Není to dlouho, co ZDE Jeník Pleticha informoval o novém způsobu uchování vrcholových knih a dalších dokumentů OVK Labské pískovce v Děčínském archivu.
Obdobně jsme se ústy Josefa Novotného zapojili do širší diskuze o připravované ferátě v Jizerských horách. Viz EC/HI.
Představení vedení lezeckého archivu v Sasku a jejich pohled na různé formy turistického zpřístupňování skalních objektů přináší následující dopis:
Vážený pane Pleticha,
SBB (Saský horolezecký svaz, pozn. redakce) má dva archivy, a sice archiv vrcholových knih a klubový archiv. Archiv vrcholových knih je příslušný pro uchovávání starých vrcholových a jeskyňových knih, dosud narostl asi na 4300 knih, protože sbírka existuje již od 20. let minulého století. Digitalizace se vzhledem k objemu materiálu neplánuje. Seznam dochovaných knih je zveřejněn na adrese SBB. Každé první úterý v měsíci je veřejný večer, kdy si každý zájemce může vrcholové knihy prohlédnout a případně fotografovat. Z naší strany nestojí spolupráci nic v cestě, přičemž budeme vděční za konkrétní návrhy. Pánové Helmut Weigel a Jíři Chára byli již v roce 2009 při příležitosti předání několika vrcholových knih v našem archivu a budou jistě seznámeni s našimi metodami práce. Samozřejmě bychom byli rádi za další návštěvu a prohloubení polupráce. Klubový archiv SBB obsahuje především dokumenty o jednotlivých horolezeckých klubech a také o známých osobnostech saského horolezectví včetně fotografií. V první řadě ho obhospodařuje vám známý Albrecht Kittler, kterému pomáhá Joachim Schindler. I zde je po dohodě termínu možné do archivu nahlédnout.
Oybinská ferata Alpiner Grat (ilustrační foto)
V otázce lezeckých schodů zatím nebyla ze strany SBB nutnost k jednoznačnému vyjádření. Všechny existující schody v Saském Švýcarsku jsou historické (mezi 1900 a 1960) a nachází se bez výjimky na masivech, kde se neleze. Tyto schody (např. Häntzschelstiege) jsou velmi frekventované jak výletníky, tak v zimní části roku i horolezci. Zřizování nových schodišť v oblasti národního parku Saské Švýcarsko je z důvodů ochrany přírody vyloučeno. V obvodu města Drážďan jsou na Beegerburgu dvoje schody, které byly zřízeny v nové době a těší se dobrému ohlasu.
Vámi zmíněná oblast Oybin patří k Žitavským horám a je spravována DAV (Deutscher Alpenverein), sekcí Zittau, která představuje organizaci rovnocennou k sekci SBB. Po roce 1900 zde vznikly dvoje schody, jedny na Oybinu a jedny v Jonsdorfu. Oboje se nacházejí na masivních skalách bez zásahu do lezeckých vrcholů a jsou často využívány výletníky a horolezci, zvláště i z České Republiky. Také nám známé schody v Krušných horách jsou často využívány návštěvníky z Čech.
Pan Heinrich je vlastníkem známého Oderwitzkého Spitzbergu, zřídil tamní lezecký park a plánuje na rok 2011 zřízení schodů na tomto kopci. O jeho činnosti v Jizerských horách nemáme žádné informace, ale předpokládáme, že nebudou zasaženy žádné známé vrcholy a lezecká cesta bude určena spíše pro turisty.
S přátelskými pozdravy
Matthias Großer
Gipfelbuchausschuß
No vida, jak nám ten stroj pěkně překládá :-)
Totok: V obvodu města Drážďan jsou na Beegerburgu dvoje schody, které byly zřízeny v nové době a těší se dobrému ohlasu.
je tadyk: http://euroclimbingcom.ecstore.cz/?p=393 (Plauenscher Grund)
a Begerburg je to bily nahore: http://euroclimbingcom.ecstore.cz/files/2008/03/upr-sasko-pohled.jpg
za dvojtečkou jak jsme dostali, tak jsme poslali. závažný obsah podán veselou formou. u mě tedy dobrý ;)
v poho, dodavam jen pro upresneni a pochopeni
Roztomilý dopis – pruský alibismus slovqanského střihu. To by měli Gusta s Erichem radost :-)).
