Běžky v Lužických horách – Cvikov

Autor Petr Pech | Datum 01.14.2013

lužické horyV případě ideálních sněhových podmínek jsou ve městě Cvikov a jeho blízkém okolí (Lužické hory) udržovány běžecké tratě. Jejich stručný popis je v následujícím textu:

Trasa A

Trasa A je dlouhá 2,8 km. Jedná se o stopu, která je situována na loukách pod Zeleným vrchem. Za dobrého počasí nabízí pěkné výhledy na město Cvikov a na reliéf Klíčské hornatiny s dominantním Klíčem, nebo na Ralsko z Ralské pahorkatiny. Nástupní místo (1) je přímo u parkoviště dětské léčebny, které pojme zhruba 15 – 20 vozidel. S parkovacím místem zde nebývá problém.

Trasa B

Stopy tras B jsou v součtu dlouhé 14,1 km. Situovány jsou na loukách, které se rozkládají podél silnice I13 spojující (v této lokalitě) Cvikov se Svorem. První nástupní místo (2)  je u domova dětí a mládeže Cvikováček. Zde se dá parkovat přímo u objektu samotného, nebo naproti přes silnici na parkovací ploše sloužící zdejším zahrádkářům. Počet parkovacích míst je mezi 10 – 15. Další nástupní místo (3) je u rybníku Veselák. Ten je viditelný z již zmiňované silnice a parkování zde není problém, avšak počet parkovacích míst je mezi 5 – 15 (dle aktuálního stavu odklizení sněhu). Poslední nástupní místo (4) pro tyto trasy je u cvikovské benzinové stanice. I zde se dá parkovat bez větších problémů. Počet parkovacích míst se pohybuje mezi 10 – 20.

Trasa C

Trasy C jsou ryze lesní, vedou z více jak 90% lesy situovanými severně od Cvikova a v součtu měří 11,7 km. Uspokojí každého, kdo se rád dostane z města do přírody. Nástupní místa jsou následující: nástupní místo “Za hokrem” (5) není zrovna ideální pro parkování (počet míst 3 – 6). Tento nešvar je vykompenzován pohodlím při nástupu na trasu. Nástupní místo v ulici Žitavské  (6), také nenabízí mnoho parkovacích míst (1 – 4). Komu se ale poštěstí zaparkovat, může do stopy vyrazit hned od svého vozu. Stopa je totiž vyjetá v těsné blízkosti parkovacího místa. Nástupní místo u léčebny respiračních onemocnění (7) v Martinově údolí nabízí prostorné parkoviště pro více jak 30 vozů. Stopa začíná také v těsné blízkosti (do 50 m od parkoviště).  Poslední nástupní místo, které může sloužit i pro nástup do stop trasy D je na Rozcestí u Jána (8). Silnice vedoucí na toto místo se udržuje i přes zimu a zaparkovat zde může 5 – 10 aut (dle sněhových podmínek).

Trasa D

Stopy trasy D, vedou rovněž převážně lesy Lužických hor a zavedou nás až ke státní hranici s Německem. Dlouhé jsou v součtu 16,3 km. Nástupní místo na Stožeckém sedle (9) pojme zhruba 5 – 10 vozidel. Parkovací místo je situováno v těsné blízkosti silnice I9 vedoucí ze Svoru směrem na Rumburk. Nástupní místo na Horní Světlé (10) disponuje velkým parkovištěm, na které se vejde řádově několik desítek aut. Nástup do stopy je do 50m od parkování.

Všechny parkovací místa jsou bezplatná, žádné z nich není hlídané. Jedná se pouze o doporučená místa.

Mapa běžeckých stop v Lužických horách:

lužické hory

 

Text a mapa: Petr Pech


 1. Komentáře: 6 - “Běžky v Lužických horách – Cvikov”

 2. MarS | 14.01.2013 - 10:04:00 | Reagovat

  Pěknej report o místech, kam bych se rád podíval… Jaké stopy tam bývají, klasika nebo i skate?

 3. Vláďa Nehasil | 14.01.2013 - 11:36:27 | Reagovat

  Upravované běžecké tratě jsou také na Polevsku, kde funguje místní Skiklub, který každoročně pořádá běžecké závody (více na: http://www.skipolevsko.estranky.cz/). Tratě jsou bohužel převážně na klasiku. Trasa D bývá propojena po hřebenu od Horní Světlé směr Oybin, kde jsou také upravované běžecké okruhy. Podmínkou je, jak píšeš, dostatek sněhu. Děčíňáci se na okruh D napojují od železniční zastávky Jedlová dále pak po žluté značce a na Stožecké sedlo. Pokud mám chuť si dát do těla a propojím to z Jedlové až na Oybin, tak se dá naběhat krásných 60 km.

 4. Miki | 14.01.2013 - 11:47:22 | Reagovat

  2Mars: Cvikov to protahuje skůtrem. Na Polevsku při dobrých sněhových podmínkách protahují rolbou okruh i pro skate (nad vlekem). Skate okruh je O.K., má docela i dobrý “kopečky”… jen nesmí foukat – je to na louce. Taky od toho nečekat denně rolbou uválcované Jizerky :)

 5. Honza Šmíd | 14.01.2013 - 12:28:31 | Reagovat

  Ještě doplním, že aktuální situaci a podmínky ze cvikovských okruhů jsou zveřejňovány ve sněhové samoobsluze na webu http://www.luzicke-hory.cz p. Ramischem (uživatel RiRa Cvikov): http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/3uf14knon58txcoktumkmmkrr93k9t?hid=3uf14knon58txcoktumkmmkrr93k9t
  Aktuální podmínky na Polevsku v pondělí 14.1.2013: sněží, z víkendu projetý skútrem okruh nad vlekem. Na víkend ja plánována úprava rolbou (okruh pro skate i klasiku), 19.1. závod Polevská lyže, snad napadne dostatek sněhu.
  SKOL! Honza

 6. Čibi | 15.01.2013 - 13:23:16 | Reagovat

  dík za info, po práci zkusím testnout

 7. hey | 19.02.2016 - 03:33:01 | Reagovat

  yo

Sorry, comments for this entry are closed at this time.