro výborná, pátek až neděle krásně, jenom v noci z pátka na sobotu mírné přeháňky. Shodly se na tom všechny servery. My jsme se také shodli. V pátek ráno z vlaku přímo do západní stěny Lomnického štítu – lanovkou do Lomnického sedla a po řetězech dolů, přespat pod stěnou v Téryho kuloáru. Na ten deštíček máme goretexové hitech žďáráky.

(more…)

Sokolie – neoklouzaná slovenská oblast

Thursday, June 26th, 2008 |

dsc_7304.jpgPřed týdnem jsem poprvé navštívil další slovenskou lezeckou oblast Sokolie, která se nachází poblíž oblasti Predhorie.

(more…)

Bralie – průvodcem zapomenutá oblast na Slovensku

Monday, June 9th, 2008 |

brali03.jpgNaprostá většina lezců z Moravy a Čech se v současné době orientuje ve skalách na Slovensku podle průvodců Slovenské skály I a II. V poslední době jsem se ale dostal do situace, kdy už jsem většinu z oblastí zmapovaných v průvodcích navštívil několikrát. A tak jsem se pomalinku začal pídit po něčem novém. Jednu květnovou sobotu jsme se rozhodli zkusit Bralie, oblast nedaleko Partizánského.

(more…)

V znamení špagety – vyhlášená cesta v Galerii Ostrvy

Tuesday, May 6th, 2008 |

tatry-4.jpgIhned po návratu ze Studených dolin letos v zimě jsem se vydal do Tater znovu, posílen nadšením z předchozího víkendu a perfektní předpovědí počasí. Avšak chvíli před odjezdem se na webu Horské záchranné služby objevuje znepokojující zpráva o zasypání trojice Čechů v Malé zmrzlé dolině. Horská služba varuje před lavinami na východně orientovaných svazích a my jsme nuceni měnit plány.

(more…)

Manínská úžina

Sunday, December 16th, 2007 |

5bosmany5.jpgK Manínu jsem měl vždy zvláštní vztah a to hned z několika důvodů. Asi nejpodstatnější je ten, že je to od nás kousek – vlakem se tam dá dostat za necelé dvě hodinky , navíc (more…)