Kterej Gusta a kterej Erich? Husák s Honeckerem, nebo Ginzel s nějakým svým kámošem od E.?
Tož, celkem i chápu, že se jim do závažných formulací, zvlášť pokud jde o žitavské kolegy, nechtělo.
Ale jazykově je to libůstka. Už to „pane Pleticha“ v oficiálním dopisu rozehraje spoustu očekávání – a výsledek je ještě předčí.
Je to něco jako Ivo Ninov – 5/12 b/c -Lost in Translation.
Docela by mě zajímal dopis v origoši, protože překlad mohl významy posunout. Ale vidím, že nadpis mého matroše pro HI (Kde udělali soudruzi z NDR chybu?) byl vizionářský. Jen v tomto dopise je chyb (úmyslných??) několik. Snad ta úplně nejmarkantnější spočívá v tvrzení, že v OYbině nebyl dotčen žádný horolezecký terén. Tak tady se soudruzi z NDR (dnes se politichy korektně říká „z Nových zemí“) selki dost pořádně.
Jinak jsem se doslechl, že se navážím do němců (což je v případě mojí osoby, s dlouhodobě pevně ujasněnými názory na Benešovo dekrety a Lex Beneschi dost pikantní). Pokud tedy někdo naznačuje, že Heinrich měl zájem se angažovat na instalaci hromosvodu na Cimbuří a Kočičáky leží mimo jeho interés, tak by se už konečně někdo měl veřejně přiznat, kdo to s Lesy ČR tlačí.
Jinak k tomu zákonu o Benešovi, který zní v místním dialektu před etnickou čistkou: „Benesch hat sich um den Staat verdient gemacht“, s tím souhlasím, ale s dovětkem, že hlavně o ten Sovětský, protože nás na dlouhou dobu uvrhl do jeho područí. Proto taky ten zákon tlačili hlavně Komouši a Klojz.
Hlína
Ohledně dopisu, tak mi byl poslán mimořádně odpověd přišla přeložená od SBB, takže jsem to, tak nechal.Jinak by mě, taky zajímalo, kdo za ferátama stojí s takovým nápadem nevěřím, že přišli lesy ČR samy?!?
s tím nedotčením lezeckého vrcholu je to tak, že kupříkladu oybinský alpingrat byla hezká, dlouhá a docela vostrá šestka. nebyla v průvodci – bylo to šalamounské obejití pravidla lezení jen na věže od určité výšky a ne na čudly masivy, kdy průvodec (šmajcrův) obsahoval seznam takzvaných „boulderů pouze místního významu“, kde jsou kromě třímetrových čudlů se slaňáčkem a plechovkou i třicetimetrové (i vyšší) stěny masivů a vyhlídek s hodobóžovými cestami.
když už tušíme, jak je to s překladem, dovoluji se přiznat k jediné opravě v textu a to takové, že pan Heinrich nezřídil na Oderwitzkém Spitzbergu letecký park, ale lezecký.
(svévole dle internetů, které nehovoří o tom, že by prodával také rogala)
Mám trochu problémy s předkládanou interpretací slov Stiege (právě např. ve spojení s Häntzschelstiege)a Klettersteig. Osobně ty významy chápu trochu jinak (a to hodně trochu, čili kurev…. moc), ale možná, že po absolvování pouze základního kurzu němčiny na úrovni der, die, das psí vocas to lze přičíst mizerné znalosti jazyka. Nicméně v té první lekci jsem zachytil slovo Fotze a odvozeně Fotzerei a ta zrovna v případě jedněch nejmenovaných schodů (nebo dokonce více schodů) použitelná jsou.
Překlad, nepřeklad, odpověď je jasná: Éto váše děélo!
