Archive for the ‘Skialpinismus’ Category

Vánoční skialpy v Berchtesgadenu

Sunday, March 10th, 2013 |

Zima v roce 2010 začala v Čechách docela rychle a na vánoce bylo všude plno sněhu, tak jsme se rozhodli vyrazit na skiapy hned po Štědrém večeru. Jedem ve složení Martin Švec, David Ještěrka Michovský a já směrem do Alp, vybrali jsme Berchtesgaden. Na místo dorážíme odpoledne a už je všem jasné, že toho sněhu tady není moc a všichni bychom byli rádi klidně za Telnici. (more…)

Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii

Wednesday, February 20th, 2013 |

mistrovství světaDruhý únorový týden patřil ve francouzském údolí Pelvoux – Vallouise závodnímu skialpinismu. Od 9. do 15. února se zde konalo Mistrovství světa ve skialpinismu. Čtyřčlenná výprava z Čech, v čele s největší nadějí českého teamu Dominikem Sádlem, odjela v pátek 8. února bojovat a měřit síly se světovou špičkou. (more…)

Český pohár – Noc tuleních pásů Janské Lázně 2013

Wednesday, February 6th, 2013 |

Poslední víkend v lednu pokračoval Český pohár ve skialpinismu 2013 závodem v Janských Lázních. Jak už název napovídá, v devátém ročníku nočního závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ DYNAFIT startovalo 118 účastníků dvou tras rozdělených do sedmi kategorií. V 17 hodin odstartovaly hlavní kategorie žen, mužů a veteránů na dlouhou trasu s označením A, která zahrnovala čtyři výstupy s následnými sjezdy v okolí Černé hory a Pece pod Sněžkou. O čtvrt hodiny později se na trať vydali junioři, kadeti a závodníci OPEN kategorie mužů a žen na krátké B trase. Ta obsahovala pouze úvodní výstup na Černou horu, sjezd do Pece pod Sněžkou s druhým výstupem opět na Černou horu a sjezdem do cíle do Janských Lázní. Dlouhá trasa měřila 24 kilometrů s převýšením 1620 metrů, trasa B měla parametry 19 kilometrů s převýšením 1100 metrů. Kromě tmy závodníkům stěžoval pohyb po horách silný mráz, který v některých místech dosahoval hodnoty až – 15°C.

Na vítězství si brousili zuby kromě loňského vítěze Michala Štantejského hlavně domácí Radek Groh, několikanásobný vítěz závodu Mirek Duch, nebo slovenský závodník Jožo  Hlavčo z mezinárodního teamu DYNAFIT.  Krátce po startu se vytvořila dvojice Groh – Hlavčo a už na vrcholu Černé hory měli na ostatní pronásledovatele znatelný náskok. Později se dokázal suverénní Groh odpoutat od slovenského závodníka a ten ve snaze vrátit se na dohled riskoval, ve sjezdu upadl a ztratil lyži. Ta odjela do údolí a bylo po nadějích. Radek Groh už v tu dobu neohroženě mířil vstříc vítězství kultovního nočního závodu.  Za ním se pořadí neustále přelévalo, z Pece pod Sněžkou odcházel do posledního stoupání na Černou horu na druhém místě Mirek Duch, společně s Janem Hepnarem, které následoval Michal Štantejský a další a další. V cíli se radoval ze zaslouženého vítězství po dvou hodinách a osmi minutách domácí Radek Groh z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu. Heroickým výkonem v závěrečném stoupání si druhé místo zajistil loňský vítěz Michal Štantejský, třetí skončil šťastný Jan Hepnar. Mirek Duch ve sjezdu do Pece zlomil zapínání boty a bylo po nadějích, skončil zklamaný až na pátém místě.

