Poezie vrcholových knih Vol. II – Olšova věž, Eschen-turm (Skály na Slavíčku)

12 Úno

img_8355 Houba digitalizoval vrcholovou knihu vloženou 6.7.1927 prvovýstupcem Aloise Storchem na Olšovu věž (Eschen-turm).

Je zde například vidět zápis Waltera Kleinera, což je záhadný a neuvěřitelně dobrý prvovýstupce. Jeho poslední podpis je v roce 1941, pak zřejmě padl.

Vrcholová kniha vydržela na vrcholu až do roku 1949. Bohužel Olšově věžičce dnes hrozí zřícení. Pokud vylezete na vrchol, ucítíte velmi mírné vibrace. Věž se totiž hýbe!

Máte některou vrcholovou knihu také ofocenou? Pošlete ji nám!

10 odpovědí na “Poezie vrcholových knih Vol. II – Olšova věž, Eschen-turm (Skály na Slavíčku)

  1. Já ten jejich styl písma nemohu moc přečíst. Nerozumím, co se zde událo v roce 1943 (viz první zápisy z roku 1943 – obrázek img_8366.jpg). Proč je „berg heil 1943“ přepisovaný a zápis na pravé stránce je škrtnut modrou tužkou. To mi hlava nebere. Každopádně za války se zde docela lezlo…

    Několikrát je zde i zápis od Hanse Polívky. To je bývalej místňák z Novoborska, nevíte???

    Jinak aby bylo jasno – poslední obrázek samozřejmě není z této staré knihy, ale už z nové. Zbytečně mi to leželo doma na disku, tak mi bylo líto to tam nedat :)

    2Houba: projížděl jsem ty obrázky i ve Photoshopu, ale nerozluštil jsem, kde je ten zápis Waltera Kleinera. Malá nápověda by nebyla?

  2. Celkem tam vylezl 13x. Prvně 28.8.31, naposledy 25.8.41. Na mail ti posílám pár jeho ofocených podpisů.

  3. On tam vyleze třináckrát a já ho ani nenajdu, to je dobrý:). Je to docela těžký některý jména rozluštit.

    Na ukázku dávám do diskuse pikčr s podpisem W.K., který si mi poslal.

    walter

  4. Ještě vím, že pocházel z České Kamenice a zřejmě byl v té době ještě hodně mladý, jinak by narukoval hned v první vlně. Lezl prokazatelně ještě v srpnu 1941, čili zřejmě odešel na frontu až s odvody mladších ročníků.

    No, 24.2. jedeme s originály do Státního archivu v Drážďanech a kromě jiného se chci ptát právě na něho..

  5. Jiří Vodrážka z r. 1949 je táta nebo strejda Petra Jeťáka Vodrážky z Pepa Nos Týmu (viz zápisy z Bílé paní v předchozím díle)? To by byla pro mě milá paralela.

  6. Věž se hýbe? Pod Mikim? Vážím asi o půl mětráku víc než Miki a nic jsem necítil. Miki, nebylo to vzrušením ;-)?

    No fakt je u paty trochu užší…

  7. Možná hloupá otázka v době unie, ale proč se vozí české knihy do Německa do archivu? U nás takový archiv není? ČHS neřeší, co s vrcholovými knihami?

  8. Jo, hýbe se na tuty fruty.

    Jinak s tím archivem v Německu nemám problém, kord když ta kniha je defacto německá. Každopádně archiv vzniká a to zde na EC!

  9. 2 Čibi: Celá ta akce už trvá téměř dva roky. Hledali jsme místo, kam by šlo knihy dát. Bylo jich poměrně dost, od Státního archivu na Děčínském zámku až přes nějaké depozita Národního parku. Proběhlo i jednání s několika většími oddíly a s ČHS (ještě s Alenou). Nakonec jsme všichni dospěli k závěru, že vhodnější místo nenajdeme:
    – knížky jsou německé založené Němci
    – jejich předchůdkyně (pokud nebyly přímo od prvovýstupců) už v Drážďanech jsou
    – je to největší archiv VK široko daleko
    – klimatizované boxy, knihy projdou náročnou restaurací a evidence je fakt perfektní
    – je tam pro kohokoliv volný přístup

    To jen tak v kostce, takže žádná partyzánština..

  10. Super, díky za osvětlení!!!! Tedy chápu, že u nás než by na ně přišla řada, tak by je mohla třeba zase spláchnout Vltava…

Komentáře nejsou povoleny.