Šilinkův důl několikrát objevený

17 Čvc

Sedím takhle na vrcholu Orlí stěny (Žďárské vrchy, kopec Drátník) s Mírou Popelkou a Radkem Jarošem po vylezení Hlinecký spáry a Míra povídá: hele, nedaleko odtud kluci objevili další skály, nejsou velký, ale je to tam romantický. Údolí řeky Krounky, říkaj tomu Šilinkův důl.   

  

Cesta ke skalám místy vlhká i za parných dní. Potok při přístupu od hospody brodíme dvakrát. 

Moc mě to nechytlo, jezdil jsem tenkrát na Prachov, tak co s nějakými skalkami. Zapomněl jsem na ně. Asi po deseti letech, při jedné z mých toulavých nálad, jsem čundroval někde poblíž Skutče. Procházel jsem údolím říčky a ejhle – skalky. Po hodině se  mi v hlavě udělal vír a mně došlo, že je to Šilinkův důl. „Blesku“ na mě tenkrát volávali.  

   

„Hlavní skála“, cesta „Spára“. Poetika originálních názvů  

Po dalších, snad patnácti letech, mi povídá můj brácha: někde na Vysočině je ke koupi starý dětský tábor, v údolí nějaký říčky, je tam starej mlejn, mám to koupit? A nevíš kde to je? Opět vír v hlavě – a prd. Nebo snad že by to byl Šilinkův důl? Brácha že prej né. Tak jsme tam zjeli autem – a byl to ON.  

Hlavní skála, cesta Komínová deprese. Vzhledem ke stinnému údolí jsou skály k lezení vhodné za vedra a sucha. 

Po dalších pěti letech jsem byl na výroční schůzi horolezeckýho klubu kluků z Vysočiny a v tombole jse vyhrál „samizdat“ na Consulu psaný průvodce po Šilinkově dole. Zase ON. No co já s tím, tak jsem to dal Ranpovi, na památku na východní Čechy, kde chvíl žil a Šilinkův důl dokonce navštívil – ať si s ním udělá co chce…   

PRŮVODCE KE STAŽENÍ ZDE 

  

 

Jílkova skála, nástup cesty Koutek. Cesty jsou vybaveny sem tam zapomenutou skobou rezaticí. Nutné tedy po vlastním.

    

Kdysi pionýrský tábor u vstupu do skal

 


Zobrazit místo Šilinkův důl na větší mapě

text: Vlasta Musil
foto: Ranpa a Pavel „Houba“ Bedlivý

Pozn redakce: prostředí Šilinkova dolu připomíná nedalekou významější lezeckou oblast Údolí Doubravy. Před lety jsme o ní psali ZDE

 

4 odpovědi na “Šilinkův důl několikrát objevený

  1. dotaz: cca kilometr/dva po proudu Krounky, přímo proti hradu Rychmburku, mohutná stěna s „novými“ borháky. přístup přes bývalý lom, výška 30 m, několik lajn tak za 5-6. jakékoliv bližší info (nákres, kdo, co, proč)? dík

Komentáře nejsou povoleny.