Gorges du Tarn – blesková návštěva

19 Zář

Návštěvu Gorges du Tarn jsem v hlavě nosil řadu let. Bohužel, pokaždé mi do několikrát plánovaného výletu něco vlezlo. Dostal jsem se poprvé až teď a to sotva na jeden den v rámci našeho třítýdenního putování po Francii. Už od pohledu mě Tarn nadchnul.

Parkoviště „u Harryho“ jsem našli bez problémů, s průvodcem to bylo maličko horší. Nakonec jsem ho sehnali v Les Vignes v tabáku – cena cca 27 €. Průvodce je vcelku pěkný, cena – řekněme standardní. I když, za podobný obnos peněz jsem už viděl i daleko pěknější průvodce. Tak tedy hurá za lezením.

Tarn, jakkoliv se zdá svou rozsáhlostí nekonečný, nabízí jen něco kolem 400 cest. Sektory jsou až na výjimky blízko od sebe, dá se mezi nimi volně přecházet. Lezení je povětšinou po dírkách. Tamější vápenec je velmi specifický. Při sedimentaci se zde schránky mesozoických živočichů promísily s pískem, a tak vznikl onen super vápenec, který se jen tak lehce neoklouže a má bezvadné tření. Klasifikace mi přišla poněkud měkká (nebo mi to lezení nějak obzvlášť sedlo).

Příjemný odpočinek nabízí říčka Tarn. Je čistá, v létě příjemně osvěžující a místy velmi hluboká. Díky oné hloubce se potom lezci mohou bavit věcma jako Deep Water Soloing nebo oblíbené skoky do vody z velmi profláknutého šutru.

Co by měl každý lezec zvážit při cestě do této oblasti v letním období, je zejména horko. Údolí a výpar z řeky dělá z oblasti docela „prádelnu“. Další nevýhodou je potom to, že se zde právě v létě vyrojí obrovské množství vodáků, turistů a autoturistů, kteří se údolím jen tak projíždějí v autech.

Právě asi nadměrná koncentrace turistů potom způsobila i to, že policie si daleko více začala hledět kontroly nepovoleného táboření. Během 2 nocí vybrala ono oblíbené parkoviště 2x. Jednou jen na varování (to jsme tam ještě nebyli), podruhé už si ale opsala SPZky a tím naznačila, že dál už nic tolerovat nebude. My poté přespali kdesi v kopcích nad Les Vignes. Vzhledem k množství lidí, dešti a uraženému zrcátku jsme se rozhodli přesunout směrem do Ardeche.

Zvětšit mapu

Text a foto: Marek Goldbach

10 odpovědí na “Gorges du Tarn – blesková návštěva

  1. Tarn je teď u nás hodně v kurzu, nevojetej kalk a modry laguny a trochu smery kopcovite… jak udela Kachna 40 shybu v kuse tak pojedem.

  2. Kachna si něco naváží, namíchá, spolkne to a zbytní, ty si napíšeš seznam věcí (sedáky, lana a tak) a pak pojedete…

  3. Sakra,Papouš… :) opravit chyby ano, ale prosím, ty schránky PLŽŮ??? Náhodou si tohle přečte nějaký můj kolega a sem nadosmrti znemožněný. Takhle nekonkretizovat jen „gastropody“ :), to proste nejde. Nechat jen schránky, nebo pokud by se ta věta hodila nervomoci rozvinutější, tak raději mesozoických živočichů, jen ne prosím plžů :))))

    Zdravím Vás z východu!

  4. Marousi, já tušil, že ty plži neprojdou. A to sem tam chtěl původně vmezeřit i mlže!

    Každopádně Česká geologická služba podvod odhalila a fóglovi záhlavec uštědřila. Teď už tam jsou ty mezzosopranistický živočiši :-) (beztak to sou nějaký zkamenělý šneci :-))

    Zdravím do Slavíkova :-)

  5. Sakra, jako Slavíkov – zadne komoleni :)SLAVIČÍN proste od „Slavný čin“ :)S tema snekama to je cista pravda :) Mejte se

  6. Nachtigallin (DE), Nigtingaleen (EN), Rossignol-en-Moraveu (FR), Solovjejín (RU). To vše je zlatopotoční bydliště. Již žádné mlže ani plže :-)

  7. Nejenže by horolezci rozvrtali kdejakou skálu, tak podle všeho ještě sypou. Raději zůstanu u svého běhu na lyžích, mým vzorem jsou finští reprezentanti.

Komentáře nejsou povoleny.