Archive for the ‘Průvodce’ Category

Nový průvodce na Labské údolí o 528 stranách

Monday, January 21st, 2019 |

Němečtí autoři Gerald Krug a Jörg Andreas vydali nového průvodce na Labák. Celý průvodce má 528 stran, podrobné nákresy, fotky, mapky, GPS souřadnice a mnoho jiných informací.
(more…)

Nové TOPO pro cesty na lano Modřín a Sněžník

Monday, October 20th, 2014 |

Přinášíme aktuální TOPO se starými a novými cestami na Modřín a Sněžník od našich německých sousedů. Klasa je sice psaná arabskými číslicemi a tváří se tak na první pohled jako francouzská, ale jde samozřejmě o pískovcovou klasu, takže se případně nebojte vlézt ani do takového 9a :)

Za poslední dva roky přibylo na Modříně cca 18 nových cest (většina VIIIc až Xa) a na Sněžníku jde o 4 nové cesty udělané v loňském roce.

Modrin-Topo_Version10-2014

Harasov v Dubských skalách

Thursday, February 21st, 2013 |

Víte, že se dá na Kokořínsku bouldrovat? Nejlepší bouldering je samozřejmě na Vysokém vrchu, ale velice dobře se dá i v Harasově, kde bouldristi ET a Fíša udělali několik nových bouldrů.

Podívejte se na foto průvodce, který vytvořil Zdeněk Prejza alias Fíša.

Mefistofeles a Iťákovo zrcadlo:

Dvě boulderingové lokality a u jedněch z nejnaštěvovanějších skal s lanem v Kokořínskem dole.  Doporučuji HopTop direkt 7A a Petr Máchal 7A+.

Kultůrák:

Zatím poslední boulder sektor,který nabízí zajímavé pohyby. Doporučuji Zdeněk 7A a Francouz 6C+

Tančírna:

Nejlepší sektor na Harasově, kde je mnoho 7A variant na malém prostoru. Doporučuji Slunce v duši 7A+ a Zagorka 7A(+). Zajímavé budou i poslední bouldry od Hookyho :)

Jeviště

Nová stěnka vlevo od Kůlturáku. Kolmá stěna s technickými bouldry.

Roklice – nové cesty, věže a masivy, průvodce

Monday, January 28th, 2013 |

Horolezecké objevování Dubských skal v osmdesátých a začátkem devadesátých let vedlo ke zlézání řady nových skalních věží, prostoupení nových cest i poznání dosud nevyužitých úseků skal. Toto přetrvává a bylo tomu i tento rok.

Jednou z nejvyhledávanějších lezeckých oblastí Dubských je úzké údolí Loubenského potoka. Ukrývá nádherné skalní masivy a věže, místy až 20 metrů vysoké. (more…)

Běžky v Lužických horách – Cvikov

Monday, January 14th, 2013 |

lužické horyV případě ideálních sněhových podmínek jsou ve městě Cvikov a jeho blízkém okolí (Lužické hory) udržovány běžecké tratě. Jejich stručný popis je v následujícím textu:

(more…)

Lezecká událost roku 2012

Monday, January 7th, 2013 |

Průvodce JetřichoviceAčkoliv se obyčejně mezi lezecké události roku zařazují nejtěžší výstupy různých kategorií /OS, RP, písek, vápno…/, nejtěžší prvovýstupy, přelezy nejtěžších boulderů,  nejrychlejší přelezy překližek a rampouchů, pokládám za lezeckou událost roku 2012  zpracování a vydání horolezeckého průvodce Jetřichovicko. (more…)

Aktualizovaný průvodce na Vysoký vrch

Friday, November 30th, 2012 |

Kuba Klicpera nám poslal aktualizovaného boulderingového průvodce na Vysoký vrch, který se nachází v Dubských skalách. (more…)

Ferdovo zahrádka u Oseka – nová plotnička pro děti, začátečníky a dožívající lezce

Tuesday, June 5th, 2012 |

“Dne 19. května 2012 byla navzdory místním, závistivým “lovcům čtyřek”, vložena vrcholová knížka na tréninkovou stěnu pro děti, začátečníky a dožívající lezce – Ferdovo zahrádka, a tím se otevřela veřejnosti,” napsal mi litvínovský lezec a saská fréza Míra Hraboš Hrabal z HO Emeran Klíny.

Ferdovo zahrádka je rulová, mile položená plotna v krásném bukovém lese v Krušných horách u Oseka u Duchcova na Teplicku. (more…)

Prvovýstupy – Labák 2011

Wednesday, February 29th, 2012 |

Přehled schválených prvovýstupů v Labském údolí na Pravém a Levém břehu za rok 2011 a informace pro prvovýstupce:

  • Jištění pro prvovýstupy dotované ČHS: borháky Raveltik Ø18 mm / délka 15 cm, Ø12 mm / délka 15 cm, kruhy Ø18 mm / délka 15 cm a borháky Kouba. Saští lezci mohou použít kruhy od SBB, borháky nikoliv.
  • (more…)

Sunnäplättli – kvakeření ve Švýcarsku

Monday, October 3rd, 2011 |

Podzimní hnus před námi, dovolte nám se ještě na chvíli vrátit k letošnímu létu a případně tak nabídnout něco k plánování toho příštího.

Vymrzlí z čundru po ledovcích Wallisu se jedeme ohřát na místní vápno. Jako ortodoxní kvakeři otevíráme průvodce Swis plesír, ten nás vede k jezeru Vierwaldstatder see u Lucernu. Takový místní Mácháč, jen ve Starých Splavech je místo díry u hráze dřevěný most se stříškou a muškáty.

(more…)

Hostivařská skalka a Darwinova cena

Friday, August 12th, 2011 |

Tahle skála skoro ani nestojí za zmínku, ale já si tu málem vysloužil nominaci na Darwinovu cenu. Odstraněním sama sebe hloupým způsobem jsem ke zlepšení lidského genofondu naštěstí (nebo naneštěstí) nepřispěl. Řeč je o Hostivařské skalce v Praze.

(more…)

Šilinkův důl několikrát objevený

Sunday, July 17th, 2011 |

Sedím takhle na vrcholu Orlí stěny (Žďárské vrchy, kopec Drátník) s Mírou Popelkou a Radkem Jarošem po vylezení Hlinecký spáry a Míra povídá: hele, nedaleko odtud kluci objevili další skály, nejsou velký, ale je to tam romantický. Údolí řeky Krounky, říkaj tomu Šilinkův důl.   
(more…)