 

 

Kategorie žen byla od začátku pod taktovkou domácího teamu z Janských Lázní. Ale holky si nedarovaly nic zadarmo. Vyhrála Michaela Mannová, čtyři sekundy po ní doběhla na náměstí Petra Volfová, na třetím místě skončila Jana Nekvindová. Kategorii veteránů ovládl Petr Novák, který by v absolutním pořadí obsadil čtvrtou!!! příčku. Kategorii kadetů vyhráli Lenka Hanyšová a David Novák, juniory Lucie Luštincová a Petr Adámek. Nejpočetnější kategorií byly OPEN kategorie mužů a žen, určené pro začátečníky, nebo skialpinisty, kteří si chtějí vyzkoušet závod za svitu čelovek. Vítězi se stali Martina Smětáková a Michal Veselý.

Devátý ročník závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ DYNAFIT je za námi, pořadatelé udělali obrovský kus práce, a patří jim velký dík z uspořádání náročného, ale oblíbeného nočního závodu. Český pohár čeká měsíční pauza, dalším závodem bude na konci února Vertical Race v Rokytnici nad Jizerou. Závody na Bouřňáku a Janských Lázních byly nominací do reprezentačního výběru na únorové mistrovství světa ve francouzském Pelvoux. Českou republiku pojedou reprezentovat Petra Volfová, Radek Groh, Jan Hepnar a Dominik Sádlo. Ten v Janských Lázních nestartoval, protože závodil ve Švýcarsku na závodech světového poháru. Držte reprezentantům druhý týden v únoru palce. Budou to potřebovat.

 

Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012

Wednesday, April 4th, 2012 |

Pierra Menta – mezi skialpinisty nejznámější závod na světě. Závod dvojic ve vysokých horách, kde se kromě sebe a svých schopností musíte (more…)

Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 2012

Wednesday, April 4th, 2012 |

Třetí březnovou sobotu se sjeli nejlepší skialpinisté do krkonošského Špindlerova Mlýna (more…)

Puchar Pilska pro dvojici Groh – Štantejský

Thursday, March 1st, 2012 |

Za druhým kolem Středo – evropského poháru ve skialpinismu cestovali závodníci AKLVK Alpine Pro Ski Trab teamu na polský závod Puchar Pilska. (more…)

Mistrovství Evropy Pelvoux 2012

Sunday, February 19th, 2012 |

Pelvoux 4. – 11. 2 2012. Ve francouzském středisku Pelvoux nedaleko Brianconu probíhalo první únorový týden Mistrovství Evropy ve skialpinismu. (more…)

Kuriózní desková lavina v Lužických horách

Friday, February 3rd, 2012 |

Pravděpodobně první zdokumentovaný výskyt laviny v Lužických horách.

Délka odtrhu zhruba 30 m, délka laviny cca 15 m. Desky z přemrzlého sněhu o výšce asi 20 cm. Čas cca 15. h, 2.2.2012.

(more…)

Třetí místo pro Dominika Sádla ze Světového poháru Font Blanca Arcalis

Monday, January 30th, 2012 |

Výborně vstoupil do seriálu závodů Světového poháru ve skialpinismu pro rok 2012 šestnáctiletý reprezentant České republiky Dominik Sádlo. (more…)

Noc tuleních pásů Ski Trab v Janských Lázních

Thursday, January 26th, 2012 |

Krkonošské středisko Janské Lázně opět po dvou letech hostilo Středoevropský pohár ve skialpinismu. V sobotní podvečer 21. ledna se centrum města začalo zaplňovat skialpinisty ze tří zemí, z Čech, Slovenska a Polska. (more…)

Skialpinismus bez skialpinistické výstroje

Sunday, January 8th, 2012 |

Na stránkách horosvazu je kalendář termínů závodů v soutěžním skialpinismu. Historie této discipliny v severních Čechách je pro mě spojena se jménem René Bulíř z Liberce, nadšeného organizátora takových soutěží v osmdesátých létech. Byla to doba, kdy žádný z účastníků neměl klasickou skialpinistickou výstroj, ale pro závody, spojující „obří“ slalom, lezení s přesunem 30km na lyžích s lezeckou výstrojí a běh na lyžích, bylo nadšení nemalé.

(more…)

Mistrovství České republiky ve skialpinismu

Tuesday, March 29th, 2011 |

Mistrovství České republiky ve skialpinismu – „Memoriál Jana Zapletala“ přilákal na start v sobotu 19. března necelou stovku závodníků. (more…)