Dost mě překvapuje debata o překladu?SBB na můj dotaz jasně odpovědělo a ještě jsi dali práci s překladem.Co mě, ale chybí debatě o ferátě informace proč nebylo OVK včas informováno, že se feráta chystá a hlavně kdo to organizuje?Aby mohl se vyjádřit proč vůbec ferátu chce udělat?Dále pořád posloucháme od OP, že podle zákona nám můžou omezit nebo zakázat lezení, ale když někdo nám zničí lezecké cesty, tak nám je oznámeno, že nám chranit cesty nemůžou, ale feráta tam vesele může vzniknout?To mi hlava nebere!Ale největší zklamání jsou pro mě jizerský lezci, kteří bud dělají mrtvý brouky nebo mlží!Čekal jsem rozhodný odpor k ferátam přes lezecké cesty.Hlavně neberu, že s tím nejde nic dělat, protože jestli budeme jen mlčet, tak to určitě u jedný feráty neskončí!!Tak,už konečně něco dělejme a nebudtme ovce!
Tak teda ještě jednou. Ochrana přírody není univerzální autorita, která může rozhodovat úplně o všem – a i tam, kde o něčem rozhoduje, činí tak podle jasných kompetencí a pravidel (zákony, vyhlášky …). V národní rezervaci je lezení zakázané a povoluje se na výjimku nebo vyhrazením, v národním parku návštěvním řádem. V přírodních rezervacích a památkách, v některých ochranných pásmech nebo někde i v celých CHKO (Český ráj) je lezení vázané na souhlas ochrany přírody. Ve všech těchto případech opravdu může „omezit nebo zakázat lezení“ (ono to tak úplně není – v NPR zakázáno je a ochrana přírody může pouze nepovolit, nevydat výjimku atd. – vypadá to sice stejně, ale je v tom podstatný rozdíl OP povoluje, nezakazuje!!!, zakazujou poslanci zákonem!!!). No a v tom zbytku území, kterého je např. v Jizerkách víc než 90% nemá OP vůči lezení (ani ostatním podobným chytrým nebo hloupým aktivitám – viz feráta)žádné zvláštní kompetence a nemá ani ambice je nějak regulovat. A že OP nemůže chránit lezecké cesty? No nemůže. Je tady od toho, aby chránila přírodu a krajinu a ne hřiště jakýchkoli zájmových skupin. To si opravdu budou muset ty skupiny taky trochu ošéfovat samy. Osobně mě dojímají situace, kdy lezci (i ostatní skupiny) otevřeně, tvrdě a leckdy nekorektně bojují s OP za svoje zájmy a když jim šlápne na kuří oko někdo jiný, dovolávají se u OP zastání :-). Podotýkám, že tohle rozhodně není případ Jeníka.
Nechci se určitě hádat,jestli OP má chránit naše cesty preferuju spolůpráci a to vzajemnou letos jsem dost jednal NPČŠ a CHKO LP a vím, že spolůpráce jde a dohoda je možná.Čím souhlasím JH, že lezci se mají víc angažovat, když se vyskytne problém a né jenom brblat v hospodě, že nic nemůžeme udělat!Je to rok co naše vrcholovka začala jednat s Sanační firmou a s investorem ČD o sanacích v Labském údolí na Levém břehu nemuseli s námi vubec jednat, ale začali a těd můžeme zachránit cesty co tam jsou nebude se bourat Žlebská jehla nebo betonovat spáry na Žluté Žlebské stěně v listopadu máme terenní obhlídku a jednání chce se to jen ozvat a slušně jednat a dá se docílit dost věcí.Když, už někdo příchází s napadem s ferátama, tak by se měl, taky představit a začít komunikovat a neobcházet lezce přes lesy ČR a samozřejmě lezci by měli, taky něco konečně dělat, aby zachránili lezecké cesty sami se prostě nezachrání!
