100 let SBB

21 Srp

Kulaté výročí letos oslavil Saský horolezecký svaz (Sächsische Bergsteigerbund – SBB). Od doby jeho založení je to letos rovných sto let. V roce 1911 se 15 horolezeckých klubů z oblasti Labských pískovců sloučilo a založilo vlastní horolezecký svaz, který postupně organizoval většinu Saských horolezeckých oddílů, podobně jako dnes v Čechách tuto úlohu plní ČHS. Saští lezci se však výrazně zapsali také do historie českého pískovcového lezení.  Podnikali výpravy do oblasti tehdejších Sudet a později i do Českého ráje a Adršpachu. V meziválečném období provedli řadu prvovýstupů na významné skalní věže, většinou dominanty oblastí.  Že nešlo o jednoduché cesty si můžeme ověřit i dnes. Třeba Stará cesta na Velkého konšela v Adršpachu patří stále k výstupům vzbuzujících značný respekt. Ze Saska k nám také přišla určitá pískovcová doktrína, která je svým způsobem celosvětově jedinečná, a stala se tak pevnou součástí i našich pravidel lezení na pískovcových skalách.

SBB fungoval do konce druhé světové války, později byla jeho činnost omezena a obnovy se dočkal až po roce 1990. Kromě lezeckých aktivit, výměny jištění a sanace cest má SBB i vlastní archiv vrcholových knih, který čítá více jak 4300 kusů. Zajímavostí je třeba i horolezecký pěvecký sbor SBB.

Za dobu své existence SBB urazil pořádný kus cesty. V současnosti patří k nejstarším a nejpočetnějším horolezeckým svazům v celém Sasku a představuje klíčového partnera ve společném jednání nejen s orgány ochrany přírody, ale také s našimi vrcholovými komisemi a ČHS.

Rád bych ještě upozornil na jednu publikaci, kterou letos vydal SBB ke svému výročí, protože si to pro své kvalitní zpracování jistě zaslouží. Kniha s výstižným názvem „100 let Saského horolezeckého svazu, minulost a budoucí výhledy“ je rozepsána do 9 kapitol zahrnujících 96 příspěvků zachycujících nejen historii vývoje SBB, ale vlastně celého pískovcového lezení v Sasku, včetně kapitol o činnosti Saských lezců na českých skalách. Kniha obsahuje velké množství unikátních fotografií a dokumentů, které nebyly doposud publikovány. Jsou zde například snímky z prvovýstupů některých známých cest nebo náhledy náčrtků průkopníka pískovcového lezení Rudolfa Fehrmanna, který později na jejich základě sestavil prvního lezeckého průvodce po Labských pískovcích. To vše na 350 stranách kvalitního křídového papíru, kde text doplňuje více než 500 obrázků a fotografií. Knihu lze objednat přímo na stránkách SBB, kde lze najít i další informace nejen o lezení v Saském Švýcarsku (bergsteigerbund.de).


Historie…


…i současnost.

Text: Jarda Kukla

3 odpovědi na “100 let SBB

  1. Skvělý tip! Vypadá fantasticky, jen se teď ještě naučit německy…

  2. Publikace je super, díky zua tip! Má spoustu krásných fotek a je to i zajímavé čtení.
    Stojí 30 EUR, pro členy SBB 20 EUR. Lze ji koupit v obchodě Gipfelgrat v Dražďanech na stejné sdrese jako je sídlo SBB na Könneritzstraße 33. Nebo lze objednat přímo u SBB, zaplatit převodem a pak ji pošlou do Čech za 38.60 EUR.
    Kniha je dalším důvodem pro lezce, proč se učit německy.

Komentáře nejsou povoleny.