Tu odkaz z internetu na lesní správu, která instalaci Via Ferráty chystá (pokud už není hotovo):
http://www.lesycr.cz/ls249/lesni-sprava-frydlant-v-c./hlavni-stranka.ep/
Já nevím, tak je zavalme mejly, nebo dopisy, že to co plánují je hovadina a že si to lezci nepřejí. Anebo je zavalme mejly, že je to absolutně špica věc, která nám tu šíleně chybí. Se uvidí, jakej je názor veřejnosti.
Tak jsem trochu pátral na webu lesy ČR jsem nic pořádného nenašel, ale objevil jsem zajímavý článek:Turisté chtějí v Jizerkách Feráty, jako v Alpách od ředitele lesy ČR Ludvíka Řičaře z 9.2. 2010.A dočetl jsem se tam zajimavý věci, že parta horolezců z Oderwitz,Hrádku nad Nisou a Bílého Potoka přišla s nápadem via ferát v jizerkách a dokonce jsou ochotni určitou část zadarmo odpracovat,aby podpořili feráty v jizerkách!Takže by mě zajímalo o jaký lezce vůbec jde!!Chci ještě poděkovat OP, že alespon zastavili feráty na Frýdlantském cimbuří.PS:Pikousi dočetl jsem se i tobě proboha vzpamatuje se!!!
Jednoduchá věc.Jestli to tam nabušej určitě se najde někdo kdo si bude chtít přividělat nějakým tím kilíčkem do sběru a vyrazí s aku flexou očistit skály od podobnejch nesmyslů.No třeba pak pochopěj že si nějací jizerští lezci nepřejí ve skalách jejich výtvory….Já sem v jizerkách strašně zhřešil když sem udělal cestu přez jeden svítivej kruh, chápu bije to trochu do očí ale myslím že pořád to není nic v porovnání s tím když natlučou do stěny tolik železa že bude vypadat jak obličej vášnivé punkerky.Já se kvuli tomu kruhu o sobě dočetl ve vrcholovce hezky věci.Co se asi dočtou borci feratisti..Mám takovej pocit že nic.A to podle mě není správné..
Krasná kartinka Rampo jen doufám, že lezecké party z Oderwitzu,Hrádku nad Nisou a Bilého Potoka. A jen doufám, že vydají průvodce na feráta, až jizerkách pomocí lesů ČR a hejtmanů a politiků česka a saska své dílo uskuteční!!
Podle zaručených zpráv se loni na Frýdlants.cimbuří potulovala asi pětičlená delegace z DDR v čele s Heinrichem, za lesy správce Kučera z Frýdlantu se zástupcem, za ochranáře Hušek a Vršovský a za horolezce Hanzl z Bílého potoka a Schreier z Hrádku. Hejnickej oddíl s Kaspínym to opakovaně podpořil na svojich hospodských schůzích. Není divu, když se podíváte na to codokázali na Podzimní stěně – zvrchu tam nabili tolik železa, že už to byla skoro feráta.
Tak nějak to doopravdy bylo na Cimbuří. Na Kočičákách prý v tom pan Heinrich nejede, takže je to asi tuzemská akce.
To Jeník: Pikousové v Jizerkách jsou nejmíň 2 (teď mají dokonce v Liberci společnou výstavu 4 – otec a 3 synové). Bylo by dobře říci přesně, koho máš na mysli, jestli Honzu nebo Šimona.
Myslím Šimona Pandu Pikouse a proč jsem to napsal tu vyzvu po přečtění článku 9.2. 2010 Turisté chtějí v Jizerkách, feráty jako v Alpách.Dost zajimavý čtění ještě chci upřesnit proč se vyjadřuju negativně ohledně ferát v jizerkách.I když, už žiju 15 let v Praze, tak jsem se narodil v Liberci a na Kočičích kamenech jsem 1985 viděl poprvé lezce lézt a díky tomu jsem 86 začal lézt a začal jsem v jizerkách a dost jsem tam prostě jezdil, proto mi není jedno, jak jizerky dopadnout!Pandu znám osobně a ze začátku, když jsem začal lézt, tak byl v partě s kým se lezl a vím, jak jizerky má rád, proto nechápu jeho postoj k ferátam i u dalších lezců?!?